Haber365 Ana Sayfa » Siyaset » Hasan Özyer, Erkan Mumcu'yu Neden Dinlemedi?

Hasan Özyer, Erkan Mumcu'yu Neden Dinlemedi?

Hasan Özyer, Erkan Mumcu'yu Neden Dinlemedi?
28.04.2012 Cumartesi 11:37
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 671 Defa Okunmuştur
Partisinin 'boykot' kararına rağmen 27 Nisan'da Genel Kurulu'na giren eski Anavatan milletvekili Hasan Özyer, 5 yıl sonra konuştu.
Zaman'a konuşan eski vekil Hasan Özyer "Erkan Mumcu'nun değil, vicdanımın emrettiğini yaptım" dedi.

Hasan Özyer, 27 Nisan günü yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Erkan Mumcu 'girmeyelim' dedi bana. Ama ben 'gireceğim' dedim. Ben, vicdanım ne emrediyorsa ona göre hareket ettim. Ben Meclis'e girerek milletin iradesine sahip çıktım. Vatandaş da zaten bunu istiyordu. Anavatan'da grup kararı alındı ama ben 'Bu konuda grup kararı alamazsınız' dedim. Benim siyasi olarak bir beklentim yoktu. Bu yüzden kendi irademle hareket ettim.

DIŞARIDAN HİÇBİR TELKİN ALMADIM

İnanmadığım şeye oy vermedim, inandığım bir şeye oy verdim. Erkan Mumcu'nun askerle konuşmasını bilmiyorum. Dışarıdan ben hiçbir telkin almadım." Seçim sürecine ilk girildiğinde Meclis'e daha fazla girecek arkadaşları olduğunu belirten Özyer, daha sonra bu sayının düştüğünü kaydediyor. Anavatan ve DYP'nin Meclis'e girmemesinin toplumda olumlu karşılanmadığı tespitinde bulunarak, "Toplum, hep kendi iradesinin temsil edileceği bir yönetim istiyor." ifadelerini kullanıyor.

NEDEN YAZILDI ÇÖZEMEDİM

Genelkurmay'ın saat 23.17'de internet sitesine konulan bildiriyi de gece geç saatlerde öğrendiğini anlatan Özyer, bildirinin neden yazıldığını bugün dahi çözemediğini dile getiriyor. Askerin o dönemde muhtıra vermesinin bir anlamı olmadığını söyleyen Özyer, şöyle devam ediyor: "Muhtıra çok yanlıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri modern koşullarla ülkeyi korumalı. Ne için yapıldığını dahi bilmiyorum. Ben bildiriyi Büyükanıt'ın tek başına yazdığına inanmıyorum. Askerin muhtıra vermesinin bir anlamı yoktu. Herkes görevini en iyi şekilde yapacak. Parlamento da, asker de. Askerin işi siyasete müdahale etmek değildir. Ama Parlamento'nun güçlü olması lazım. Bu yüzden vekili direkt halk seçmeli."

Kaynak: Zaman
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    03.05.2012 23:11
    can
    terşekkürler hasan bey