Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Gül, Kaçırılan Pilotların Aileleriyle Görüştü

Gül, Kaçırılan Pilotların Aileleriyle Görüştü

Gül, Kaçırılan Pilotların Aileleriyle Görüştü
28.08.2013 Çarşamba 20:14
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 517 Defa Okunmuştur
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Lübnan'da kaçırılan Türk Hava Yolları (THY) pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca'nın ailelerini kabul etti.
Tarabya Köşkü'ndeki kabulde, Murat Ağca'nın eşi Nur Ağca, Murat Akpınar'ın eşi Dilek, babası Rifat ve ağabeyi İrfan Akpınar, hazır bulundu. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmış, eylemin sorumluluğunu "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı grup üstlenmişti.

Lübnan’da kaçırılan THY pilotlarının aileleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Aileler, pilotların herhangi bir zarar görmemesi için operasyon yapılarak kurtarılmasını doğru bulmadıklarını söyledi. Aile, kaçıran kişilerin, pilotlara karşılık olarak Lübnan’da rehin tutulan 9 kişinin serbest bırakılmasını istediklerini belirtti.

Lübnan’da kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın aileleri Murat Akpınar’ın eşi Dilek Akpınar, kardeşi İrfan Akpınar, babası Rıfat Akpınar ve Murat Ağca’nın eşi Nur Ağca Tarabya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından kaçırılan pilot Murat Akpınar’ın kardeşi İrfan Akpınar, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Akpınar, “Bugün 3. haftası dolmak üzere olay olalı. Olayın ilk şokunu atlattıktan sonra iki aile tamamen kenetlenmiş durumdayız. İnancımızı koruyoruz, güçlü olmaya çalışıyoruz. Şu an burada konuşmak benim için çok güç. 3 haftadır her iki aile de yokluklarıyla kalkıyorlar. Bu kolay bir durum değil. Olayın içerisinde bir kaçırma söz konusu. Bu insanların bir suçu yok, kimseye zarar vermediler. Sadece bazı politikaların yanlış anlaşılması neticesinde misilleme amacıyla kaçırılmış durumdalar. Kaçıran kişilerin ve gurubun istekleri malum. Lübnan’da şu anda rehin olarak tutulan 9 kişinin serbest bırakılmasını istiyorlar. Ancak bu konunun muhatabı bizler değiliz, aileleri değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğunu da düşünmüyorum. Ben bu eylemi gerçekleştiren kişilere her iki ailenin de temsilcisi olarak seslenmek istiyorum. Evet bir amaçları vardı. Bu amaçlarına ulaştılar ama artık buna bir son vermeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaçıran kişilerin de acılarını paylaştıklarını dile getiren Akpınar, “Masum insanları orada tutarak hatanın devamı şeklinde bir netice almaları bana göre mümkün değil. Bazı eksik bilgileri olabilir. Yanlış yönlendirilmiş olabilirler. Farklı düşüncelerin etkisi altında olabilirler ama burada sağduyulu olmak lazım. Keşke bizlerin elinden bir şey gelse onların ailesinin kurtarılması için bir şey yapabilsek bunu esirgemeyiz. Onların da acılarını paylaşıyoruz ama artık buna bir son vermesi gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Pilotların bulunduğu fakat son anda yerlerinin değiştiği yönünde çıkan haberle ilgili de Akpınar şunları söyledi: “Ne derece doğru olduğu konusunda Lübnan Bakanlığı teyit edecektir. Şu bir gerçek ki biz her iki aile olarak kesinlikle böyle bir operasyonla pilotlarımızın kurtarılmasını doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü onların en ufak bir zarar görmesini istemiyoruz. Bunu sakıncalı biliyoruz. Olmazsa olmazımız olarak bunu Sayın Cumhurbaşkanına ilettik.”

Gazetecilerin yönelttiği ‘içeri girdikten sonra ruh halinizde bir değişme oldu mu, umutlu musunuz?’ sorusuna Akpınar, “Bende hiçbir değişiklik olmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız kendisine verilen bilgiler doğrultusunda kendi temennilerini açıkladı. Biz de fikirlerimizi paylaştık. Gereken mesaj alındı diye düşünüyoruz.” şeklinde yanıt verdi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.