Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » GSM Şirketlerinden Telefon Alanlar Dikkat!

GSM Şirketlerinden Telefon Alanlar Dikkat!

GSM Şirketlerinden Telefon Alanlar Dikkat!
06.12.2012 Perşembe 18:14
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2423 Defa Okunmuştur
Cep telefonu kullanıcılarının şikayetlerine göre; cihaz kampanyalarında ikinci el telefonlar da satılıyor. Bu telefonları incelemeden satın alanlar ise vazgeçmek istediğinde yüklü fatura ödemek zorunda kalıyor.
Gsm operatörlerinin cihaz kampanyası rekabeti hız kesmeden devam ediyor. Cep telefonu faturalarına yansıtılan cihaz bedeli ile telefon satın alan tüketiciler sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle hayli ilginç bir iddia ortaya attılar. Gelen şikayetlere göre; taahhütlü satılan telefonlar kimi zaman kullanılmış çıkabiliyor. Taahhütten dönmek ise ceza bedeli ile hayli kabarık bir cep faturasına sebep oluyor.

FATURA VE GARANTİ TARİHİNE DİKKAT EDİN

“Cihaz kampanyasından bir telefon satın aldım. Cihazı alırken faturasına baktım fatura tarihi 01.10.2012 idi. Ertesi gün servisi aradım. Duyduklarıma inanamadım. Cihazın garantisi 9 Temmuz 2012 de başlamış.Bunda bir yanlışlık olacak dedim. Servis durumu satıcı firma ile görüşün bize gelseniz dahi bizim yapabileceğimiz bir şey yok dedi.”

TELEFONA OYUN VE PROGRAMLAR YÜKLENMİŞ

“Şirketimiz taahhütlü cihaz alım sözleşmesi imzalamıştır. Buna istinaden elimize ulaşan cihazları dün itibariyle şirket yetkililerimiz kullanmak için ambalajlı paketini açtıklarında; sıfır cihazlarda olması gereken ekran görüntüsüne rastlayamamış, 16 GB hafızası olan telefonun neredeyse 8 GB yüklenen oyunlar ve programlarla doldurulduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra oyunlar oynanmış, skorlar oluşturulmuştur. Dahası adres defterinde 227 kayıtlı adres bulunmuştur. Sıfır diye taahhüt edilen cihaz esasında kullanılmış ikinci el cihazdır. Konuyla ilgili gerekli düzeltme yapılmadığı takdirde yasal yollara başvuracağız.”

Taahhütlü cihazlardan vazgeçmek ise tüketiciyi zarara sokuyor. Çünkü, sözleşme ile tesis edilen aboneliğin abone tarafından Taahhüt süresi dolmadan tek taraflı olarak veya taahhütnamedeki yükümlülüklerini yerine getirmediği için feshedilmesi halinde cayma bedeli, cihaz bedeli faturaya yansıtılıyor.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  06.12.2012 19:45
  VATAN
  BEN AVEA DAN HATIMIN ÜZERİNDEN TELEFON ALDIM FİYATI 210TL BANA KAÇA MAL OLDU BİLİYORMUSUNUZ 560TL YE MAL OLDU BENDE HATTIMI AVEADAN İPTAL ETTİM. BU FİRMALARA DİKKAT EDİN..
 • Misafir
  06.12.2012 18:25
  Yok böyle birşey
  taahhütlü cihaz satan bir firma personeli olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Böyle birşey yok. Btk izin vermez buna herşeyden önce. telefonlar karışmış yada 2. - 3. elden satış yapan yerlerden çıkmış olabilir. Ama standardında böyle birşey mümkün değil. Cihaz aldığınız kurumun ana bayisine başvurabilir ve gönül rahatlığıyla 0 cihazınızı alabilirsiniz.