Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Gerçek Hürrem Bu Denli Güzel miydi?

Gerçek Hürrem Bu Denli Güzel miydi?

Gerçek Hürrem Bu Denli Güzel miydi?
04.02.2013 Pazartesi 17:29
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 10118 Defa Okunmuştur
Hürrem Sultan, Muhteşem Yüzyıl'da işlendiği gibi gerçekte güzelliğiyle değil; güler yüzü ve zekasıyla Sultan Süleyman'ın kalbini çalıyor ve insani özellikleriyle kendine sırılsıklam aşık ediyor.
Hürrem Sultan, şüphesiz Osmanlı tarihinin en meşhur kadın sultanlarından birisidir. Romanlara, tiyatrolara, filmlere mevzu olan bu kadın özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinde Meryem Uzerli'nin can verdiği şekliyle Türk kadınlarının hayranı olduğu, rol model aldığı bir karakter haline geldi.

Meryem Uzerli'nin güzelliği, Hürrem Sultan'ın aklı ve her şeyin üstesinden gelebilen, cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ı -deyim yerindeyse- parmağında oynatan karakteriyle birleşince günümüzde bir Hürrem Sultan efsanesi oluştu.

Peki Hürrem Sultan gerçekte o kadar güzel miydi? Hayır, değildi!

İşte Topkapı Sarayı'nda sergilenen Hürrem Sultan portelerinden biri:
KANUNİ NEDEN HÜRREM'E SIRILSIKLAM AŞIKTI?

Peki onu bu kadar meşhur eden nedir? Kanuni ona neden böyle vurgundu? Bunu tek bir yanıt var: O da Hürrem Sultan'ın zekâsı ve güler yüzü. Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan'ın bu yönlerine hayran olmuş; aralarında büyük bir aşk doğmuştu.

BAŞARILARININ ARKASINDA HÜRREM'İN AŞKI VAR

Tarihçiler padişahın bu kadar parlak başarılarının arkasında, Hürrem Sultan’a duyduğu aşkın yattığını söyler. Hurrem Sultan ile Sultan Kanuni’nin aşkı, dillere destandır. İkisinin birbirine yazdığı âşıkâne mektuplar bugün Muhteşem Yüzyıl dizisinde de yayınlandı. Bunlar her ikisinin de saf bir aşkla birbirlerine bağlandığını göstermektedir. Padişahın Muhibbî mahlasıyla terennüm ettiği şiirlerinde, Hürrem Sultan’ın kokusu sezilmektedir.

İLK DEFA SANCAĞA GİTMEYEN ŞEHZADE ANNESİ


Kanuni tarihte benzerine rastlanmayan biçimde, Hürrem Sultan’ı azatlayarak nikâhlamış. Hürrem Sultan’dan sonra da başka hiçbir kadına dönüp bakmamış. O zamana kadar bulûğ çağına gelen şehzadeler, bir tayin edildikleri sancaklara anneleriyle beraber giderdi. Hürrem Sultan ilk defa olarak oğluyla sancağa gitmeyen şehzâde annesidir. Padişah, kendisinden ayrılmak istememiştir.

MİHRİMAH DA GÜZELLİKTE VASAT

Muhteşem Yüzyıl'da güzelliği en az Hürrem Sultan kadar konuşulan biri daha var: Mihrimah Sultan..

Dizide Pelin Karahan'ın canlandırdığı karakterle Mihrimah Sultan, hem güzelliği hem zekasıyla "aynı annesi" yorumlarına neden oluyor. Mihrimah Sultan gerçekte de aynı annesine benziyor. Güzellik konusunda en az onun kadar vasat.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  05.02.2013 14:40
  Dizide abartma var
  Gercekte Osmanlı zamanında hatunlarin bayanların kısaca hiç kimsenin göğsü son derece açık degil!! Hürrem Sultan ve kızına bakarsak yani gercek resimlerine son derece çok kapalı ve basları ve sacları biraz disarda AMA DİZİDEEEE hiçde öyle degil!! :)
 • Misafir
  05.02.2013 14:16
  hürrem
  diziyi illaki tamamıyla tarihe uygun yapamayacakları belli bi nevi hiç birşey 4 4 lük olamaz fakat bazı konuları tarihi araştırark yapılıp tamamıyla benzemsede daha uygun bi şekilde yapmak dizi ve set ekibine kötü yarumlar yapılacağını pek zannetmiyorum
 • Misafir
  05.02.2013 13:30
  :D
  Dizi zaten Hürrem'in Maceraları na dönmüş durumda. Hürrem bazen o kadar kötü olabiliyor ki onun aşkına inanmakta zorluk çekiyorum. Ama onun o saf aşkı ile birlikte bir de iyi kalpliliği olsa dizinin en sevilen karakteri olurdu.