Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Hatay'ın Çılgın Projesi

Hatay'ın Çılgın Projesi

Hatay'ın Çılgın Projesi
11.11.2012 Pazar 11:41
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 5133 Defa Okunmuştur
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'da tüneller sayesinde Amanos dağlarına geçiş süresinin 20 dakikaya düşeceğini söyledi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay ilini ikiye bölen Amanos Dağları’na tünel açılarak ilin iki yakası arasında geçişin kolaylaştırılacağını, bu sayede hem ilin doğusunun yatırıma açılacağını, hem de komşu illerden gelen ihraç mallarının çok kolay şekilde limana ulaşacağını söyledi. Ergin, “Nasıl İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ise, Hatay’ın çılgın projesi de Amanos tünelleridir” dedi.

Milliyet Gazetesi tarafından Antakya’da düzenlenen “Türkiye’ye yatırım geleceğe yatırım” toplantısında konuşan Ergin, “Maliye ve Ulaştırma bakanlıkları projeye destek verdi. Karayolları 2013’te ihaleye çıkacak” diye konuştu.

Hatay’ın batısı ve kuzeyinde yatırımcıların yer istediklerini ancak arazi olmadığı için yer tahsis edemediklerini belirten Ergin, “Yer bulsak hemen bugün için 25-30 milyar dolarlık yatırım başlayacak” dedi.

Osmaniye ve Ceyhan’daki sanayi bölgelerinin de dolduğunu kaydeden Ergin, “Amanoslarda tünel açılınca sanayiciye Hatay’ın doğusunda ve güneydoğusunda da yer verebileceğiz. Bu bölgede yatırım yapmak isteyenlere daha ucuz arazi imkanı doğacak. Yatırımcı 20 dakikada hammaddesini limandan getirtebilecek ya da malını aynı sürede limana indirebilecek. Öte yandan Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Mardin’den gelen ihraç malları da Amanosların üstünden binbir tehlikeyle değil, tünellerden kolayca limana ulaşabilecek” diye konuştu.

‘15.05.2015 saat 15.15’te’


Büyük Karaçay barajının 2013’te su tutmaya başlayacağını, Orta Ceyhan projesinin de 2015’te devreye gireceğini belirten Ergin, Reyhanlı barajı konusunda da şunları söyledi:
“Siyasetçiler Reyhanlı Barajı’ndan sözetmeye korkuyorlardı. Maliyeti çok yüksek olduğu için, tamamlanamaması halinde zor durumda kalmaktan korkuyorlardı. Barajın inşaatı başladı. İnşallah 15.05.2015 tarihinde saat 15.15’te açılışını yapacağız.” İlin adının Hatay olduğunu, Antakya’nın ise yakın zamana kadar merkez ilçe olarak adlandırıldığını kaydeden Ergin, “Yeni yasa ile artık nüfus kağıtlarında Antakya yazacak. Ancak İskenderunlular ‘bizi dışlıyorsunuz’ diyorlar. Arada bir yine Hatay demekte fayda var” diye konuştu.

"ÇELİK ÜRETİMİNDE BİRİNCİ"


Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Hatay’ın müstakil ülke olmak yerine, Türkiye’de sıradan bir il olmayı kabul ettiğini hatırlatarak, ilin Türk ekonomisine katkılarını şöyle sıraladı:
“Hatay, nüfusun en yoğun olduğu 4’üncü il. GSMH’ya katkısı yüzde 8-9. Vergi toplamda 8’inci sırada. Çelik üretiminde birinci. Yassı çeliğin yüzde 48’i burada yapılıyor, bu sayede yılda 5 milyar dolarlık ithalatın önü kesildi. İhracatta 9’uncu sırada. Yaş meyve sebzede birinci. Taşımacılıkta İstanbul’dan sonra ikinci. Elektrik tüketiminde 6’ncı. Erkek ayakkabısının yüzde 35’i burada üretiliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre yatırımcıların yatırım yapmak istediği illerin başında Hatay çıktı.”
Amanos dağları Hatay’ı kuzeyden güneye boydan boya bölüyor. Amanos’un batısındaki sahil kesiminde arazi kıt. Yatırımcı limana yakın olan bu kesimden yer istiyor ancak bu bölgedeki yatırımlara izin verilmiyor. Payas ile Hassa arasına açılacak tüneller sayesinde yatırımcılar Hatay’ın doğusundaki daha ucuz arazilerde yatırım yapma imkanına kavuşacak. Ayrıca Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mardin’den gelen ihraç yükleri kolayca İskenderun limanına ulaşacak.

Hatay’da yapımı devam eden bölünmüş yol çalışmaları

* Antakya çevre yolu

* Andakya-Samandağ yolu

* Antakya-Reyhanı-Cilvegözü yolu

* Hassa - Kırıkhan yolu

* Antakya - Altınözü yolu

* İskenderun - Arsuz yolu

* Kırıkhan - Reyhanlı yolu

Tarlalar suya kavuşuyor ‘içme suyu’ sorunu bitecek


* Reyhanlı Barajı: Amik ovasında 60 bin hektar alanda sulama imkanı yaratacak.

* Büyük Karaçay Barajı: Antakya, Samandağ ve 15 beldenin içme suyu ihtiyacını 2037’ye kadar karşılayacak.

* Orta Ceyhan Menzelet projesi: Kırıkhan ve Hassa civarında 25 bin hektar alanın sulanmasını sağlayacak.

* İskenderun İçme Suyu projesi: İskenderun’un ve çevresinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

"SEVGİ ÇEMBERİ"Nİ OLUŞTURDULAR


Antakya’daki dini cemaatlerin önderleri aynı masada oturarak sevgi çemberini oluşturdular. Antakya Protestan Kilisesi Pastörü Güney Koreli Senongho Chang, Antakya’da çok mutlu olduklarını ve adını “Yakup Can” olarak değiştirdiğini açıkladı. Antakya Müftüsü Mustafa Sinanoğlu da, “Buradaki dini cemaat önderlerini en yakın kardeşim kadar seviyorum. Bizi bölmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Kardeşliğimiz binlerce yıl devam etti yine devam edecek” diye konuştu.

"ROL YAPMIYORUZ, BÖYLE  YAŞIYORUZ"


Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Dimitri Dogum, Hatay’da 1300 kişilik cemaatleri olduğunu, Suriye’de ise 12 bin Arap ortodoksu olduğunu belirterek, “Biz burada rol yapmıyoruz. Biz bu kardeşliği burada yaşıyoruz. Burası 12 Eylül öncesinde bile bölünmeyen bir şehir, yine bölünmeyeceğiz” dedi. Musevi Cemaati Başkanı Saul Cenudioğlu, Hatay’da 12 aile kaldığını anlatırken, Bakan Ergin, “Artırmak için promosyon var” deyince, Cenudioğlu, “Evet gelmek isteyen olursa kendilerine ev tahsis edeceğiz” dedi. Cenudioğlu, “Tasada ve kederde birbirimize destek oluyoruz. Bu sevgimizi hiçbir güç bozamaz” diye konuştu. Ermeni Cemaati lideri Cem Çapar da, “Cemaatler arasındaki dayanışmayla Hatay’da barış içinde yaşıyoruz” dedi.

"DÜNYAYA ÖRNEK BİR ŞEHİRİZ"


Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Yanıbaşımızdaki her türlü kargaşaya rağmen Hatay’da kardeşlik havası devam ediyor. Böyle sıkıntıların olduğu bir zamanda dünyaya örnek olmaya devam ediyoruz. Dünyanın ender şehirlerinden birinde yaşıyoruz. 1.5 yıldır süren soruna rağmen kardeşliği devam ettiren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"8 BİN 500 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRDI"


Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, “Suriye ile vizelerin kaldırılmasından doğan olumlu hava şimdi bozuldu, buradan önemli kaybımız var. Karayolu taşımacılığındaki problem ise aşılmaya başlandı. İskenderun’daki rekabet ortamı nedeniyle maliyetler azalıyor” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, mobilya ve ayakkabıcılık sektörlerinin Hatay ekonomisinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, 485 dönüm arsa üzerinde 105 mobilya fabrikasının yer alacağı sanayi bölgesinin açılışa hazır hale getirildiğini söyledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de, “Burada olumsuz bir şey yok. Olumsuz bir şey olsaydı bu yıl 8 bin 500 öğrenci gelip kayıt yaptırmazdı” diye konuştu.

BARIŞ VE HOŞGÖRÜ ORTAMI


Mardinspor Onursal Başkanı olan Süleyman Bölünmez, “Bir Mardinli olarak Hatay’ın bu özelliklerine imreniyorum. İmreniyorum ama zaten Türk bayrağı altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Hatay da bizim, Mardin de sizin” diye konuştu.

Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Dilek Karadeniz, “Suriye olaylarından sonra barış ve hoşgörünün sorunlarımızı yatıştırması bizi rahatlattı. Türkiye’ye yatırım derken, kadın girişimcilerin yolunun açılmasını istiyoruz” dedi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.11.2012 00:58
  en çılgın proje
  yoksulluğun ve yolsuzluğun bitirilmesinden daha çılgın bir proje evrende olamaz, iktidar sahipleri türkiyede de dünyada da sadece teknoloji rant para peşinde gerçekten halkçı bir devlet yok dünyada, hepsi kapitalist. batsın bu dünya
 • Misafir
  12.11.2012 00:26
  HATAYIN ÇILGIN PROJESİ VAR ZATEN...
  Türkiyenin başına bela olmuş onbinlerce Suriyeli GÖÇMEN ve ÇADIR KENTLERİ..Bundan daha büyük çılgın projemi olurmuş ?? :)))