Haber365 Ana Sayfa » Dünya » İran'da Ahlak Polisi Kadın Avına Çıktı

İran'da Ahlak Polisi Kadın Avına Çıktı

İran'da Ahlak Polisi Kadın Avına Çıktı
19.07.2011 Salı 08:59
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1727 Defa Okunmuştur
İran'da Ahlak polisi, Tahran sokaklarında 'kurallara uygun giyinmeyen' kadın avına çıktı.

Başını düzgün ört, ojeni sil yoksa...


İran’da 6 kadın hakları savunucusunun evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınarak hapse atılmasının ardından şimdi de ahlak polisi, Tahran sokaklarında “İslami kurallara uygun giyinmeyen” kadın avına çıktı. Kara çarşaflı polisler hemcinslerini gözaltına alıp ceza kesti

Tahran’da aralarında film yıldızı ve gazetecilerin de olduğu 6 kadın hakları savunucusunun gözaltına alınması mollalar için yeterli olmadı. Kadınlar üzerindeki baskı dün de devam etti. Tüm izinleri iptal edilen ve yazın fazla mesai yapacakları açıklanan “Ahlak Polisi”nin tam 70 bin üyesi, sokak sokak gezip başlarını düzgün örtmemiş olan, elleri ve ayakları ojeli, açık ayakkabı ile dolaşan kadınları tek tek tespit ederek uyardı. Baştan ayağa siyah çarşaflı olan ahlak polisleri, köşeye çektikleri kadınlara başörtülerini nasıl bağlamaları gerektiğini teker teker gösterdi, ojeli kadınları belirlemek için tırnak kontrolü yaptı. Ayaklarını açıkta bırakan ayakkabı giyen kadınlara da bunu tekrarlamamaları uyarısı yapıldı. Ahlak polisine ters çıkan kadınların akıbeti ise gözaltına alınmak oldu. Geçtiğimiz yıl muhafazakar vekillerin girişimiyle 80 TL’den astronomik bir şekilde 2000 TL’ye çıkarılan cezalarla korkutulan kadınlar ya ekip otosunda ya da götürüldükleri karakolda bundan böyle kıyafet kurallarına uygun şekilde giyineceklerine dair kağıtlara imza atmaya zorlandı.

Baş açık araba yasak!

Ahlak polisinin başındaki Ahmet Ruzbehani, İran basınına yaptığı açıklamada uygulamanın “halkın ahlakını korumak” için yapıldığını belirterek özellikle yaz aylarının başlamasıyla birlikte ihlallere çok daha sık rastladıklarını ve bunun önüne geçmek için 70 bin polisten oluşan bir güç kurduklarını söyledi. Ruzbehani, “Halkın arasında manken gibi dolaşanlara karşı yasal olarak harekete geçilecek ve gerekli önlemler alınacak. Otomobillerinin içinde başlarını açan kadınlara da hoşgörü gösterilmeyecek. Otomobilin kişisel alan olduğunu savunuyorlar. Bu yanlış. Bu tür araçlar durdurulacak ve içindeki kadınlar da adli makamlara bildirilecek” ifadesini kullandı.

Köpek de yasaklanmıştı

Ahlak polisinin tek görevinin kılık kıyafet denetimleri olmadığını da hatırlatan İranlı yetkili ülkede yasak olan uydu antenlerini gizli bir şekilde kullanan kişilerin ve alkol satışı yapanların da tespit edilerek gözaltına alınacağını duyurdu. İran polisi geçtiğimiz aylarda da “batı özentisi” olarak nitelendirdikleri köpek sahiplerini uyarmış ve evde köpek beslemenin yasak olduğu hatırlatılarak köpeklerini gezdirmek için dışarı çıkan kişilere müdahale edileceğini açıklamıştı.

Ahmedinecad’a tepki

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın Haziran’da televizyonda, “İnsanları sokaklarda durdurup akraba olup olmadıklarını sormak çok küçük düşürücü bir durum. Hükümetin görevi insanların nasıl giyinmesi gerektiğine yönelik önlemler almak değildir. Güvenlik güçlerinin düzgün örtünmeyen kadınlara sert müdahalelerde bulunmasını doğru bulmuyorum” demesi reformcu kadınlar arasında umut yaratmıştı. Muhafazakar bunu kınadı. İran Meclisi’nin dini ayağının başkanı olan Rahbar, “Cumhurbaşkanı’nın sözleri ahlaksız şekilde giyinen kadınları onaylamak gibi. Ona oy verenler baştan ayağa örtülü olanlardı. Başlarını açan yeşiller (muhalifler) değil” dedi. Son haftalarda kadınlara yönelik giderek artan baskı da kuralların gevşetilmesine yönelik umutları söndürdü.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Kadın   iran   yasak   İslam  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  19.07.2011 12:04
  iran,dan nefret eden ve TÜRKÇE bilen bayanla !!
  evlenmek isteyen binlerce türk vardır.
  buraya gelir,halkımızın giyindiği gibi giyinir,huzur bulur.
  kerpetenle diş çekilmez.iran hep bunu yapıyor,kendisi peygamberimize saygısı yoktur.hac,ca gidenler söylüyor,onların derdi hz.ali dir.peygamberimizin kabri şerifini dahi ziyaret etmiyorlarmış.
  böyle müslümanlık mı olur ?
  12 imam,ın kabirlerini ziyaret ediyorlar,şii diye bir meshep uydurmuşlar.Dinen gerek görüneni yapmıyorlar.ikinci aşamada olan kadının üzerinde din motifi sergiliyorlar.
  ANLAŞILMAZ BİR YAPI VE KAİDELERİ vardır.İRAN,ININ.
  tamam çıplak gezmesin,TÜRKİYE,de bu giyim çok çarpıtıldı.kızlar ve kadınlar tarafından.gerçekten çıplak sayılacak şekilde giyiniyorlar.Ama iran,da da çarpıtıldı.kapkara şal altında giyinmeleri de islamda özel değildir.
  DİNDE ZORLAMA yoktur.
  önemli olan karşıdaki erkeği tahrik etmemektir.iki tarafta da (BATI VE DOĞU)ERKEĞİ TAHRİK EDEN misal ve örnekler ve zorakilikler vardır.
  ....
  işte iran kadınının iran erkeğine TİYOSU,.
  OLMADI..AYETULLAH diye bir özellik İSLAM DİNİNDE yoktur.İran bunu nereden buldunuz ve çıkardınız.aynı RUHBANLIK GİBİ bişey..
  Mademki müslümanlığı iddia ediyorsan her yönünle müslüman ol,AYETULLAH ALİ HAMENADAY.VE DİĞERLERİ..
  uydurma muslümanlık olmaz,o zaman dine biat edilmiş olur.(yani dinde olmayanı dine sokmuş olursun.eyyyyy iran...)tam zorbalaştın.haaa.
  ..
  İRAN KIZLARI GELİN TÜRKİYE,ye kraliçe gibi yaşarsınız...
 • Misafir
  19.07.2011 11:56
  BB
  SEN KENDİ İNSANINI SERBEST BIRAKIRSAN YAPMADIKLARI HİÇ BİR ŞEY KALMAZ TRKİYE DE Kİ GİBİ ORDA ZİNALAR COĞALIR ADAM ÖLDÜRMELER TRAVESTİLER HIRSIZLIK FAİZ İSTER MİSİN O ÜLKEDE BU SUÇLARIN ORANI YÜKSEK OLSUN BİZİM ÜLKEDE Kİ GİBİ İNSANI SERBEST BIRAKIRSAN TARLA DÜŞÜN KENDİ HALİNE BIRAKIRSAN ISIRGAN ÇIKAR DİKEN DE İNSAN BÖYLE ÖNCE BAŞINI AÇAR SONRA ÜSTÜNÜ SONRA OLMAZSA MAYOYLA DOLAŞIR BİZ TÜM DÜNYA YA DERİZ Kİ MÜSLÜMANIZ DİYE HADİ GİTBE ÜLKEM DE BYLE OLSAY DI NE OLUR
 • Misafir
  19.07.2011 11:52
  müslüman...
  müslüman bir insan şeriyata karşı çıkamaz çünkü bu ALLAH'IN kuralıdır bunu kimse kafasına göre yapmıyor kur-an'ı kerimde yazıyor bilmeyen okusun ayrıca şeriyata karşı çıkan kefir olur çünkü ayete karşı çıkmış olur ayete kerşı çıkmak ALLAH'A karşıçıkmak şirk koşmak demektir bunlar kur-an'ı kerimde açık açık yazıyor eline kitabı almamış insanlar lütfen yorumyapmayın
 • Misafir
  19.07.2011 10:58
  ...iran hükümeti
  yollarda kendi kadınlarını çevirip saçını ört diye baskı yapan bir ülkede bunu ne amaçla yapar insan diye düşünmeden edemiyorum. Saçını örtünce imanı mı güçlenecek, tek bir sonuç çıkar bu baskıcı düzenden o da insanları yıldırıp korkutarak kendi istediklerini bütün insanlara zorla uygulatmak. yazıklar olsun iran. ...