Haber365 Ana Sayfa » Gündem » İşte 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı'

İşte 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı'

İşte 'Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı'
10.12.2010 Cuma 15:34
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2673 Defa Okunmuştur
Georgetown Üniversitesi ve Ürdün Kraliyet Stratejik Çalışma Merkezi her sene "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" sıralaması yapıyor. Listede kimler var?
Georgetown Üniversitesi ve Ürdün Kraliyet Stratejik Çalışma Merkezi her sene "Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı" sıralaması yapıyor. Bu listedeki 12 etkili genç Müslüman'ın özellikleri dikkat çekiyor.

Bu sene Türkiye'den listeye oldukça fazla sayıda isim girmiş. Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Hayrünnisa Gül, Fethullah Gülen, Ahmet Davutoğlu, Necmettin Erbakan, Ali Bardakoğlu, Mustafa Çağrıcı, Hayrettin Karaman, Adnan Oktar, Ekmeleddin İhsanoğlu, Fuat Sezgin, Mehmet Aydın, Halit Eren, Mehmet Görmez, Ekrem Dumanlı, Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Fatma Benli, Ali Bulaç, Hasan Çelebi, Rabia Yalçın, Merve Kavakçı. Tabii her bir isim katkılarına ve alanlarına göre ayrı kategorilerde değerlendiriliyor. Listenin akademik, siyasi, idari, gençlik, bilim, sanat, kültür gibi 15 alt kategorisi var.

En Etkili 12 Genç


“En Etkili 500 Müslüman” listesinde bizim ilgimizi esas "GENÇLİK" çalışmaları yapan isimler çekti. Bu alanda listeye 12 isim girmiş. Bunların arasında hiç memleket evladı yok ne yazık ki. Ama olsun; tanımak ve ne yaptıklarını öğrenmek için ümmet evladı olması yeter de artar bile. Biz bize düşeni yapalım, ümmetin evladını memleket evladına tanıtalım da, belki gelecek listelerde bizden de gençler görürüz.

Suudi TV Kanalının Genç Programcısı

1. Mustafa Hüsnü (Mısır): Suudi Iqraa kanalında programcı olan Hüsnü 1978 doğumlu. Aynı zamanda uluslar arası özel bir okulda öğretmenlik yapıyor. Bağımlılık ile ilgili gönüllü çalışmalara katılıyor. Aslında ticaret tahsili yapmış ama bir müddet sonra kendini tamamen İslami çalışmalara vakfetmiş. Yaptığı programlar özellikle gençler tarafından ilgi görüyor. Hüsnü İslami mesajları sunarken tarz ve üslup olarak farklı bir çizgi ortaya koyuyor ki bu da etki sahasını genişletiyor.

Gitarist Tebliğci

2. Muaz Mesud (Mısır): Mustafa Hüsnü gibi bir TV programcısı olan Mesud halen Cambridge’te din alanında yüksek lisans yapıyor. Mesud’un İslami hizmetlere yönelmesinde Mısır’da Amerikan okullarına devam ederken geçirdiği ağır bir hastalık rol oynamış. Hastalıktan kurtulursa kendisini Allah yoluna adayacağına söz veren Mesud, iyileştikten sonra sözünü tutmuş ve Kur’an hakkındaki bilgisini genişleterek zamanla sosyal medyayı da iyi kullanan bir TV programcısı haline gelmiş. Hem modern hem de dindar olunabileceğine dair yorumları ve bakış açısı Mesud’u gençler arasında popüler hale getirmiş. Mesud, çok da iyi gitar kullanıyor.

“Hey Gençler” Diyen Kafe Sahibi


3. Ahmet El Shugari (Suudi Arabistan): TV programcısı ve Suudili gençlerin en sevdiği mekânlardan birisi olan Endülüs Kafe'nin kurucusu. Aile işletmesinde çalışırken bir arkadaşının teklifiyle “Hey Gençler” isimli bir program sunmaya başlamış. Aslında dini bir eğitimi yok. TIME’ın “İslam Dünyasında Sessiz Bir Devrim Oluyor” başlıklı yazısında ilk bahsedilen isim olan Shugari’nin dindar bir Müslümanın modern hayatla nasıl baş edebileceğine dair tespitleri, yorumları ve sunuş tarzı gençlerin çok hoşuna gidiyor

Öğrenci Birliği Başkanı


4. Muhammed Abass (Gana): Gana Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanı ve Sözcüsü. Gana Müslüman Öğrenciler Birliği, “En Etkili 500 Müslüman” listesine göre birçok dini misyon örgütünün cirit attığı Gana’da olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılmamasını sağlayan kuruluşlardan bir tanesi. Abass’ın başkanı olduğu bu birliğin üyeleri, sosyal hizmetlerdeki gayretleri ile öne çıkıyor ve güzel örneklikler sergiliyorlar.

Afganlı Yetimlerin Hamisi


5. Andeisha Ferid (Afganistan): Çocuklarla ilgilenen bir iş kadını. “Afgan Çocuk Eğitimi ve Bakımı Örgütü”nün kurucusu. Henüz 26 yaşında. Ferid’in başında olduğu kurum, Afganistan ve Pakistan’daki yetimlerin bakım, eğitim ve sağlıkları ile ilgili çalışmalar yapıyor. Hillary Clinton’ın kurucusu olduğu Vital Voices adlı kuruluşun ve Goldman Sachs’in 10.000 Kadın Programı’nın liderlik ödüllerini alan Ferid yetim hamisi olarak biliniyor. Çocukluğundan bu yana ABD kuruluşları için çalışan Ferid’in geçen Ağustos ayında baba evinin ABD’li askerler tarafından basılması ve ailesinin gözlem altına alınması ilginç bir tecelli olmuş.

Genç İletişim Müteşebbisi


6. Irfan Amalee (Endonezya): Çocuk ve gençlere yönelik yayınlar yapan bir yayıncı. Oluşturduğu “Barış Nesli Programı” ile barış gönüllüleri yetiştiriyor, barışla ilgili kitaplar ve eğitim setleri yayınlıyor. 50.000 gence ulaşan Retas Magazine adlı bir derginin de kurucusu olan Amalee 2008’de British Council’ün “Genç Yaratıcı İletişim Müteşebbisi” ödülünü almış.

Morolu Bir İşletmeci

7. Samira Gutoc Tomawis (Filipinler): Genç Moro Profesyonelleri'nin kurucusu. Aynı zamanda Filipinler İslam ve Demokrasi Konsülü’nün buluşmalarını organize ediyor. “Mindanao Gençleri Konuşuyor” adlı platformun proje yöneticisi de olan Tomawis, medya ile kurduğu yapıcı ilişkiler sayesinde çalışmalarını etkinliğini artırmayı başarmış bir isim.

Singaporlu Portal Yöneticisi


8. Muhammed Nasır (Endonezya): Singapur’da faaliyet gösteren simplyislam.sg adlı portalın kurucusu ve yöneticisi. Yazılımcı olan Nasır İngiltere’deki Staffordshire Üniversitesi mezunu. Dar-ül Erkam ve AbdülAlim Sıddık Camisi gibi tebliğ kuruluşlarında çalışmış. Singapor’daki İslami çalışmaların dünya Müslümanlarının gündemine taşınması noktasında ciddi katkısı olan Nasır gençlik programlarının gelişiminde de rol oynuyor.

Bir Telefon Gönüllüsü


9. Muhammed Mamdani (İngiltere): Muslim Youth Helpline (Müslüman Gençlik Yardım Hattı) kurucusu. Mamdani şimdilerde bir yardım derneğine dönüşen bu projeyi 18 yaşında iken basit bir forum olarak başlatmış. Gönüllü katkılarla yürüyen ve danışma ve yardım hizmetleri veren Muslim Youth Helpline ücretsiz bir telefon arama ve interaktif web site hizmetinden oluşuyor. Sitenin “Sözümüz” başlıklı kısmında yer alan metin yapılan hizmeti özetliyor: “Niye aradığınızı sorgulamamıza müsaade yok. İsminizi vermek zorunda değilsiniz ve görüşmenin her hangi bir anında telefonu kapatabilirsiniz.”

Namazını Aksatmayan Rugby Oyuncusu


10. Bachar Houli (Avustralya): Lübnan asıllı Avustralyalı rugby oyuncusu. Müslüman kimliği ile spor dünyasında başarılı bir yer edinen Houli medyaya İslam hakkında yaptığı olumlu açıklamalarla tanınıyor. Namazını aksatmadığını söyleyen, hem dindar bir Müslüman hem de başarılı bir rugby oyuncusu olmak istediğini söyleyen Houli Avustralya İslam toplumunun önemli isimlerinden birisi haline gelmiş durumda.

Uyuşturucudan Rab İçin Rap’e

11. Hamza Perez (ABD): "New Muslim Cool" adlı filme konu olmuş, Porto Riko asıllı bir rap sanatçısı ve uyuşturucu müptelası iken İslam’a döndükten sonra hayatı değişmiş Perez şimdilerde toplum gönüllüsü olarak çalışıyor. 2009 yılında çekilmiş bir belgesel olan “New Muslim Cool” 11 Eylül olayları sonrasında Amerikalı Müslüman gençlerin karşılaştıkları zorlukları anlatıyor. Hamza, uyuşturucu satan bir çetenin üyesi iken dindaşlarının karşılaştığı sıkıntıları görerek dine yöneliyor ve eski hayatına karşı savaş açıyor.

Hıristiyan Vaizin Müslüman Vaiz Oğlu


12. Imam Suhaib Webb (ABD): Ezher'de okumakta olan ve Müslüman gençlerin gelişimi ile ilgilenen Oklohamalı bir tebliğci. Babası papaz olan Webb, 14 yaşında Hıristiyanlığa ilgisini yitirdikten sonra hiphop yapmaya başlamış. Hiphop piyasasında tanıştığı Müslümanlardan etkilenmiş ve 20 yaşında Müslüman olmuş. Üslubu, anlatımı ve örnekleri ile ABD’li Müslüman gençlerin ilgisini toplayan Webb’in geniş içerikli bir de web sitesi bulunuyor. Muslim American Society’nin aktif bir üyesi olan Webb aynı zamanda AlMaghrib Enstitüsü’nde dersler veriyor.
Kaynak: Genç Dergisi
Advertorial
Anahtar Kelimeler
genclik   dunya   etkili   genc  
Bu Habere Oy Verin
Toplam 2 Ziyaretçi, Ortalama 6 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  11.12.2010 15:05
  kim çok komik
  bazı isimlerin yaptıklarından sonra müslüman oldukları bile tartışılır. bunları en iyi takiyeciler arasına yazmalıydılar.
 • Misafir
  11.12.2010 15:03
  hadi ordan be
  bir müslüman devletin imkanlarını kullanarak çocuklarını zengin etmez, çocuklarının iş yaptığı alanlarda daha çok kazansınlar diye vergi indirimine gitmez, özgürlükleri kısıtlamaz, herkese aynı mesafede adil olur
 • Misafir
  10.12.2010 21:31
  Adıyamana gidinde görün etkin kim.
  Siz gidinde Adıyaman Menzilde asıl kim dünyanın şuan en etkili Müslümanı bir görün bakalım.Ve Konya'da.
 • Misafir
  10.12.2010 17:09
  BOP
  tabikide Türkler ön planda olacak B.O.P başrol youncuları bızdede oyuzden ...işleri bitincede ırak afganıstan gıbı basımıza çökmye çalışcaklar..
 • Misafir
  10.12.2010 16:52
  BOŞVERSENE
  Dünyanın en etkili 500 müslümanı-ymış...
  Boşversene...
  Bunlar müslümanları gıdıklamak için uydurulmuş şeyler...
  Hepsini üstüste toplasan bir Hz. Ömer (ra) yapmaz... O mübarek adildi, ya bunlar?....