Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Fetih 1453'ün Tarihi Hataları

Fetih 1453'ün Tarihi Hataları

Fetih 1453'ün Tarihi Hataları
17.02.2012 Cuma 14:09
Bu Habere 13 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3481 Defa Okunmuştur
Dün gösterime giren Fetih 1453 filminin tarihi hataları olduğu iddia edildi.

KRONOLOJİK HATA

-Büyük tanıtımlarla vizyona giren Fetih 1453 filminde çeşitli bilgilerin yanlış ele alındığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Filmdeki en büyük hata, kuşatma sürecindeki olayların kronolojik sırasının alt üst edilmesi.

-Kuşatmanın 15. Gününde 20 Nisan’da cerayan eden ve İstanbul’un fethindeki en önemli hadiselerden olan 3 geminin kuşatmayı yararak İstanbul’a girmesi filmde kuşatmanın 40. Gününde 15 mayısta gösteriliyor. Bu tamamen yanlış bir bilgidir.

EYÜP SULTAN'IN MEZARI


-Eyüp Sultan’ın mezarı kuşatma sırasında bulunuyor diye gösteriliyor. Dönemin kaynaklarında kuşatma sırasında Hz. Eyüb’ün mezarının bulunduğuna dair hiçbir bilgi yoktur. Tarihçi İbn Kemal, Eyüp Sultan’ın mezarının Fetih’ten sonraki yıllarda bulunduğunu açıkça anlatır.

AKŞEMSETTİN KUŞATMAYA BAŞINDAN KATILDI


-Fetih’te önemli bir rol oynayan Akşemsettin ancak filmin sonlarında ortaya çıkıyor. Halbuki Akşemsettin, kuşatmaya ilk günlerden itibaren katılmış ve kuşatmanın en sıkıntılı zamanlarında gerek padişahın gerek ise ordunun manevi gücünün yükseltilmesine yardımcı olmuştur.

SURLARIN ÖNÜNDE KONUŞMA YOK

-Filmde kuşatmanın başlangıcında Bizans İmparatoru ile ikinci Mehmet surların önünde konuşuluyor gösterilmiş. Böyle bir konuşma olmamıştır. Ceneviz Dükası’nın önündeki masada Venedik’in simgesi kanatlı San Marko arslanı bulunuyor. Venedik ile Ceneviz, iki büyük rakiptir. Birbirlerinin simgesini kullanmazlar.

BİZANS İMPARATORUNUN CESEDİ


-Bizans imparatorunun cesedi Fatih İstanbul’a girerken bulunmuş gibi gösteriliyor. Bu doğru değildir. İmparatorun cesedi fetihten sonra Fatih’in araştırmaları sonrası bulunmuştur. Kuşatma sırasında Fatih, İstanbul’un kapılarına ve yerleşim yerlerine Türkçe isimleriyle askerlerini yerleştiriyor. Ayvansaray gibi. Fetih’tien önce bu Türkçe veya Türkçeleşmiş isimler kullanılmıyordu.

-Şehrin savunmasında büyük rol oynayan Cenevizli Guistiniani surlarda Ulubatlı Hasan tarafından öldürülmüş gibi gösteriliyor. Cenevizli komutan son hücum sırasında kılıçla değil arkebüzle yaralanmış, ancak İstanbul’da değil, yaralı olarak şehirden kurtulup Sakız’a vardıktan sonra ölmüştür.

FİLMDEKİ EN BÜYÜK HATA

-Bana göre filmin en büyük eksiği Fetih’ten sonra Ayasofya’ya giden Fatih’in buradaki Bizanslılar’a bir konuşma yaptıktan sonra filmin bitirilmesi. Halbuki film Ayasofya’da ezan okunduktan sonra Fatih’in secdeye vardığı anda bitirilseydi çok anlamlı ve etkileyici olurdu.Kaynak: Bugün/Erhan Afyoncu
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  23.02.2012 13:06
  OKUYUN!
  TABİ Kİ ELEŞTİRİ OLACAK.EKSİĞİYLE FAZLASIYLA.DERSLERİNE YETERİNCE ÇALIŞILMAMIŞ.ECDADIMI TAM OLARAK ANLATMIYOR,ANLATAMAZLAR DA.SİZLERE DİYECEĞİM;YORUM YAPAN HERKESE İŞTE SİZE FIRSAT OKUYUN...GERÇEKLERİ VE DOĞRULARA O ZAMAN ULŞIRSINIZ.MANEVİYAT ÇOK EKSİK KONU BİLE EDİLMEMİŞ.DAHA İYİSİNE İNŞALLAH.
 • Misafir
  20.02.2012 21:02
  Kimse mehteran dan bahsetmiyor
  Kimse neden filmin hicbir bolumunde mehteran yok neden diye sormuyor bence cok buyuk bir eksiklik
 • sonsuz nefret
  20.02.2012 18:29
  GURUR DUYDUM
  ben filmden gayet memnun kaldım.muhakkak hataları vardır ama birkere de eleştirmek yerine övmek övünmek gerekir.böyle bir film bir türk tarafından ilk defa çekiliyor.daha baştan yerden yere vurursak devamı gelmez zaten.devamı geldikçe daha iyi olacağına inananlardanım ben.herkese de tavsiye ediyorum gidin izleyin pişman olmazsınız en azından
 • Misafir
  18.02.2012 18:43
  hah
  Şunlara bak. belgesel değilki bu herşey ince ince ayrıntılı olsun. Adı üstünde Film..

  300 spartalı'yı izlerken hiç kimse o tarhite dev filler yoktu demedi...
 • Misafir
  18.02.2012 18:01
  gurur
  en büyük hataya bende katılıyorum ancak bu bizim istanbulu nasıl kuşattığımızı anlatıyor .. ufak tefek hatalar olabilir yinede türklerinde böyle bir film yapması çok güzel .. hata aramaktansa gurur duymak gerekir!!
 • Misafir
  18.02.2012 01:38
  ulubatlı hasan
  hasan karakterine gıcık oldum sankı zoro filmi çekilmiş gibi.ayrıca savaş sahneleri truva dan kopya
 • Misafir
  17.02.2012 19:54
  OFFF
  300 spartalıyı izlerken ağzınız açık bakıyorsunuz biz yapınca bin tane kulp .. Allah sizi ne yapmasın ya . yine baltalayın durun
 • Misafir
  17.02.2012 16:57
  Bende sunalrin farkina vardim Filimde
  1. Seyretdigim Filim boyunca bir kere olsun mehter Marsi veya ona benzer herhangi bir Osmanli Marsi Söylenilmedi/Okunmadi.
  2.Bi sahnede Topu Hazirliyanin kizi yari ciplak kendi kadin bedenini örtünür iken arkadan Tam o sahnede Ezan okunmakda, Ezana saygisizlik bu sanki ekleyecek baska bir sahne kalmamis gibi.
  3. Fatih Sultan Mehmetin okadar cok daha ders verici olaylar olmasina ragmen hicbiri nerdeyse yer almiyor..
  4. Fatih Sultan Mehmetin Hanimi Basi acik canlandirilmakda. Tamam basi acikda Müslümandir ve Allaha ona göre hesap verecekdir ama Sultanimizin Hanimi Tesettürlü idi.
  5. Muhtesem yüzyilda oldugu gibi fantasili bir sekilde Haremi canlandirmislar. Harem aslinda okadar temiz bir yerdiki ordaki cariyelerin Herbirisi özel terbiye almis ve herbirisinin odasinda Kuran bulunmaktadi. Hatda Haremin girisinde su yazi yazarmis. Kuran Okumayan ve Namaz kilmayan giremez.
  6. Savas ve Action sahneleri cok Amatörce yapilmis bence. Türk Filimi icin iyi ama okadar paraya adam bari Hollywoodtan destek alir ve ona göre filmi yapardi.

  1 iyi 6 kötü oraninda not verecek olur isem , verecegim not neyazikki 4 olacakdir. Aslinda 5 verirdimde o 1 not iyi vermemin sevebi en azindan kötüde olsa böyle bisey yapmis olmalarindandir.
 • Misafir
  17.02.2012 16:48
  1453_
  madem o kadar biliyorsunuz bu zamana kadar nie çekemediniz böyle bir film. bende dün izleyenlerdeniz gayet başarılı ve güzel bir film ebatında bazı abartmalar olabilir bence herkes izlemeli bu filmi
 • Misafir
  17.02.2012 15:27
  Belgesel mi?
  Bu bir film arkadaşlar. Tarih belgeseli gibi izlemeyin. Mesela yönetmen sürrealist davranıp fetih enasında UFO da koyabilir di. O zaman ne yorum yapacaktınız?