Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » İşte Diyarbakır'ın Jaguar'ı (Galeri)

İşte Diyarbakır'ın Jaguar'ı (Galeri)

İşte Diyarbakır'ın Jaguar'ı (Galeri)
28.04.2013 Pazar 16:30
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3908 Defa Okunmuştur
25 yaşındaki Mustafa Çakmak, 3 bin lira harcayarak tek kişilik otomotik vitesli bir araç yaptı.
Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi'nde yaşayan ve iş bulduğu dönemlerde iş makinesi operatörlüğü yapan Mustafa Çakmak, çocukluğundan beri kurduğu hayalini gerçekleştirdi.

3 TEKERLEKLİ OTOMATİK VİTES

6 ay önce karton üzerinde maket olarak yaptığı arabayı gerçeğe dönüştüreye karar veren Çakmak, önce tasarladığı araç için sanayi sitesinden bir motor alarak işe başladı. Daha sonra aracın diğer parçalarını toplayan Çakmak, evinin bodrumunda aracı yapmaya başladı. Yaklaşık 6 ay süren çalışma sonucunda tek kişilik otomatik vites arabayı tamamlayan Mustafa Çakmak, aracın ön tarafına da kendi adının baş harfini işledi.

İlk bakışta yarış arabasına benzeyen 3 tekerlekli aracıyla trafiğe çıkmak isteyen Çakmak, yaptığı girişimler sonucunda trafiğe çıkamayacağını öğrendi.

"BENİM YAPTIĞIMA İNANMIYORLAR"

Yaklaşık 3 bin lira harcayarak bitirdiği araç için resmi başvuruda bulunduğunu belirten Çakmak, "Çocukluğumdan bu yana arabalara karşı merakım vardı. Bir araba yapmak istiyordum, bir gün bir karton üzerinde hayalimdeki arabayı maket olarak yaptım. O gün hayalimdeki arabayı yapmaya karar verdim. Öncelikle arabanın motorunu aldım bir çok yer gezdim ve diğer parçaları da toparladıktan sonra yapmaya başladım. Şimdi arabam bitti ancak TSE belgesi olmadığı için plaka alamıyorum.

Hayalim; bir araba fabrikasında çalışarak yeni arabalar yapmak. Yaptığım arabanın fonksiyonları değiştirirsek, engelliler için de kullanılabilir. Şu an sadece mahalle aralarında kullanabiliyorum. Plakası ve resmi izni olmadığı için trafiğe çıkamıyorum. Araba bir çok kişinin ilgisini çekiyor, hatta benim yaptığıma inanmıyorlar" dedi.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.