Haber365 Ana Sayfa » Magazin » Firuze'nin Gerçek Kimliği şaşkınlık Yarattı

Firuze'nin Gerçek Kimliği şaşkınlık Yarattı

Firuze'nin Gerçek Kimliği şaşkınlık Yarattı
06.12.2012 Perşembe 08:48
Bu Habere 1 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3223 Defa Okunmuştur
Muhteşem Yüzyıl'ın dün akşam yayınlanan yeni bölümüne Cansu Dere'nin canlandırdığı Firuze'nin sırrı ve gidişi damgasını vurdu.
Geçen haftalarda Firuze'nin sırtındaki dövmenin "Acem diyarında Safevi hanedanının işareti" olduğunu öğrenen Hürrem Sultan, Sultan Süleyman'a Firuze'nin casus olduğunu söylemişti. Gönlünü verdiği Firuze'nin casus olduğunu anlayan Sultan Süleyman, bu hafta Firuze'yle konuştu.

FİRUZE SIRRINI SULTAN SÜLEYMAN'A ANLATTI

Sultan Süleyman'a isminin Firuze Begüm Han ve Safevi Hanedanlığı'na mensup bir sultan olduğunu söyleyen Firuze, Şah Tahmasp ile kendi babasının kardeş olduğunu da açıkladı. Firuze Hatun, kendisini savunurken, "Casus olmam imkansız çünkü hiçbir hükümdar, ailesinden bir kadına bunu yaptırmaz" dedi.

FİRUZE GÖZYAŞLARIYLA GERÇEĞİ AÇIKLADI

Şah Tahmasp babası Seyid İbrahim'le arasının iyi olmadığını ve tahtı için bir tehdit olarak gördüğünü söyleyen Firuze, "Bir gece babam bizi aniden uyandırdı. Validem, kardeşlerim, aileden bir çok kişi hepimiz kaçtık. Tahmaz peşimizdeydi, bir tekneye bindik ancak bizi yakaladılar benden başka herkes öldü. Ben ise gözlerimi açtığımda Barbaros'un teknesindeydim.

Başka çarem yoktu. Kim olduğum ortaya çıkarsa hanedana teslim ederlerdi beni yada onlara karşı kullanılırdım. Bu yüzden hristiyan olduğumu söyleyerek gizledim kendimi. Sonra aşkım için susmayı göze aldım. Aksi halde seni kaybederdim.

Biliyorum ki bir müslümanın hareme cariye olarak girmesi yasak. Ancak nikah kıyması lazım. Ben hem müslümanım, hem de düşman bir hanedana mensupken nasıl anlatırdım bunu? Eğer kalbim senin aşkınla dolmasaydı, çıkar karşına yardım isterdim. Ama seni kaybetmekten korktum. Ben bir cihan sultanının aşkıyla aciz düşmüş bir zavallıyım." dedi.

SULTAN SÜLEYMAN SARAYDAN GÖNDERDİ

Ancak Firuze'nin anlattıklarına rağmen kendisini bir daha görmek istemediğini söyleyen Sultan Süleyman saraydan gönderilmesini emretti. Rüstem Paşa, haber salarak Acem diyarından Safevilerin Firuze'yi karşılamasını sağladı. Ormanlık bir alana götürülen Firuze'yi, siyah elbiseler içindeki çok sayıda Safevi askeri büyük bir saygıyla karşıladı.

FİRUZE'NİN GERÇEK İSMİ SONRADAN ORTAYA ÇIKTI

Firuze'nin gerçek ismi de o karşılama sırasında ortaya çıktı. Safeviler'in askeri Firuze'ye "Hümeyra Hatun" diye seslenerek, "Şah Tahmasp hazretleri ve Firuze Begüm Han sizi çok merak ettiler" dedi.

Safevi Hanedanlığı'nın mensubu olan Firuze kendisini karşılayanlarla birlikte yola çıktı.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
  • Misafir
    06.12.2012 09:13
    CANSU DERE
    MUHTEŞEM YÜZYILDAN CANSU DERE ÇIKMALI
    BAŞKA BAYANMI YOKTU BİZCE...