Haber365 Ana Sayfa » UŞAK » Yaşam » İlköğretim Okulunda Skandal Görüntüler

İlköğretim Okulunda Skandal Görüntüler

İlköğretim Okulunda Skandal Görüntüler
20.04.2011 Çarşamba 11:21
Bu Habere 46 Yorum Yapıldı
Bu Haber 18250 Defa Okunmuştur
Uşak'ta bir ilköğretim okulunda inşaat işçisi gibi harç kardırılan öğrencilerin durumu bir veli tarafından cep telefonu ile görüntülendi.
Veli Metin Çınar, valiliğe şikayetçi olduğunu, ancak hiçbir işlem yapılmadığını öne sürerken, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün gerekli soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

Mehmet Sadık Boz İlköğretim Okulu'nda Ocak ayında öğrencilerin inşaat işçisi gibi çalıştırıldığını gösteren ve bir öğrenci velisi tarafından cep telefonuna kaydedilen görüntüler, eğitim skandalını gözler önüne serdi. Okul Aile Birliği İkinci Başkanı Metin Çınar, 550 öğrencinin bulunduğu okulun yönetimini Uşak Valiliği'ne şikayet etti.

Okulda 3 çocuğunun öğrenim gördüğünü ifade eden Metin Çınar, "Ocak ayı ortalarında çocuklarım okuldan gelir gelmez, öğretmenlerinin öğrencilere balyoz, çekiç, kazma, kürek vererek okul bahçesindeki asfaltı kırdırdıklarını söyledi. Bunun üzerine okula gidip konuyu sorduğumda Okul Müdürü O.U (Osman Uçar), 'Paramız yok devlet destek vermiyor. Biz de çocuklarla yapıyoruz' cevabını verdi. Aradan 1-2 hafta geçti olay kafamı kurcaladı ve çocuklarıma bakmak için okula gittiğimde öğrencilerin okul bahçesinde ellerinde kürek harç kardıklarını gördüm. Bunu cep telefonuma kaydettim. Okulun hademesi, parası ve imkanı varken eğitim görmeye gelen öğrencilerin vardiyalı olarak derslerinden alınıp çalıştırılmaları ne kadar doğru yetkililere sormak istiyorum. Görüntüleri çektikten sonra öğrencileri çalıştıran okulun Sosyal Bilgiler öğretmeni M.K'ya (Mehmet Karaca) 'siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz bu çocukların derste olması gerekiyor' dediğimde, 'Biz çocuklara fazladan not veririz derslerinde sıkıntı olmaz' cevabını verdi. Okul Müdürü O.U.'dan da 'Git nereye şikayet edersen et' cevabını aldım" dedi.

VALİLİĞE ŞİKAYET

Öğrencilerin okulda inşaat işçisi gibi çalıştırılmasını görüntüleri ile birlikte Uşak Valiliği'ne yazdığı dilekçe ile şikayet ettiğini belirten Çınar, "Valilik dilekçemi aldı ve bir hafta sonra Milli Eğitim Bakanlığı'ndan müfettiş geldi. Benim ifademi aldılar ve görüntüleri izlediler. Ve 'Bu olayda bizim yapabileceğimiz bir şey yok' diyerek gittiler. Aradan 3 ay geçmesine rağmen okul müdürü ve öğretmen hakkından herhangi bir işlem yapılmadı. Okul müdürü O.U'yu geçen yıl da farklı sebeplerden defalarca Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şikayet etmiştik. Müdür hakkında soruşturma bile açılmadı. Ben ve diğer veliler çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için uğraşırken, burada saltanat sürülmesi, çiftlik gibi yöneltilmesi, çocuklarımızın geleceğiyle oynanmasını hazmedemiyoruz. Bu konuda başta Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve diğer yetkililerden acil yardım bekliyoruz" diye konuştu.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR


Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ise "Velinin şikayetine bağlı olarak Mehmet Sadık Boz İlköğretim Okulu'nda öğrencilerin inşaat işinde çalıştırılması ile ilgili olarak müdürlüğümüzce soruşturma başlatılmış ve devam etmektedir. Konuyla ilgili daha sonra bilgi verilecek" dedi.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 1 Ziyaretçi, Ortalama 10 Puan verdi.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  21.04.2011 08:48
  misafirmiş
  yazılanların çoğuna bakıyorumda şu müdürlerle öğretmenlek akpak allahım şimdi onlar için ağlamak istiyorum, bu kadar iyi olsalardı okuldaki eğitim sıfır düzeyinde olmaz bütün çocuklar taaaa 5.sınıftan itibaren dersaneye gitmek zorunda kalmazlardı. hepiniz para makinası olmuşsunuz, utanmıyorusunuz öğretmeniz demeye, ben 91 de liseden mezun olup dersaneye gitmeden üniversiteyi kazanan biriyim, o dönem ve öncesi bütün öğretmenlerimin ellerinden öper önlerinde saygı ile eğilirim, değil harç karmak kapılarının önünde yatarım, çünkü hepsinin iadelleri vardı oda bizleri yetiştirmek, şimdi tüm idealiniz para, öğretmen öncede kaldı, şimdikiler para makinası derdinde, ufacık çocukların oyun oynaması gerekirken dersane köşelerinde at gibi koşturmalarına sebep onlar değilmi, iyi eğitim ve öğretim verselerdi, bu kadar dersanelerin kölesi olmazdık, okadar ağlamayın, o harç kardırılan çocuklar kadar bile aklınız varmı sizin ve yorumlayan terbiyesizlerin
 • Misafir
  21.04.2011 04:27
  serko
  buneee laaa ögrençimi yetiştiriyorlar yoksa amelemi kendileri niye calısmıyorlarr. 5 tane öğrenci varsa 3 tanede ögretmen calışşacak orda
 • Misafir
  21.04.2011 01:14
  Kimse de Korku kalmamış yazık...
  ülkemizde artık Allah korkusu da kalmamış yazık kalkmışlar art niyetdir diyorlar. Nasıl bir olaydır bu çocukların çalıştırılmasını doğru görenler dönün bi bakın değerli kitabımız Kuran-ı Kerime bir şey diyemiyorum artık
 • Misafir
  20.04.2011 23:44
  OKULDA HER ETKİNLİK EĞİTİMDİR.
  Okulda öğretmenlerin öğrencileriyle birlikte yaptıkları tüm etkinlikler eğitimdir. Bu harç karmak olsa dahi. Veliler sosyal etkinlikler ve toplum hizmeti etkinlikleri hakkında bilgisizdirler. Bu veli bu konularda bilgi sahibi olduğu halde böyle bir davranışa girmişse art niyetlidir.
 • Misafir
  20.04.2011 23:26
  yapılacak
  bu yür olayları büyütmenin kimseye bir faydası yok.eğer okullarda bu tür işler yapılacaksa ve öğrencilerden faydalanılacaksa çalıştırılacaklar. herkes öyle hemen herşeye atlamasın.orası hepimizin okulu.edip kara.
 • Misafir
  20.04.2011 22:52
  ....
  çocuklar neye tepki verip nerde duracağını bilecek şekilde yetiştirilmiyor. tepki göstermek derken gidip hocasına saygısızlık etsin demiyorum hukuki olarak insan kaç yaşında ne şekilde olursa olsun her zaman hakkını arayabilir öncelikle çocuklara hukuk ve hak arama kavramları öğretilmelidir. ama dediğim gibi çocuklar ot gibi yetiştirildiği sürece tuvalet bile temizlettirirler (ki malesef böyleleri de var)
 • Misafir
  20.04.2011 22:24
  çetin
  ögretmeni bu hallere getirenler utansın.ödenek gönderilmez para topla hizmetli ücreti,fotokopi ücreti,boya ücreti ,badana ücreti,elktirik ücreti vssss.bunlar olmazsada soruşturma niye pis,niye boyasız vvssss
 • Misafir
  20.04.2011 22:04
  nankörlere...
  Yorumları okuyunca,tek söyleceğim zehir zıkkım olsun,öğretmenlere saygısı olmayan nankörler
 • Misafir
  20.04.2011 21:22
  gerçekten bu haber skandal?? bence peşini bırakmamak lazım....
  çocukları eğer ot gibi süs biberi gibi yetiştirelim. sonra da şu berbat dünyaya bırakalım .sonra da tabi işe yaramaz bir nesil yetiştirelim.bu veliler hiç köy enstitülerini duymamışlar galiba. hepsinin elinde on marifet vardı.hala anlatırım çocuklarıma.çünkü bizi onlar yetiştirdi. okulun futbol sahasını basketbol ve voleybol sahasını biz öğrenciler yaptık. daha enginarın ne olduğunu bilinmezken onlar getirdi. biz yetiştirdik. ve herkez çoğalan enginarları evlerine diktiler.30 seneden beri de hala o enginarlar ora da yetişir.çilekte öyle. bunlarda iki taş taşımız harç karmış çocuğumuz diyerek ortalığı yıkıyorlar. alışmışız bedavalığa.... eeee sadaka toplumu meyvelerini veriyor işte... aman ha çocuklar bişeyler öğrenmesinler. üzülmesinler. ot gelip saman gitsinler ne diiim ben o velilere
 • Misafir
  20.04.2011 20:24
  Suçlu hükümet ama...
  Bu işte tüm sorumluluk iktidarındır.Çünkü o okulun işlerine ödenek ayırması gerekir.Ama iktidar ödenek ayırmadı diye okulun işleride kalacak değil.Müdür yanlış yapmış.Yarın herkes 10 lira getirsin dese o iş imece usulü çözülürdü.Öğrenciler okula harç karmaya değil okumaya gönderiliyor.