Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Genel Sağlık Sigortası İsteğe Bağlı Değil, Zorunlu

Genel Sağlık Sigortası İsteğe Bağlı Değil, Zorunlu

Genel Sağlık Sigortası İsteğe Bağlı Değil, Zorunlu
17.01.2012 Salı 23:42
Bu Habere 7 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7898 Defa Okunmuştur
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Balıkesir İl Müdürü Ömer Çalışkan, kısa adı GSS olan Genel Sağlık Sigortası'nın zorunlu olduğunu, bu sigortadan faydalanma durumunun kişisel isteğe bağlı olmadığını söyledi ve uyardı...
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Balıkesir İl Müdürü Ömer Çalışkan, kısa adı GSS olan Genel Sağlık Sigortası'nın zorunlu olduğunu, bu sigortadan faydalanma durumunun kişisel isteğe bağlı olmadığını, devlet tarafından tüm vatandaşların sağlık güvencesi altına alındığını bildirdi.

Makamında basın toplantısı düzenleyen SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Yeşil Kartlılar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların da artık GSS kapsamına alındığını söyledi. Bu konuda yaşanan tereddütlere açıklık getiren Ömer Çalışkan, "Vatandaşlarımızın kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak istiyoruz. Bu yeni durum iki şeyi kapsıyor. Bunlardan bir tanesi, eski adıyla Yeşil Kart ile devlet hastanelerinden sağlık yardımlarını alıp, faturası bizim tarafımızdan ödenmeyen toplumun bir kesimiydi. Yeşil Kartlarla ilgili geçiş süreci oluşturuldu. 1 Ocak 2012 tarihinden önce alınmış Yeşil Kartların vizeleri devam ettiği müddetçe her hangi bir işleme gerek kalmaksızın SGK'nın anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarından sağlık yardımlarını alabilmekteler. Bunlarla ilgili bir işlem yapmıyoruz. Diğer kesim ise hiçbir sosyal güvencesi olmayan Yeşil Kart kapsamına da girmeyen vatandaşlarımızın durumuyla ilgili soru işaretleri oluşuyor. Teşkilatımız bu vatandaşlarımızın bilgilerini sistemden çekti ve PTT ile yapılan protokol çerçevesinde adreslerine tebligatlarını göndermeye başladı. Vatandaşlarımızın adreslerine yapılan tebligatı beklemeden 31 Ocak 2012 tarihine kadar iş ve işlemlerini yaptırmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekiyor. Burada ikili bir ayrım söz konusu. İş ve işlemlerin bir kısmı başka kurum tarafından yapılacak, bir kısmı da bizim tarafımızdan yapılacak" dedi.

GELİR TESTİ YAPTIRMAYANA YASAL TAKİP
SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, GSS hizmetinin ayrımsız olarak özellikle sosyal güvencesi bulunmayan bütün vatandaşları doğrudan kapsadığını, devletin vatandaşına doğrudan uyguladığı zorunlu bir sağlık hizmeti olduğunu belirtti. GSS'nin kişilerin isteğine bağlı olmadığını vurgulayan Çalışkan, "Şöyle bir algı oluşabilir, 'ben sağlık hizmeti almak istemiyorum, prim de ödemeyeceğim' dedikleri taktirde vatandaşlarımız bir yanılgı içine düşecek. Bunun altını önemle çizmek istiyorum, bu artık zorunlu. Kişinin isteğine bırakılmadı. Kurumumuz 'gelir testi' için müracaatta bulunmayan vatandaşlarımızla ilgili takip işlemi yapacak. Gelir tespiti için kazançları asgari ücretin üçte birinin altında olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek. Bu kişilerin tescilleri yapılarak aktivasyonları tamamlanacak" dedi.

SGK İl Müdürü Ömer Çalışkan, gelir testi sonucunda asgari ücrete kadar olan kısmında bir gelir olduğunda o günkü rakamlarla 36 TL, asgari ücret ile 2 katına kadar olan gurubun 107 TL, asgari ücretin 2 katı ve daha yukarısının 214 TL prim ödeyeceğini açıkladı. İl Müdürü Çalışkan, "Eğer vatandaşlarımız gelir testine müracaat etmezse ne olacak? Bu kişilerin bilgileri bizde mevcut olduğu için ve gelir tespiti yaptırmadıklarını bildiğimiz için, tescillerini zaten reysen yaptık. Şu andaki aşama primi ne kadar ödeyeceğine yönelik. Kurum olarak testi yaptırmayan ve yaptırmak istemiyorum diye beyan eden kişilere biz asgari ücretin iki katı geliri var kabul ederek işlem yapacağız. Ben istemiyorum bile dese bu tahakkuklar yapılacak" diye konuştu.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  30.01.2012 22:55
  Herkes Mahkemeye...
  Zorla nasıl sigortalı yapabilir devlet?Üstelik işsiz adamdan alıcak parayı...sende yok ama babanın annenin maaşı var bak diyor devlet...yazık.Resmen fakirin parasına göz dikmek.
 • Misafir
  18.01.2012 12:36
  MAHKEME YOLU AÇIK
  Yazının son kısmındaki beyan etmeyene ''asgari ücretin iki katı geliri var kabul edilerek işlem yapacağı'' cümlesi mahkeme yolunun açık olduğunu ve baya bir baş ağrıtacağına işarettir. son paragrafta herkesin bilgisi var biz tescillerini zaten resen yaptık diyeceksin sonrada çıkıp beyan etmeyene 2 katı diyeceksin. bundaki çelişki hem anayasa mahkemesinden hemde yargıtaydan geri döner. evet uygulama mantıken güzel ve olumlu ama DOĞRU uygulanırsa..
 • Misafir
  18.01.2012 11:05
  nasıl??
  bu sadece gırış içinmi yoksa sürekli odenecekmi
 • Misafir
  18.01.2012 03:13
  var
  nüfüsa kayıtlı olduğun ilçe kaymakamlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine gidip bi form veriyorlar onu dolduruyorsun ve bi dosyaya kimliğinle teslim ediyorsun 1 ay sonra sgk ya git öğren sonucu diyorlar :)
 • Misafir
  18.01.2012 01:49
  iyi bir uygulama
  iyi bir uygulama sonuçta ama kafa karıştırıyor haliyle. ben her zaman devlet yanlısıyım ve bu uygulamayla devletin kasasına ciddi rakamla para kalacak düşünüyorum ve aynı anda herkes sigortalı olmuş olacak. hayırlısı olsun, ne zenginler vardır elbet, yeşilkart kullanan ama bunlar artık devlete zarar veremeyecek bu aşamada. uygulamanın detaylarını pek bilmiyorum ama işe yarayacağını düşünüyorum yinede....
 • Misafir
  18.01.2012 01:35
  misafir gelir testi yazan arkadaşa cevap
  hangi il ve ilçedeysen o ilçenin sosyal yardımlaşma vakfına başvur.büyük ihtimal ilçe kaymakamlık binasında olur.vakıftaki memurdan gelir testi evrağı al doldur ve aynı memura ver.herkezin bilgisine mağdur olmayın süre azaldı........
 • Misafir
  18.01.2012 00:00
  Gelir testi
  gelir testini nasıl yaptıracagız acaba bilgisi olan varmı ??