Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Faturayı 5 Gün Geciktiren Yandı

Faturayı 5 Gün Geciktiren Yandı

Faturayı 5 Gün Geciktiren Yandı
27.09.2013 Cuma 08:33
Bu Habere 16 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7712 Defa Okunmuştur
Dağıtım şirketleri, son ödeme tarihini izleyen 5 iş günü içinde faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesmeye başladı.
Devlet şirketi TEDAŞ döneminde aylarca işlem yapılmayan ödenmeyen elektrik faturaları, özelleştirme sonrasında dağıtım şirketleri ile aboneleri karşı karşıya getirdi. Dağıtım şirketleri, son ödeme tarihini izleyen 5 iş günü içinde faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesmeye başladı. Elektriksiz kalan abonelerin isyanı mevzuatın da yeniden ele alınmasını gündeme getirdi.

Elektrik dağıtım tesislerinin özelleştirmelerinin tamamlanmasıyla devlet bu alandan çekildi. Tesisler, özel sektöre devredildi. Özel sektör, devletin işletmecilikte daha ‘esnek' olduğu bazı konularda kuralları harfiyen uygulamaya başladı. Özel sektörün kuralları katı biçimde uygulaması bazı abonelerin ‘canının yanması'na yol açtı. Abone ile dağıtım şirketlerini karşı karşıya getiren en kritik konuların başında ödenmeyen faturalar nedeniyle gündeme gelen elektrik kesme işlemi geliyor.

ANINDA ŞALTER İNİYOR

Özel sektör tarafından işletilen elektrik dağıtım bölgelerinde, abonenin faturasını öngörülen sürede ödememesi halinde anında elektriği kesiliyor. Elektrik dağıtım şirketleri temsilcileri, bu konudaki şikayetler üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ‘Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne işaret ederek, dağıtım şirketlerinin bu mevzuatı uyguladığını söyledi. Dağıtım şirketleri, söz konusu yönetmelik gereğince dağıtım şirketlerinin son ödeme tarihini izleyen 5 iş günü içinde faturasını ödemeyen abonelerin elektriklerini kesme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

HEM FAİZ HEM KESME BAĞLAMA YÜKÜ


Elektriği kesilen abone hem yüklü bir faizle karşı karşıya kalıyor, hem kesme-bağlama faturası ödemek zorunda kalıyor.

EPDK kaynaklarından alınan bilgiye göre abonelerden 6183 sayılı amme (kamu) alacaklarının tahsilini öngören yasa kapsamında işlem yapıldığını söyledi.

Halen, bu yasa gereğince faturasını zamanında ödemeyen aboneden aylık bazda yüzde 1.4 oranında faiz tahsil ediliyor.

Abone, elektrik kesme ve bağlantı için de ödeme yapmak zorunda kalıyor. EPDK'nın 1 Ocak 2013'ten geçerli tarifesine göre konutlarda kesme bağlantı bedeli 17.7 TL, sanayide 89.9 TL düzeyinde bulunuyor.

BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ GELİYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), hazırlıkları devam eden Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde dağıtım şirketleri ile aboneleri karşı karşıya getiren bu konuyla ilgili bir madde ekledi. Buna göre dağıtım şirketi, son ödeme tarihinden hemen sonra aboneye bildirimde bulunacak. Aboneye 5 iş günü süre tanınacak. 5 iş günü içinde ödeme yapılmazsa şalter inecek.

İŞTE O MADDE

Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer alan hüküm şöyle:

"Müşterinin perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında öngörülen ödemeleri zamanında yapmaması halinde, nihai tüketicilere enerji tedarik eden lisans sahibi şirketlerin bildirimi üzerine, en geç 5 iş günü içerisinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından elektriği kesilir. Söz konusu durum iki gün içerisinde dağıtım şirketi tarafından ilgili tedarikçiye bildirilir."
Advertorial
Anahtar Kelimeler
elektrik   kesinti   fatura   ödeme   faiz   bağlama   epdk   yasa   tedaş   şalter   haber  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  28.09.2013 15:50
  resmi soygun.
  bunun adı resmi soygun.tatil dönmüştüm.7 gün geçikmiş faturam kesmeye geldiler sabah sabah kahvaltı yaparken.adam dedi kesecem ben dedim kesme gidip ödeyim.kesmedi insanlık yaptı dedik gittim faturayı ödedim 2 saat içinde.sonraki faturada 18 tl kesme -açma bedeli eklenmiş.yani adam kesme işlemini duvardaki saatten yapmadı ama elindeki cihazdan yaptı.yani anlıyacağınız bi şekilde remen kesmesede alıyor 18-20 tl yi.bunun adıda resmi soygundur.
 • Misafir
  28.09.2013 01:08
  hangi çağda yaşıyoruz
  iyi be adam maaş alamamış fatura günü gelmiş para yok gel elektiriği kes git hangi çağda yaşıyoruz
 • Misafir
  27.09.2013 19:51
  BİR EVİN ELEKTRİĞİ VE SUYU KESİLMEZ!
  O EVDE ÇOLUK -ÇOCUK OLUR , HASTA -SÖKER OLUR , OKULA GİDEN FELAN ,SONRA ELEKTRİK FATURASI GLDİNDE SON BEŞ GÜN İÇİNDE ADAMIN DURUMU OLMAZ ! BUNLAR NAPIYOR , PAT DİYE ELEKTRİĞİ KESİP ÇIKIP GİDİYOR! ADAMIN DİPFRİZİNDE DONDURULMUZ YARIM KİLO 1 KİLO ETİ OLUR FELAN , ZATEN ZAR ZOR ALMIŞTIR.BAKALIM MAAŞINI ALDIMI ? YADA O AN İÇİN İŞİ VAR MI ? SAYACI FATURALANDIR! ALTAN UKAN.
 • Misafir
  27.09.2013 18:33
  elektrik
  sayın bakanımıza baştan teşekkürü bir borç sayarak lafıma başlıyorum.nasıl ki bankalara 30 40 kalemde vatandaşı kazıklama izni verildiyse elektrik tede aynı seneryo uygulanıyor.allah rızası için bir ödetilen paralara bakın.kaç kalemde oynama var.neden bu oyun.vatandaştan alamadığınız bir öcünüzmü var yoksa bir hıncınız mı veya sattıgınız yerlerdeki yandaşlarnıza bir borcunuzmu var anlayamadık sayın bakanım.vatandaş olarak içtigimiz suda 10 tl ye 18 tl elektirikte 30 tl ye 58 tl bunun yanında ev telefonu internet daha başka cep telefonu daha da açarsak bodro mahkumu olan vatandaşınız yani bizler yüzde 15 e girdin ver maaşının 100 tl sini 20 ye girdik 150 tl 22 ye girdik 200 tl ya ne oluyoruz.bizim yaşama standartımız yok mu.işimiz sadece size vergi artı vergi vermek mi olacak.bu nasıl bir sistem ki sadece vatandaşa kazık.hiç mi iş veren bu olaydan etkilenmeden su üstüne çıkıp olan yükü hep biz taşıyacağız.bunu açıklayan sayın maliye bakanı utanmadan sıkılmadan dedi ki yüzde 65 olan vergi yükünü yüzde 58 e çekmiş de daha aşağı olmazmış.makro degerleri bozulurmuş.ya bizim degerler...!degerimiz kaldıysa.ay sonunu borçla geçirdigimiz yetmezmiş gibi üstüne zamansız gelen bir faturayla ödenemeyen bir borç ve iki tıkla kesilen elektirik.oldumu oldu adam cinnet geçirse kafası bugulanıpta bir hata yapsa suçlusu kim.bu yönetim.bence bu konulara daha bir önem verilmesi vatandaşın son kalan şah damarına basılmaması gerekli diyorum.bu yüzden bir vatandaş bu ülkenin insanı olarak diyorum ki artık yeter...saygılarımla
 • Misafir
  27.09.2013 17:20
  o dağıtım şirketleri
  önce kürtlerin kaçak kullandığı elektiriğin faturasını bir tahsil etsinler sonra biz türklere gelsinler.zaten bizde ödemezsen kesiyorlar.gitsin kürtlere önce bir ödetsinler.
 • Misafir
  27.09.2013 17:03
  elektrık
  arkadas bu ulke adam olmaz boyle gıders e madem faturadan sıkayetcı tuketıcı sayac yerıne koysun dagıtım sırketlerı bı tane akıllı gerı sayım sayacı herkes yuledıgı kadar ını odesın ay sonunda faturayı alıp da gıtmesın hem bu ulkede ınanın kı elektrık bırım fıyatı ucuz herkesın evınde bı suru elektrıklı alet var onların guz hesabına gore yaktıgını bılmezler bende elektrık cıyım ınsaallah dagıtım sırketlerı aklını basına alırda normal sayac yerıne gerı sayım sayacı takar herkes onceden odedıgı kadarını oder daha sonra kımse madur olmaz
 • Misafir
  27.09.2013 13:59
  devletin suçu
  bu devletin suçudur. başı boş kalırsa olacağı bu
 • Misafir
  27.09.2013 11:51
  adaletya ya!!
  35 yıldır kaçak elektiriği bedelini biz ödemiştik..şimdi barış oldu kardeşşş olduk ya bi 35 yılda onlar ödese nasıl olurr :)
 • Misafir
  27.09.2013 11:02
  !!
  Holdinglere , bankalara , taraftar gruplarına ..... el atan başbakan buna mı el atamıyor ?? İşimize gelirse !!
 • Misafir
  27.09.2013 10:17
  yazık hepimize
  bu adaletsizliğe dur diyecek bir insan yokmu? doğudaki bedava kullanılan elektrik neden ücretlendirilmiyor, bu haksızlık niye kime, EPDK bu işe el atmalı bu kadan vadandaşı madur edilmemli.