Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » İşte Barajlardaki Son Durum

İşte Barajlardaki Son Durum

İşte Barajlardaki Son Durum
31.07.2012 Salı 11:17
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6425 Defa Okunmuştur
Türkiye genelindeki 191 sulama barajında doluluk oranları yüzde 66 seviyesinde. Şuan için herhangi bir bölgede su sıkıntısı bulunmuyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyrettiği bugünlerde zirai sulamada sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

Eroğlu yaptığı açıklamada, ''Bugün itibariyleişletmede olan 191 sulama barajımızda doluluk oranı yüzde 66'dan fazladır. Geçen yıl aynı tarihte bu değer yüzde 65 civarındaydı. 100'e yakın barajımızdaki doluluk oranı yüzde 70'in üzerindedir. Dolayısıyla su sıkıntısı yaşanan havza bulunmamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Su yönetiminde planlamaya büyük önem verdiklerini belirten Eroğlu, 2008 yılında uygulamaya konulan Sulama Eylem Planı'nın ihtiyaç halinde revize edildiğini söyledi.

Eroğlu, şunları kaydetti: ''Ülkemizde 85 milyon dekar sulanabilir tarım arazisi mevcuttur. Bunun yüzde 66'sına karşılık gelen 56 milyon dekarı halihazırda sulanmaktadır. Son 9 yılda sulama maksatlı 178 adet baraj ve gölet ile 179 adet sulama tesisi tamamlayarak, 11 milyon dekar araziyi sulamaya açtık. İnşaatı devam eden projelerle birlikte 2015 yılına kadar 7 milyon 350 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacağız.''

Su sıkıntısı yaşanan sulama havzası bulunmadığının altını çizen Eroğlu, başta GAP, KOP projeleri olmak üzere bütün sulama projelerinin hızla tamamlanması için çalışmalara başlandığını kaydetti.

Bakan Eroğlu, kırsal kesimlerde sulu tarıma geçilmesi amaçlı 1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU projesinin hayata geçirildiğine işaret etti.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.