Haber365 Ana Sayfa » Dünya » İran Gövde Gösterisi Yaptı (Galeri)

İran Gövde Gösterisi Yaptı (Galeri)

İran Gövde Gösterisi Yaptı (Galeri)
23.09.2011 Cuma 08:16
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2463 Defa Okunmuştur
İran-Irak Savaşı'nın başlangıcının 31'inci yıldönümü, İran'da askeri törenlerle anıldı.
“Kutsal Savunma Haftası” kapsamında başkent Tahran'da düzenlenen törende ülkenin güvenlik güçleri gövde gösterisi yaptı.

Kur'an-ı Kerim ve İran Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Silahlı Kuvvetler, Devrim Muhafızları, Emniyet ve Besic Güçlerine bağlı asker ile polisler tören alanından geçerek Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi ve diğer komutanları selamladı.

Silahlı Kuvvetler ve Devrim Muhafızları'nın kara, deniz ve hava gücüne ait çeşitli türlerdeki savunma araç gereçlerinin tanıtıldığı törende, kısa ve orta menzilli balistik füzeleri ile ABD ve İsrail için tehdit oluşturan uzun menzilli füzeler de sergilendi.

SEKİZ YILIN BEDELİ AĞIR OLDU

Her yıl gerçekleştirilen törene, İran'da temsilciliği bulunan bazı ülkelerin askeri ataşeleri ve diplomatları da katılıyor. Etkinlik, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen medya mensupları tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Törenlerle anılan savaş, Arap dünyasında Birinci Körfez Savaşı olarak biliniyor.

1980'de başlayıp 88'de sona eren savaşta, yaklaşık 1 milyon kişi öldü, iki ülke birbirini hem maddi hem de manevi açıdan çok yıprattı, ancak savaş bir neticeye ulaşamadı.

Savaşan tarafların ufak kazançlar için ekonomik kaynaklarını büyük ölçüde tükettiği sekiz yılın sonunda Irak-İran sınırı da değişmedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  23.09.2011 15:31
  ..................
  iran ın gövdeside gösterisi de fısssss
 • Misafir
  23.09.2011 09:28
  batılının geçmişteki bir gerçek yüzü
  iran ırak savaşı tam sekiz yıl devam etti iki ülke telafi edemeyeceği onca acı yaşadı onca mal can kaybı oldu milyonlarca insan öldü bi okadarı sakat kaldı ve milyonlarca çocuk öksüz ve yetim kaldı ama savaşın sebebi yok ne için bu kadar acı işte batılının hain oyunları aynı saddama amerikanın jorc w buşh ırakta oynadığı oyun gibi batılı kan emici vanpirler ortada hiçbir sebep yokken sırf vahşi menfaatleri için iki ülkeyi savaştırdılar. işte batinin gerçek yüzü iran ırak savaşı ve körfez savaşı
 • Misafir
  23.09.2011 08:39
  Vatandaş Ruhi
  Öncelikle askerlerin aynalı aynalı gözlüklerini çok sevdim süper...:))))