Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » İstifa Eden Bakanların Fezlekesi Meclis'te

İstifa Eden Bakanların Fezlekesi Meclis'te

İstifa Eden Bakanların Fezlekesi Meclis'te
10.01.2014 Cuma 10:55
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4939 Defa Okunmuştur
Yolsuzluk iddiasıyla düzenlenen operasyonun ardından istifa eden bakanlara kötü haber..
Üç eski bakanın fezlekesinin bir hafta önce Meclis'e gönderildiği ortaya çıktı.

Taraf gazetesinden Aysun Yazıcı'nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ve şüphelileri arasında eski bakanlar Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan'ın oğullarının da olduğu Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'yla ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.

3 OCAK'TA MECLİS'E GELDİ

Operasyonun başladığı 17 Aralık'tan iki gün sonra gönderilen üç eski bakan hakkındaki fezlekelerin 3 Ocak 2014 tarihinde Ankara’ya ulaştığı öne sürüldü.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, geçtiğimiz günlerde, "Üç haftayı geçti, hâlâ fezlekeler gelmedi. Meclis o fezlekeleri bekliyor" demişti.

TOPLAM 26 KLASÖR

Cumhuriyet savcısı Celal Kara tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan ve Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış hakkında fezleke hazırlanmıştı.

20 Aralık'ta Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden gönderilen fezlekeler daha sonra fiziki olarak da iletilmişti. Üst yazıyla gönderilen ve 26 klasör olduğu öğrenilen fezlekelerin kapsamının oldukça geniş olduğu öğrenildi.

Bakanlar hakkındaki neredeyse tüm iddia ve belgeleri kapsayan, "İddia edilen suça ilişkin evraklar" ayrı ayrı klasörler halinde hazırlandı. Klasörlerde, ev ve ofis aramalarında bulunan belgeler, sadece bir klasörlük telefon tapeleri ile teknik, fiziki takip tutanakları yer aldı. Savcılık ayrıca, dokümanlara ilişkin ayrıntılı bir liste hazırladı.

Öte yandan, yolsuzluk soruşturmasındaki yeni görevlendirmeler sonrasında, savcının talimatlarının yerine getirilmesi konusunda aksaklıklar yaşandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre, savcı Kara'nın dokuz şüpheli hakkındaki bir işlemiyle ilgili bir hafta önce yazdığı basit talimata bile cevap verilmedi. Savcının en sonunda, "İşlem yapmamaya devam ederseniz hakkınızda soruşturma başlatacağım" ifadelerini içeren bir yazı göndermesi üzerine talimatların yerine getirildiği öğrenildi

ADALET BAKANI BOZDAĞ DOĞRULADI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 4 bakanla ilgili fezlekenin bakanlığa geldiğini ve incelendiğini kaydetti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul merkezli operasyonun ardından görevinden istifa eden dört bakanın fezlekesinin Adalet Bakanlığı'na geldiğini ve fezlekelerin incelendiğini belirtti.

TBMM Adalet Komisyonu'nda HSYK'nın yapısına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine katılan Bozdağ, verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, eleştirilen bütün konuları dikkate alan, herkesin üzerinde mutabık kalacağı Anayasa değişikliğinin hayata geçirilebileceğini belirtti.

Her gün manşetlerde olan ve bu kadar çok tartışılan yargıyla Türkiye'nin yoluna devam etmesinin fayda sağlamadığını dile getiren Bozdağ, döneme göre başka ideolojilerin yargıda etkin olduğuna dikkati çekti. Hiçbir mensubiyetin yargının üzerinde hükümran olmaması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, böyle bir yapının kurulması gerektiğini kaydetti.


Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  10.01.2014 15:55
  HACIYA
  HOCAYI ELEŞTİRECEĞİNE YORUM YAZ AKLIN FİKRİN YOKMU SENİN
 • Misafir
  10.01.2014 14:19
  HACI
  HOCA MUNNECİMMİSİN NESİN YA. HEPSİNİ SÜRMÜŞSUN MECLİSE. PEKİ MECLİSTEKİ SENİN YANDAŞLARININ DOSYALARI NE OLCEK ONUDA YAZSAYDIN O ZAMAN TARAFSIZLIĞINA BİR ŞEY DEMEYECEKTİM.
 • Misafir
  10.01.2014 13:54
  Adalet beklemiyorum
  Meclis çoğunluğuna göre sonuç çıkacağı kanaatindeyim ama inşallah yanılırım. Olayın belge ve bilgilerine göre değerlendirme yapılıp karar verilmelidir.
 • Misafir
  10.01.2014 11:31
  HOCA
  DERHAL BU 4 M VEKİLİNİN İSTİFALARINI AKAPEYE VERİP TBMM GENEL KURULUNDA OYLAMAYLA M VEKİLLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ LAZIM SADE VATANDAŞ OLARAK EVLERİNE DÖNMELERİ LAZIM
 • Misafir
  10.01.2014 11:22
  HOCA
  BU BAKANLAR TBMM YE GELEN SAVCILIKTAN FEZLEKELERİ MÜTAKİP TBMM GENEL KURULUNDA TÜM PARTİLERİN OYLARINA SUNULACAK VE M VEKİLLİKLERİ DÜŞÜRÜLECEK MAZBATALARI ALINACAK M VEKİL SIFATI KALMAYACAK AKAPE YÜKÜNDEN KURTULACAK CUMA NAMAZINI MÜTEAKİP BU DOSYA GÖRÜŞMEYE AÇILIR