Haber365 Ana Sayfa » Medya » İşte En Popüler Yerel Gazete İsimleri!

İşte En Popüler Yerel Gazete İsimleri!

İşte En Popüler Yerel Gazete İsimleri!
21.02.2011 Pazartesi 11:10
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 808 Defa Okunmuştur
Yayın yaptıkları şehir ve bölgelerin nabzını tutan yerel gazeteler, isimleriyle de dikkat çekiyor. Peki, yerel basın kuruluşları arasında en popüler olan gazete isimleri hangileri?
Ulusal basında hem bir yayın anlayışının temsilcisi hem de bir marka olarak işlev gören gazete isimleri, şüphesiz yerel basında da aynı önemi taşıyor. Gazeteciliğin en önemli unsurlarından biri olan ‘zaman’ ve ‘güncellik’, gazete adlarının belirlenmesinde de büyük rol oynuyor. İsimler, ya zamanı ya da güncelliği çağrıştıran kavramlarda birleşiyor. Ulusal gazete adlarına bakıldığında bu anlamda ilk göze çarpan, ‘Zaman, Posta, BirGün, Bugün, Sabah, Akşam, Yeni Şafak ve Güneş’ gazeteleri oluyor. Milliyet, Cumhuriyet, Vatan ve Türkiye gibi milli değerlere odaklanan isimlerin yanı sıra Hürriyet, Evrensel, Radikal ve Taraf gibi insani ve fikir temelli çağrışımlar da gazete isimlerinde öne çıkan ortak özellikler oluyor.

Peki, yayın yaptığı bölge ya da şehirlerin nabzını tutan yerel gazetelerde durum nasıl? Türkiye’de yayın yapan yerel gazetelerin tercihleri hangi isimler üzerinde yoğunlaşıyor? Medyaloji.net, konuyu mercek altına aldı ve bakın ortaya nasıl bir tablo çıktı…

Yerel basında en popüler gazete ismi: Yenigün
MTM Medya Takip Merkezi’nin son verilerine göre, Türkiye genelinde yerel basında yayın yapan ve yayının yapıldığı il veya bölgedeki gelişmelere ve sorunlara odaklanan bu gazeteler isim tercihlerinde, ulusal gazeteler gibi genellikle mesleki çağrışımlardan yola çıkıyor. Haberciliğin etik unsurlarına ve ‘hız’ına vurgu yapan isimlerin yanı sıra, il ve bölge adlarından da ilham alan gazeteler arasında bazı ulusal gazetelerle aynı isimleri kullananlar da yer alıyor.

Yerel basında en çok kullanılan gazete adları ise Yenigün, Doğuş, Gerçek ve Yeni Haber olarak sıralanıyor. Bunlardan Yenigün, Adıyaman, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Malatya, Manisa, Mersin, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat olmak üzere Türkiye’nin on dört farklı ilinde tercih ediliyor.

Yerel yayınların en çok ilgi gösterdiği ikinci isim ise Doğuş ve Gerçek olarak öne çıkıyor. Adıyaman, Bursa, Denizli, Gaziantep, Hatay, Ordu, Siirt ve Sinop, “Doğuş” isimli gazetelere sahip iller olurken; Adıyaman, Afyon, Aydın, İstanbul, Kırıkkale, Kocaeli, Malatya ve Ordu ise “Gerçek” adıyla gazete çıkaran iller.

Yeni Haber ve Halkın Sesi isimleri de yerel basının gözde tercihleri arasında yer alıyor. Balıkesir, Gaziantep, İzmir, Kocaeli, Mersin, Sakarya ve Zonguldak illerinde “Yeni Haber” adıyla 7 farklı gazete yayımlanırken, Edirne, Kıbrıs, Şanlıurfa, Tunceli, Van ve Zonguldak’ta “Halkın Sesi” adıyla 6 farklı gazete çıkıyor.

Bu isimlerin yanında Türkiye genelinde beşer adet Objektif, Hürses ve Olay gazeteleri bulunuyor. Objektif gazetesi Amasya, Denizli, Düzce, Isparta ve Kahramanmaraş illerinde; Hürses Antalya, Balıkesir, Burdur, Mersin ve Tokat’ta; Olay gazetesi ise Bursa, Osmaniye, Şanlıurfa, Van ve Zonguldak’ta yerel yayın kuruluşlarının öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Bu isimlerin yanında Denge, Haber, Hedef, İlk Haber ve Yankı isimleri de yerel gazetelerin popüler tercihleri arasında yer alıyor. Afyon, Aydın, Gaziantep, Hatay illerinde “Denge” gazetesi; Çanakkale, Denizli, Kütahya ve Samsun’da “Haber” gazetesi; Antalya Burdur, Bursa ve Samsun’da “Hedef” gazetesi; Adana, Balıkesir, Trabzon ve Uşak illerinde “İlk Haber” gazetesi; Hatay, Manisa, Samsun ve Sinop’ta ise “Yankı” gazetesi kullanılan ortak isimler…

Akdeniz, Anadolu, Anadolu Haber, Egemen, İlke ve Manşet ise yerel basında en çok kullanılan diğer gazete isimleri olarak dikkat çekiyor. Bu altı yayından her biri, Türkiye’nin üç farklı ilinde üçer yerel yayın tarafından kullanılıyor.

Bölge, Atılım, Doğuş, Güncel, Son Söz, Günebakış, Mücadele, Güney, Ses, Günlük, Toros, Demokrat, Adalet, Değişim, Ekip, Ekspres, Hasret, Net Haber, Zafer, Doğu, Hizmet, Söz, Son Haber, İl Gazetesi, Umut, Demokrat, Yarın, İstikbal, Kızılırmak, Yeni Ufuk, Körfez, Yerel Gazete, Kurtuluş, Lider ve Güneş gazeteleri ise ikişer farklı ilde aynı isimlerle okuyucuya ulaşıyor.

Farklı şehirlerde yayınlanan yerel gazetelerin aynı isimle okuyucuya ulaşmasının yanı sıra yerel basında, ulusal gazeteler ile aynı isimleri kullanan yayınlar da dikkat çekiyor. Hatay ve Tokat’ta çıkan Güneş gazetesi, Balıkesir, Kastamonu ve Afyon’da yayınlanan Sözcü gazetesi, Şanlıurfa ve Mersin’de yayınlanan Bugün gazetesi ve Mersin’de yayınlanan Tercüman gazetesi, aynı isim altında ulusal yayın yapan gazete adlarını, kendi gazetelerinde de kullananlar arasında yer alıyor.
Kaynak: MEDYALOJİ
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.