Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Geç Evlenene Faizsiz Kredi Desteği Yok

Geç Evlenene Faizsiz Kredi Desteği Yok

Geç Evlenene Faizsiz Kredi Desteği Yok
30.10.2013 Çarşamba 11:19
Bu Habere 11 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4226 Defa Okunmuştur
Geç evlenene devletten kötü haber... 10 bin TL'lik kredinin yaş sınırı var.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir süredir, evlenme imkanı bulamayan çiftlere 10 bin TL'lik kredi desteği sunmaya hazırlanıyordu. Bu desteğin yaş sınırlandırmasına göre verileceğinin açıklanmasıysa tartışmalara neden oldu. 

Kredi desteği lise mezunlarına 24, üniversite mezunlarınaysa 26 yaşına kadar evlenmeleri halinde sağlanacak. Desteğin alt yaş sınırıysa 18. Evliliklerinin ilk yılında çocuk yapan çiftler, kredi ödemelerini 1 yıl erteleyebilecek.

Habertürk gazetesinin tartışılan bu konuyu sorduğu bazı isimlerin görüşleri şöyle:

Ressam Karolin Fişekçi: 24 yaşından sonra evlenen bir kadının 3 çocuk potansiyeli azalıyor. Eğer politik bir yaklaşımla böyle bir karar alınmışsa bu doğrultuda işleyebilir. "Çocuk yapamazlar" endişesi böyle bir karar almaya yönlendirmiş olabilir. 

Oyuncu Hülya Koçyiğit: Empati kurmaya çalışıyorum, elindeki maddi destek imkanı belli miktardaysa onu "Adil olarak paylaştıralım" diye düşünüyor olabilirler. Maddi imkanı olmayan, uzun yıllar evlenme imkanı bulamamış insanlar da madem destekleniyor, ayrım yapılmaması gerekir.

Köşe Yazarı Nihal Bengisu Karaca: Devletin evlenmek isteyen gençlere yardım yapması olumlu. Yoksulluk şartının aranmaması da pozitif bir detay. Bu tür yardımlarda yaş sınırı da konulabilir, istismarı önlemek açısından. Ancak üniversite mezunları için 26 yaş sınırı çok gerçekçi değil.

Oyuncu Nurseli İdiz: Hayat şartları neyi gerektiriyorsa onu yapıyor çocuklar. Yaş sınırı olmamalı.

Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) Başkanı Nebahat Akkoç: İnsanları erken evlendirmeye, 3-5 çocuk yapmaya teşvik eden bir politikanın uygulaması olarak getirildi. Tabii ki doğru bulmuyorum. Madem böyle bir imkan var, kimin kaç yaşında olduğuna bakılmaz, çeyiz yardımının herkese verilmesi lazım.

Van Kadın Derneği Gönüllüsü Zozan Özgökçe: O kadar erken yaşta evlendirilmelerinin sakıncalarını, zorluklarını anlatmamıza rağmen hâlâ 24 yaş altına verilmesi, erken yaşta evlendirmeyi teşvik edecek. Aksine 24 yaş üstüne çeyiz yardımı verilmesi lazım ki daha geç evlilikleri teşvik etsin.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  05.11.2013 18:23
  sacmalık
  o yaslara gelmıs bı ınsan zaten hayatını kurtarmak ıcın ugrasan ınsandır bole tesfık edılmez ha bı gercekten ıhtıyc sahıbını bulsunlar ewlendırsınler masraf 10 bın lıra tutarsa ben bu dewlete omur boyu bedawa calıscam sacmalık tan baska hıc bır sey degıl madem ıyılık yapmak ıstıyosunuz gercekten arasıtrın durumu omayanlara gerı odemesız werın o zaman oy ıcın degıl de ınsanlık ıcın yaptı dıyelım...
 • Misafir
  01.11.2013 14:44
  kredi olmamalıydı
  kredi vermek yerine evlenen gençlere hibe verilmesi gerekli hep cebe atacaklarına hillete versinler biraz da
 • Misafir
  31.10.2013 19:48
  -
  bu kirediyi kullanan olacagini sanmiyorum kesin cocuk yapma garantiside isterler adam okul bitircekte is bulacakta evliligini düzene sokacak birde cocuk yapacak ooo hem 10bin lirayla evmi dösiycekler dügünmü yapacaklar 10bin ile bunlar oluyormu dügünden evvel nisan masrafi bilmemnesi var yapacaklarsa iyiligi adam akilli yapsinlar yarim yamalak yapacaklarina hic yapmasinlar daha iyi simdi ne kizlarin istekleri bitiyor ne ailelerinin 10binle nisan dügün ev dayama döseme altini olmaz bunlar
 • Misafir
  31.10.2013 09:33
  Güzel
  Maddi imkansızlıklardan dolayı evlenemedim, o yüzden bu yaşa kadar bekledim diye bir bahane kalmayacak. Türkiye'nin genç nüfusa ihtiyacı var.
 • Misafir
  31.10.2013 08:23
  ..........................
  ayrımcılığı burada da gösterdi ler
 • Misafir
  30.10.2013 17:13
  AKP iktidarı sabahın bir sahibi var sorarlar bir gün sorarlar
  Yaşım 25 lise mezunuyum ekonomik nedenlerden ötürü 2 sene daha evlenebileceğimi sanmıyorum. Sizler her şeyi ne akdar basit sanıyorsunuz. Öyle çırağan saraylarında düğün yapmaya benzemiyor evlilik. Sıkma canını Tayyip bugünlerde gelir geçer kulun hakkının hesabını Allah elbet sorar senden.
 • Misafir
  30.10.2013 16:10
  BÖYLE KRİTERLER OLMAZ
  NE SAÇMA KRİTER BUNLAR ÜNİ OKUYANLAR 25 ÖNCE OKULDAN MEZUN OLAMIYOR Kİ İŞ BULUP EVLENENE KADAR EN AZ 28 VEYA 30 BULUR AYRICA KREDİ ALINCA ÇOCUK YAPMALARI GARANTİ Mİ AMAÇ KADINLARI ÇOCUK DOĞURTUP EVE KAPATMAK O ÜÇ ÇOCUĞA BAKIP HEM DE NASIL ÇALIŞSIN KADIN BUNLAR HEP FASA FİSO GEÇİN BUNLARI ÇİNLİLER GİBİ TEK ÇOCUK EN İYİSİ
 • Misafir
  30.10.2013 15:20
  BU YORUMU YAPMAK İSTEMİYORUM AMA
  BU ''DOĞU VE GÜNEYDOĞULULAR GELSİN ALSIN'' OLMUŞ
 • Misafir
  30.10.2013 15:08
  ERKEN EVLİLİK SAĞLIKLI MIYDI?
  OKULU BİTİRİP HAYATIMIZI DÜZENE KOYANA KADAR 26 YAŞIMIZI GEÇTİK. EĞER İYİ NİYETLİ BİR ŞEYLER YAPTIĞINIZA İNANMAMIZI İSTİYORSANIZ LÜTFEN YAŞ SINIRLAMASIYLA İLGİLİ BİRŞEYLER YAPIN.
 • Misafir
  30.10.2013 12:39
  evlenmeyi teşvik edeceğinize
  boşanmaların önüne geçin ve boşanma sebeplerinin üzerine eğilip insanlara o şekilde yardımcı olun.. şimdi nesilin halini görüyoruz akılları 5 karış havada.. parayı almak için bile kağıt üstünde evlilik yaparlar.. boşanmalara sebep olan ve ismi zikredilmeyen hastalıklara yönelin. örneğin vajinusmus tedavisinin rant haline gelmesini engelleyin. o zaman boşanmalarda azalır.