Haber365 Ana Sayfa » Gündem » John Perkıns Anlattı

John Perkıns Anlattı

John Perkıns Anlattı
03.10.2011 Pazartesi 23:39
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2858 Defa Okunmuştur
"Bir Ekonomik Tetikçi'nin İtirafları", "Kafes" gibi ses getiren kitapların yazarı John Perkins, Sansürsüz programında Yiğit Bulut'un sorularını yanıtladı. Kitaplarını yazmaya başladığında çok sayıda tehdit aldığını belirten John Perkins, "Kitap benim garantörüm. Artık beni öldürsüler de insanlar bu kitapları okudu" dedi.
Eski bir "ekonomik tetikçi" olmasına rağmen mevcut ekonomik sistemin kötü olduğunu vurgulayan Perkins, "Başarısız bir ekonomik sistemimiz var. Bunu değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM
Perkins, Wall Street'teki protestoların sorulması üzerine de "Ben sistemi değiştirmek istiyorum. Orada arkadaşlarım da var. Ben burada olmasaydım onların yanında olurdum. Dünyadaki kaynakların çoğunu biz tüketiyoruz. Yeterli kaynak yok. Kaynakların yüzde 30'unu ABD tüketiyor dedik. Ve bu kaynakları çok zengin olanlar kullanıyor. Orta sınıfın ABD'de kötü durumda olduğunu görüyoruz. Anayasadaki haklar uygulanmıyor. İyi bir sigorta sistemi yok." yanıtını verdi.

AMERİKAN HÜKÜMETİ ÖLDÜRMEYE ODAKLI

Gösterilerin, "Amerikan baharı"na yol açıp açmayacağına yönelik bir soru üzerine de Perkins şunları söyledi: "Bunu bilemem ama umarım dünya değişecektir. Amerikan hükümeti insanları öldürmeye odaklı. Bütçenin yüzde 60'ından fazlası orduya gidiyor. Kalan bütçe Wall Street'e, ekstra harcamalara gidiyor. Dünya ekonomisi açlık sınırındaki kişilerin ihtiyaçlarını sağlayamıyor"

ABD BAŞKANI'NIN GÜCÜ YOK
Obama'nın başkan olmasıyla ABD'de fazla bir değişikliğin olmadığını savunan Perkins, "ABD'yi şirketler kontrol ediyor. Demokrat bir başkan seçtik ama hiçbir şey değişmedi. Afganistan'da, Irak'ta durum kötüye gidiyor. Askeri harcamalar artıyor. ABD Başkanı gerçekten zayıftır. Büyük şirketler ABD'yi yönetir, Amerikan başkanı güçlü değildir" şeklinde konuştu.

Artık başkanların "suikast" dışında yöntemlerle yok edilebileceğini kaydeden Perkins, IMF Başkanı'nın maruz kaldığı tecavüz suçlamalarını örnek gösterdi.

ERDOĞAN ÖRNEĞİ...
Perkins, Yiğit Bulut'un güçlü bir liderliğin bu sistemi değiştirip değiştiremeyeceğine yönelik sorusu üzerine de, "Bir başkan keşke Türkiye'de olduğu gibi orduya, kurumlara karşı durabilse. Ama bu mümkün değil. Başkanlar, seçildikten sonra ABD'deki sistemle tanışıyorlar" dedi.

Perkins, şirketlerin kâr yapmayı düşünmelerinin doğal olduğunu ancak sosyal olarak da sorumluluk almaları gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ
Perkins, Türkiye ile ilgili soruya da, "Türkiye liderlik için iyi durumda. İkinci en hızlı büyüyen ülke. Bence Türkiye dünyaya liderlik kapasitesi gösteriyor. İran'la da müzakere ediyor. Filistin'in haklarını da savunuyor. Türk halkı harika bir konumda" yanıtını verdi.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 1 Ziyaretçi, Ortalama 10 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  04.10.2011 07:52
  bazıları kabul etmesede
  biz büyüyen bir yapıyız. arkadaşların yorumlarının bazıları maalesef ki acı verici. hala kendilerini bu kadar küçük gören insanlarımızın olmasıda çok üzücü. 10 yıl önce bu konuları konuşabiliyormuyduk bir düşünsünler. yurt dışından birisi gelipte bizi övüyormuydu? heleki başbakanlarımız abd vatandaşı olduğu dönemlerde dahil olmak üzeri. kendinize güvenin, dışarı karşı birlik olun. iç çekişmeler ayrı bir konudur ama konu milli çıkarlar oldumu parti gözetimi yapan sadece vatan hainidir.
 • Misafir
  04.10.2011 00:42
  WooooW !!!
  Jöleli gazeteci tem dağıtmış,Ne yapacağını iyice şaşırmış.Gaza çok fazla basıyor..Bir iki sene önce başka konuşuyordu ama.Demekki oda değişmiş,Değişirkende gelişmiş..Gelişmiş halide Habertürke rast geldi.Hiç bir Amerikalı profosyönel yazar yada gazeteci para almadan ekrana çıkmaz.Hele bir ortadoğu ülkesinde ASLA !! Kaynağı İNANDIRICI DEĞİL..
 • Misafir
  04.10.2011 00:28
  teşekkürler
  güzel konuşmuş
 • Misafir
  04.10.2011 00:03
  abd ye
  demokrasi götürelim.nede olsa teröristlerin dahi parlementoya girdigi tek ulusuz.
 • Misafir
  04.10.2011 00:00
  baba tayıperdoğan
  gercekten ben sahsım ıyı bır mhp lıyı fakat akp ye oy vermedıyım ıcın kendımı kınıyorum gercekten basbakanımız tam uzman heryonuyle adam tv konusunca bedenıme huzur gelıyo ataturkten sonra gelen tek lıder dahası yok gelmezde allah uzun omur versın ınsallah bırdaha aday olurda vıjdanımı rahatlatmak ıcın bende oyumu verırım allah baskanımıza ve ekıbıne yardım etsın allahın selametı gucu kuvetı uzerlerıne olsun