Haber365 Ana Sayfa » Yabancı Basın » Fatma Şahin: Çizilen Kadın Resmi Değişmeli

Fatma Şahin: Çizilen Kadın Resmi Değişmeli

Fatma Şahin: Çizilen Kadın Resmi Değişmeli
27.04.2012 Cuma 11:48
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1031 Defa Okunmuştur
Aile bakanı Fatma Şahin, kadınlara eğitim ve istihdamla arka çıkıyor. Kadınların istihdam oranını yüzde 24'ten yüzde 30'a yükseltmeyi başaran Şahin, maço erkekleri kadınların eşitliğini kabul etmeleri için uyarıyor.
Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükûmetindeki tek kadın Bakan. Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı unvanına sahip. İslami-muhafazakâr siyasetle yönetilen Türkiye Cumhuriyeti'nde kadın politikası -Bakanlığın adından da açıkça anlaşıldığı üzere- hâlen aile politikasıdır. Şahin’in siyasi sinyali, “Güçlü bir kadın ancak güçlü bir aileden çıkabilir.” şeklindedir.

Üniversitede kimya eğitimi alan Şahin, yine de kadının ocağın başında durması, evinde oturması ve çocuklarının yanında bulunması gerektiği şeklinde çizilen geleneksel tablonun kendisini yönetmesine izin vermiyor. Kadınlara yönelik geniş kapsamlı eğitimler, istihdam, kadınlara istihdam alanı sağlayan şirketlere yardım vermek Şahin’in hedefleri arasında yer alıyor. Türkiye’deki kadın istihdam oranını yüzde 24’ten yüzde 30’a yükseltmeyi kısa sürede başaran Şahin, Kurier gazetesine, “Önümüzdeki yıllarda işlerin yarısının kadınlar tarafından yapılmasını sağlamak istiyorum.” dedi.

Türkiye’nin, AB’nin 2020 yılına kadar yüzde 75 oranında bir istihdam oranına ulaşmaya dair hedefinden oldukça uzak olduğunun bilincinde olan Şahin, “çabalıyorum” şeklinde tespitte bulunuyor.

AB Komisyonuna göre, 2011 yılında üye devletlerdeki kadın istihdam oranı yüzde 62,1 erkeklerin oranı ise yüzde 75,1 seviyesindeydi. Kıyaslamak gerekirse aynı dönemde Avusturya’daki kadın istihdamı yaklaşık yüzde 70, erkeklerin oranı da neredeyse yüzde 77 seviyesindeydi.

Şahin, ülkesindeki kadın istihdam oranının artmasını, tercihini kadından yana yapan şirketlere finansal teşvik vererek başardı. Şahin, “Biz pozitif ayrımcılıktan yanayız.” ifadelerini kullandı. Buna ilaveten kadınların iş güvencesinde iyileştirmeler yapıldı. Bakan Şahin, yeni doğanlara devlet tarafından finanse edilen bir sağlık sigortası sağlanmasına dair kanunu da Meclisten geçirdi. Şahin, babalık izni uygulamasını yürürlüğe koydu ama kaç tane erkek çalışanın bu imkândan yararlandığı henüz tespit edilmedi.

KOTASIZ EŞİTLİK


Muhafazakâr politikacı, tıpkı şu anda AB içinde tartışıldığı ve talep edildiği gibi kadınlar için yasal kotalar belirlenmesini reddediyor. Şahin, “Biz kota olmadan da eşitliği destekliyoruz ve bu şekilde daha büyük bir başarı elde edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Şahin, dindar bir insan ama resmî olarak bir başörtüsü takmıyor çünkü mevcut Anayasa buna izin vermiyor. Yeni Türk Anayasası’nda kadınların başını örtme hakkının yer alıp almaması gerektiği ise iktidardaki AKP’nin politikacısı Şahin için çok açıktır: “Hayatın bütün alanındaki kadınlar için aynı hak geçerli olmalı.”

Kendisine -kamuoyunda ve basında bugünlerde yoğun şekilde ele alınan bir konu olan- kadınlara yönelik aile içi şiddet sorulduğunda ise Şahin, “Bizim erkeklerimizin bir zihniyet değişimine ihtiyacı var. Erkekler, kafalarında çizdikleri kadın resmini değiştirmeli.” şeklinde kısa ama net bir cevap veriyor.

Bakan Şahin, kadına ve genç kızlara yönelik şiddetin, tecavüzün ve zorla evliliklerin takip edildiğini, ağır cezaların uygulandığını vurguluyor ve namus cinayetlerine müebbet hapis cezası verildiğini söylüyor.

Gerçi bunun için gerekli olan yasalar Türkiye’de mevcut ama bunlar genelde kâğıt üzerinde kalıyor ve yaygın şekilde uygulanmasında hâlâ sorunlar yaşandığını Bakan da bizzat kabul ediyor. Şahin, “Şiddet hâlen sosyal bir fenomen, özellikle de kırsal kesimlerde.” diyor.

Şahin, kendi bakış açısına göre açık bir topluma ve demokrasiye ait olmayan bu fenomenlere karşı bir önlemler paketiyle (eğitim, kadın istihdamı, askerlerin, jandarmanın ve adli memurların eğitilmesi ve kadın ve aileler için maddi yardımlarla) mücadele etmek istiyor. Fakat hâlen okul çağına gelmiş 40 bin kız çocuğu okula gitmiyor. Şahin, “Bu bir son bulmalı.” diye belirtiyor.

"Erkeklerin zihniyet değişiminde dinin yani İslam’ın hangi rolü oynadığına" dair bir soruya Şahin, “İmamlara cuma vaazı için devlet kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığından bir metin sunuluyor ve imamlar camide bu metne sadık kalmalılar.” diyor. Türkiye’deki yaklaşık 80 bin imam bu kuruma üye ama gerçekten de bu metne göre vaaz verip vermedikleri ise ülke genelinde neredeyse denetlenemez durumda.


BYEGM'den alıntı yapılmıştır...


Kaynak: Kurier
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.