Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Hint Kınası Nedir?

Hint Kınası Nedir?

Hint Kınası Nedir?
12.04.2011 Salı 18:40
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5796 Defa Okunmuştur
Kuzey Afrika'da ve batı Asya'da yetişen küçük bir çalı bitkisinden elde edilir. Bitkinin yaprakları toplanarak, kurutulur.
Daha sonra öğütülür ve üzerindeki doğal maddenin korunmasına dikkat edilerek pudra haline getirilir. Doğal bir boya olduğu için sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Aksine huzur verdiği sakinleştirdiği ve strese iyi geldiği bilinmektedir.

Eski çağlarda kına gibi bir çok doğal boya, bedeni süslemenin yanı sıra şans ve bereket için kullanılırdı. İnsanlar bedenlerine kına ile kutsal şekilleri resmettiklerinde kötülüklerden korunacaklarına inanırlardı.

Şimdilerde Hint kınası geçici dövme için kullanılan ve daha çok vücutta süsleme sanatı malzemesi olarak tercih edilen bir boyadır. Hint kınası ve ya tüm kınalar vücuda zararlı olmamakla birlikte alerjik bünyeleri olan kişilere rahatsızlık vermektedir. Cilt üzerinde yanma ve kaşıntı ile görülebilir. Böyle bir durumda kına uygulaması bırakılmalı ve cilt bol su ile yıkanmalıdır. Kınanın göze temasından kaçınmak gerekir.

Hint kınası ile yapılan dövmeler genellikle bir hafta ve ya on beş gün süre ile teninizde kalır. Özellikle yaz aylarında sık yapılan kına deniz suyu, bol bol duş almak ve güneş yağı gibi bir çok etkenden dolayı çabuk çıkar.

Hint kınası ve ya kına saç boyamada da kullanılmaktadır. İçeriğinde kimyasal olmadığı için saça zarar vermediği düşünülmektedir. Kına ile saç boyama işleminde saça faydalı olabilecek farklı bitki özleri ve ya yağları da kullanılabilir. Kına saçta akma yapmaz. Saç tellerine çok daha rahat tutunur ve saçı havasız bırakmaz.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.