Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Gezici Film Festivali Başlıyor

Gezici Film Festivali Başlıyor

Gezici Film Festivali Başlıyor
27.11.2010 Cumartesi 22:10
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 296 Defa Okunmuştur
Ankara, Artvin ve Ordu'nun ev sahipliği yapacağı ''16. Gezici Film Festivali'', 3-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Ankara, Artvin ve Ordu'nun ev sahipliği yapacağı ''16. Gezici Film Festivali'', 3-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Artvin Belediyesi ve Ordu Valiliği'nin katkılarıyla düzenlenen 16. Gezici Festival, 3-9 Aralık'ta Ankara'da, 10-16 Aralık'ta Artvin'de ve 16-19 Aralık'ta da Ordu'da konaklayacak.

Bu yıl ''Darbe!'' temasıyla yola çıkacak Gezici Festival'in yeni keşiflere olanak sağlayan yarışmalı bölümü geçen yıl olduğu gibi Artvin'de yapılacak.

Festivalde, toplam 10 film ''Altın Boğa Ödülü'' için yarışacak. Yarışmada, Türkiye'yi 47. Antalya Film Festivali'nden ''En İyi Film'' ve ''En İyi Yönetmen'' ödülleriyle dönen Seren Yüce'nin ''Çoğunluk'' ile Tayfun Pirselimoğlu'nun görüntüleri ve senaryosuyla merak uyandıran son filmi ''Saç'' temsil edecek.

Askeri darbelerin birçok ülkenin geleceğini nasıl kararttığını ve insan hayatlarını yok ettiğini anlatan filmlerden oluşan ''Uygunadım Hayatlar!'' bölümünde; ''Kayıp/Missing'', ''Annemler Tatilde/The Year My Parents Went On Vacation'' adlı kurmaca filmler ile ''48'' ve ''Yargıç ve General'' adlı belgeseller gösterilecek.

Bölümün 12 Eylül darbesini konu alan filmleri ise Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez'in birlikte yönettikleri, bir Güney kasabasında askeri yönetime ayak uydurmaya çalışan kasaba halkı ve bir müzik grubu üzerinden dönemin trajikomik olaylarını anlatan ''Beynelmilel (2006)'' ve dünya prömiyeri Locarno Film Festivali'nde yapılan Özlem Sulak imzalı ''12 Eylül (2010)'' olacak.

VİZYON ÖNCESİ FESTİVALDE


Festivalde henüz vizyona girmeyen filmler de yer alacak. Sofia Coppola'nın Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Ödülü'nü kazanan filmi ''Başka Bir Yerde/Somewhere'', Fransız yeni dalgasının önemli yönetmeni Jean-Luc Godard'ın son filmi ''Sosyalizm/Film Socialism'' ilk kez sinema seyircisiyle buluşacak.

Kısa film tutkunlarının yakından tanıdıkları, 30'dan fazla ödüle sahip İsveçli ikili Ola Simonsson ve Johannes Stjarne Nilsson'un filmleri, 16. Gezici Festival'in heyecanla beklenen bölümlerinden biri olacak. İlk konulu uzun filmleri, ''Sound of Noise'' ile bu yıl Cannes Film Festivalinden ödülle dönen ikilinin kült kısa filmleri ''Bir Daire'' ve ''Altı Davulcu İçin Müzik/Music for One Apartment and Six Drummers'', ''Rienne Oteli/Hotel Rienne'', ''Kadın ve Gramafon/Woman and the Gramaphone'' festivalde sunulacak.

Festivalin bu yıla özel olarak hazırladığı ''Kentinde Mülteci'' bölümünde, kentsel dönüşüm projelerinin kent haritası kadar insanların hayatlarını da değiştirdiğini anlatan iki önemli belgesel gösterilecek.
Festivalde, Astrid Heubrandtner'in Sulukule'nin yıkılma sürecini yaşayanların gözünden sunan filmi ''Evim Sulukulede'ydi/My House Stood in Sulukule'' ve Sophia Tzavella'nın ''Cennet Oteli/Paradise Hotel'' gösterilecek.

Festivalin programında ayrıca, Türkiye sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini bir araya getiren ''Türkiye Sineması 2010'' bölümü yer alacak.

Etkinlikler kapsamında 4 Aralık Cumartesi günü Mithat Sancar'ın moderatörlüğünde yapılacak ''Darbe, Sinema ve Bellek'' başlıklı panelde yönetmenler Sırrı Süreyya Önder, Özlem Sulak ve yazar Ertuğrul Kürkçü konuşmacı olarak katılacak.

''Taşrada Var Bir Zaman'' konulu panele ise yönetmen Zeki Demirkubuz ve Toplum&Bilim dergisinin yayın yönetmeni Tanıl Bora konuşacak.

''Kentinde Mülteci'' bölümü altında ise yönetmen Astrid Heubrandtner ve ''Sulukule Platformu'' aktivistlerinin katılacağı bir söyleşi düzenlenecek.


Kaynak: AA
Advertorial
Anahtar Kelimeler
gezici   film   festival  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.