Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » İşte Beklenen Yeni Sigara Fiyatları

İşte Beklenen Yeni Sigara Fiyatları

İşte Beklenen Yeni Sigara Fiyatları
25.12.2012 Salı 10:01
Bu Habere 48 Yorum Yapıldı
Bu Haber 39745 Defa Okunmuştur
Bakanlar Kurulu, yeni bir erteleme kararı almazsa yıl başından itibaren sigaraya 1 ila 2 lira arasında zam gelecek.
Ertelenen sigara zammında sona yaklaşılıyor. Bakanlar Kurulu yeni bir uzatma kararı almazsa yıl başından itibaren sigaraya yüzde 22 ila yüzde 27 zam gelecek. Ek gelirin tamamı bütçeye gidecek Sigaranın Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranını yüzde 65'ten yüzde 69'a çıkaran Bakanlar Kurulu kararı yeni bir erteleme olmazsa yıl başından itibaren yürürlüğe giriyor.

SİGARADA UCUZA BİR, PAHALIYA İKİ LİRA ZAM

Bakanlar Kurulu, yeni bir süre uzatımına gitmez ya da oranlarda değişiklik yapmazsa yıl başından itibaren sigaraya ÖTV artışından dolayı 1 ila 2 lira arasında zam gelecek. En düşük sigara 4,5 liradan 5 liraya, 5 liralık sigara 6,30 liraya, 5,5 liralık sigara 7 liraya, 7 liralık sigara 8,75 liraya ve 8 liralık sigara da 10 liraya çıkacak. Zam oranı yüzde 22,2 ila yüzde 27 arasında değişecek.

Şirketlerin şansı yok Vergi oranlarının artışıyla gelecek yeni zamdan elde edilecek gelirin tamamı ise bütçeye ilave gelir olacak. Sigara üreten firmalar zamdan tek kuruş dahi ilave gelir elde edemeyecek. Firmalar eğer zamla birlikte gelirlerini artırmak için ilave fiyat artışına giderlerse bu sefer fiyatlar katlamalı artacak. Çünkü ÖTV oranı yüzde 69'a yükseltileceği için, artan fiyat vergiyi direkt yukarı çekiyor. Bu nedenle firmaların fiyatlara vergi artışı dışında ilave zam yapma şansı bulunmuyor.

4,7 milyar lira kaynak Hesaplamalar, yapılacak zam sayesinde Maliye'nin sigaradan yaklaşık 4 milyar 737 milyon lira ilave gelir elde edebileceğini gösteriyor. Tütün ve tütün mamullerinin satışından bu yıl 18,9 milyar lira ÖTV geliri elde eden Maliye, 2013 bütçesinde bu geliri 21,3 milyar liraya çıkarmayı hedeflemişti. Ancak, söz konusu zamların yapılması halinde fiyatlar ortalama yüzde 25 artacağı için, satışlar aynı kalsa dahi gelir tutarı 23,7 milyar liraya çıkacak. ÖTV üzerinden ayrıca KDV alındığı için yaklaşık 850 milyon lira da ilave KDV geliri oluşacak.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  28.12.2012 11:17
  Sigara
  Kaçakcılara gün doğdu,,Tebriler bu ülkeyi yonetenlere, kendi eliyle milleti kaçak sigaraya veya tütün içmeye teşvik ediyor.sonra kanser arttı sigara öldürür çart çurt bol keseden palavra, yaptıkları en iyi iş bu,Millet zaten aylığının yarısını elektirik doğalgaz telofon VS VERİYOR. sıkıştılarmı tekel ürünlerine zam,birde en az üç cocuk ha doğurun zengine köle lazım. üç kuruş zam beş kuruş vergi Millet dertli kardeşim dertli, bilmiyorum daha size ne demeli.Anlaşılan şu ki oy vermeye gitmemeli.
 • Misafir
  27.12.2012 19:25
  sigara çok zararlı .
  sigara içen gırtlak kanserı olma olasılığı çok yüksek.ve de ilk defa sigaraya zam gelmiyor.
 • Misafir
  26.12.2012 10:32
  sorun degil
  sigarayı bırakalım tmm peki ekmegide keselim suyuda daha az kullanalım olmadı kışın battaniyeye srılalım yok oda yetmez dolmuşa otobüse binmeyelim hem spor yapmış oluruz ,daha da omadı ev yerinesokakta kalalım (gerçi hoş bu seferde kaldırımı işgal vergisi alırlar ya) :)) sorun sigarayı bırakmak degil sorun verginin adeletsiz toplanması zaten sigarayı bıraktık diyelim devleti ayakta tutaN bu vergiler zaten ondan sonra ekmegi peyniri yumurtayı kaç paradan alabilecez acaba devlet bu sigardan aldıgı vergiyi hangi kalemlere bindirecek bunu biliyormuyuz!!korkarımki ondan sonra aldıgımız nefese bile vergi koyarlar!!
  bide kaçak olayı var bundada bence rantın babası var nasıl olurda herkesin rahatça görüp aldıgı sokaklarda ulu orta satılan kaçagı bu ülkenin polisi zabıtası maliyecisi görmüyo yada göremiyo geçelim bunları artık kimse kör degil sagırda degil bu ülkede zengine herşey serbest fakire ölüm bile yasak ... saygılar
 • Misafir
  26.12.2012 00:30
  Sigarayı bırakın diyen masumlar
  Sigarayı bırakmakla bitmiyor sorun, devletin vergi toplaası lazım sigarayı bıraksak suya gelir ekmeğe gelir.Bu zaten cebimizden çıkacak.Tabi sorunun sigarayı bırakmak la biteceğni sananlar, bildiğimiz %53 :)
 • Misafir
  25.12.2012 23:44
  sigaraya o kadar para ödersem benim evinde ekonomisi yunansitana döner:)))
  valla maaaş zammı gelince yok eknomi cöker yok bilmem ne diyorsa sigaraya böyle zam yaparsa bende kaçak içerim bende kendi ekonomi mi düşünecem kimse kusura bakmasın teşvik etmesin akşam üzeri bir karton aldım bile:D
 • Misafir
  25.12.2012 23:41
  PARALARA YAZIK
  SİAGARAYA PARA VERİYORMUŞ GİBİ PARAMI AYLIK OLARAK ÖZELSİGORTADAN KESTİRİYORUM... BÖYLECE HEM BİRİKİM HEMDE SAĞLIĞIMI KAZANIYORUM... KİMSE PARAM YOK DEMESİN SİGARAYA PARA BULAN HERŞEYE BULUR
 • Misafir
  25.12.2012 23:35
  HAAHHA
  valla arkadaşlar tekel sigarası içmek lüks oldu artık.
  hiç kimse çıkıpta kaçak sigara içenleri vatan hainliğiyle teröre destek vermekle suçlamasın.
  ben kaçak sigara içicem artık 2.5 tl paketi ve şuan etrafımda gördüğüm herkes kaçak içio.
  madem 1 paket kaçak sigara almak teröriste 1 kurşun hediye etmek oluyo napalım artık VATAN SAOLSUN..
 • Misafir
  25.12.2012 23:06
  İRADE-TİKSİNME EN ÖNCEKİ KONU
  benden 30 yıl içtim ve bıraktım şimdi sigara satıyom alan arkadaşlara üzülüyom,
  çünki ne içersen iç ama sigara içmeyin en zaralıları bu,
  sigarayı BIRAKIN SİZ ONU BIRAKMAZSANIZ O SİZİ BİTTİGİNİ
  ZZAMAN BIRAKIR AMA GEÇ KALMIŞOLURSUNUZ (DÜNYADA EN ÇOK SİGARA İÇEN İLK 10 ÜLKEDEN BİRİYİZ) TEKLİF BENDEN BIRAKMAKSİZDEN SAYGILARIMLA
 • Misafir
  25.12.2012 22:02
  PROBLEM YOK
  ASKERİ ÜCRET SON GELEN ZAMLARLA 1650 LİRA OLACAGI İÇİN KAFANIZA TAKMAYIN PROBLEM YPK YANİ
 • Misafir
  25.12.2012 20:27
  tütüncü genc
  bi keyfimiz vardı onunda içine ediyolar . artık kiloyla alacam evde kendim sarıp içerim artık