Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » İslam'da Hadis'lerle Boş Vakit

İslam'da Hadis'lerle Boş Vakit

İslam'da Hadis'lerle Boş Vakit
02.03.2011 Çarşamba 13:01
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1102 Defa Okunmuştur
"İki şey vardır insanların çoğu onun değerini bilmezler: Sıhhat ve boş vakit"(Hadis-i Şerif)
Hayata atılan bir kimsenin başarılı olmasında onun “zaman” anlayışının büyük önemi vardır. Zaman konusunda araştırma yapan sosyologlar ileri ve geri memleketler arasında zaman kavramının farklı telakki edildiği müşahede edilmiştir. Onlara göre ileri memleketlerde işlerin önceden zamana göre tanzimi ve her işin ona tahsis edilen zaman dilimi içinde yapılması şarttır. Takvime göre hareket hayatın disipline edilmesi insan ömrünün azami şekilde verimli kılınması demektir.

Dünya iş ve kazanç yeridir. Dünya ahiretin tarlasıdır. Burada ne ekilirse, ahirette o biçilecektir. Boş vakit fırsat ve ganimettir. Faydalı iş yapmadan vakit geçirmek vakti öldürmek olur.

Dünyada yapılan her işin, her nefesin hesabı kıyâmette sorulacaktır.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

“Kıyâmet günü, herkes ömrünü ve gençliğini nerelerde geçirdiğinden, malını nereden kazanıp nerelere harcadığından ve ilmi ile amel edip etmediğinden sorguya çekilecektir.” [Tirmizî]

Ömür, ilim, mal ve beden, Allahü teâlânın kullarına verdiği bir sermayedir. Bu sermayeyi Allahü teâlânın bildirdiği yerlerde harcamalıdır. Vakit geçtikten sonra pişmanlığın faydası olmaz. Onun için gençliğin, malın, sağlığın kıymetini bilmeli, dünyada ahireti kazanacak işler yapmalıdır.

Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:

“Beş şeyden önce beş şeyin kıymetini bil! İhtiyarlıktan önce gençliğin, hastalıktan önce sağlığın, meşgûliyetten önce boş vaktin, fakirlikten önce zenginliğin ve ölümden önce hayatın kıymetini bil!” [Ebû Nuyam]

Kaynak: zehirli.org
Advertorial
Anahtar Kelimeler
İslam   Boş   Vakit  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.