Haber365 Ana Sayfa » Gündem » İnternetteki Ses Kaydı Delil Olarak Sunulacak

İnternetteki Ses Kaydı Delil Olarak Sunulacak

İnternetteki Ses Kaydı Delil Olarak Sunulacak
27.08.2011 Cumartesi 06:25
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 865 Defa Okunmuştur
İnternete düşen ses kayıtlarındaki 'ihmal itirafları' Van'da yürütülen Hantepe soruşturmasındaki iddiaları doğruladı.
Heronlar sayesinde baskının adım adım izlenmesine rağmen zamanında müdahale edilemediğini anlatan Işık Koşaner'in "Sınır karakollarında hatalar yapılmış. Hantepe de hatalı. Halimiz tam bir kepazelik." şeklindeki sözleri, özel yetkili savcılığın da dikkatini çekti.

Alınan bilgilere göre Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tek dosya olarak devam eden Dağlıca, Aktütün, Gediktepe ve Hantepe soruşturması kapsamında ses kaydını incelemeye aldı. Söz konusu saldırılarda evlatlarını kaybeden şehit aileleri de Koşaner'in itiraflarını, Hantepe soruşturmasına delil olarak sunmaya hazırlanıyor. Aileler, saldırılarla ilgili iddialar kamuoyunun gündemine geldiğinde savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Terör örgütü PKK'nın 21 Ekim 2007 tarihindeki Dağlıca, 3 Ekim 2008'deki Aktütün, 19 Haziran 2010 tarihindeki Gediktepe ile 20 Temmuz 2010 tarihindeki Hantepe'ye yaptığı saldırılardan önce istihbarat geldiği, buna rağmen gerekli güvenlik önleminin alınmadığı ortaya çıkmıştı. Hantepe saldırısı sırasında ise insansız gözetleme uçakları Heronların çektiği görüntülerin canlı olarak askeri birliklere ulaştırılmasına rağmen destek kuvvetin gönderilmediğine ilişkin haberler basında yer almıştı. Bunun üzerine şehit aileleri Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihmal iddiasıyla şikâyetçi olmuştu.

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) öncesi emekliliğini isteyen eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e ait olduğu iddia edilen ses kaydının ortaya çıkmasından sonra Hantepe, Gediktepe, Sarıyayla, Aktütün ve Dağlıca baskınlarında şehit veren aileler harekete geçti. Şehit aileleri, Koşaner'in açıklamalarını Hantepe soruşturmasına delil olarak sunmaya hazırlanıyor. Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı Vekilliği'nce yürütülen soruşturma hakkında edinilen bilgilere göre, daha çok ihmaller üzerinde yoğunlaşılıyor.

Dailymotion.com adlı internet sitesinde yayınlanan ses kaydında, 20 Temmuz 2010'da Hakkâri'nin Çukurca ilçesi yakınlarındaki Hantepe baskınına ilişkin, "Emir komuta birliğini sağlayamıyoruz. İHA'dan görüntü almak gibi bir nimet var, koordine edemiyoruz. Zamanında müdahale edemedik. Tim komutanı silahını bırakıp kaçıyor." gibi çarpıcı itiraflar yer almıştı. Yürütülen Hantepe soruşturması çerçevesinde şehit yakınları ve birçok asker tanık, verdikleri ifadede ihmal iddialarını doğrulamıştı. Şehit ailelerinin ve avukatlarının sorumlular hakkında, 'terör örgütüne üye olmak ve yardım etmek', 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak', 'kasten adam öldürmek', 'kamu görevlisinin suçu bildirmemesi', 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma 1 yıldır devam ediyor. Soruşturmayı Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yılmaz Kıstı yürütüyor.

Söz konusu saldırılarla ilgili Askeri Savcılık, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'yla yaklaşık 150 yazışmanın yapıldığı soruşturma kapsamında, 7 askerin şehit olduğu 20 Temmuz 2010'daki Hantepe baskını öncesi ve sonrasında görüntü alınmasına rağmen zamanında gerekli müdahalenin yapılmadığı iddia edilmişti. Baskından 21 gün sonra internet sitesinden açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, Heron'un Hantepe'ye saat 02.15'te ulaştığı, saldırıdan önce yaklaşan teröristlere ait görüntü olmadığı şeklinde bir açıklama yapmıştı. Saldırının duyulmasının ardından Hakkâri'den kalkan helikopterlerin yoğun sis ve toz bulutu sebebiyle bölgeye ulaşamadan geri döndüğü, hava düzelince helikopterlerin saat 04.30'da Hantepe'ye vardığı ifade edilmişti.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  27.08.2011 12:22
  Bunlardan onbaşı bile olmaz .
  Başlık yeterli.
 • Misafir
  27.08.2011 11:29
  Ben Onu Bunu Anlamam,
  Bu Ülkede herkes haddini bilecek herkes herkese saygılı olacak vede herkes konuşmalarına ve hal hareket ve davranışlarına edep sayıp dikkat edecek.ulu orta konuşacaksın,gezeceksin filozoflaşacaksın ,yakalanınca ve yayınlanınca kişisel haklar ihlali oluyor,peki utanacağın ve pişman olacağın veya sıkıntı çekeceğin lafı söyleme,dilin bu kadar sana düşmansa cezanı çekersin.bu kerkes için geçerlidir.diline sahip olmak illada kanun çıkarmakmı yasa yapmakmı gerektirir........
 • Misafir
  27.08.2011 10:25
  bülent arınç ne kadar haklıymış
  iyiki bu komutanlarla savaşa girmemişiz