Haber365 Ana Sayfa » Dünya » FEMEN Türkiye'ye Geliyor

FEMEN Türkiye'ye Geliyor

FEMEN Türkiye'ye Geliyor
15.02.2012 Çarşamba 10:04
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1124 Defa Okunmuştur
Moskova'nın ilikleri donduran soğuğuna aldırmadan, Rus Enerji devi Gazproma karşı klasik üstsüz eylemlerini sergileyen FEMEN kızları, bu yaz Türkiye'ye gelerek aile içi şiddeti protesto edecek.
Radikal kadın hakları örgütü FEMEN'in dünyada 200 üyesi bulunduğunu belirten protestocu kızlar, "Türk erkeği eşini dövmeye son ver gibi bir slogan kullanabiliriz" dediler.

Ukraynalı radikal kadın hakları örgütü FEMEN bu kez Rusya'nın başkenti Moskova'da, eksi 30 derece soğukta Rus enerji devi Gazprom'u yarı çıplak protesto etti. Protestolarının hedefinin Gazprom'un merkez binası olacağını son ana kadar saklayan aktivistler, öğle saatlerinde 50 katlı gökdelenin önündeki yaya altgeçidinde pusuya yattı. Çeşitli gazetelere eylemlerini önceden haber veren genç kızlar, altgeçitte protestonun amacını ve ne yapacaklarını kısaca anlattıktan sonra Gazprom'un kalesine hücum ettiler.

Putin'in kalesinde

FEMEN'ciler, kalın giyimli bir kişinin bile 10 dakika içinde dayanılmaz bir soğuğu iliklerinde hissettiği bir havada üstlerini çıkarırken Gazprom korumaları şaşkınlıktan donakaldı. Çıplak aktivistler, "Soyguncu Gazprom söndürülsün", "Eşkıya Gazprom", "B.k Putin'in kalesini fethettik" gibi sloganlar atıp, "Gazprom gangster" ve "Gaz şantajına son verin" pankartları açarak 25 dakika gösteri yaptılar. Rusya, enerji kozunu kullanarak Ukrayna gibi eski Sovyet ülkelerini siyasi etkisi altına almakla sık sık suçlanıyor.

Üstsüz eylem

Daha sonra eylemci 6 genç kızdan 4'ü ile bir Moskova kafesinde buluştuk. Yevgeniya, Alyona, Aleksandra ve Tatyana adlı FEMEN'ciler, 3 ay sonra Türkiye'ye geleceklerini söylediler. Örgütün ilk eylemini 2008 yılında Ukrayna'da düzenlediğini anımsatan Aleksandra şunları söyledi: "O zamanlar birkaç üyemiz vardı. Ukrayna'daki kadınların problemlerine çözüm arıyorduk. 2008 Temmuz'unda Kiev'de sıcak su bir ay kesilince meydana çıkıp sırtımızı açarak, 'Sıcak su verin' diye bağırdık. Kameraların bizi önden de çektiğini sonradan anladık. Protesto işe yaradı. Bu yüzden o günden beri eylemleri üstsüz yapıyoruz."

Türkler yılmadı

FEMEN'in bugün 200 üyesi olduğunu, üstsüz protestoları 'güzel vücutlu' 30 eylemcinin yaptığını belirten Aleksandra şöyle devam etti: "Ukrayna dışında ABD ve Hollanda'da şubemiz var. Orada eylemciler yerli. Bizi asıl ünlü yapan sizin erkekleriniz oldu. Özellikle 2004'ten sonra Ukrayna resmen Türk erkeklerin istilasına uğradı. Her hafta Türkiye'den sırf seks turizmi amacıyla 5-6 otobüs dolusu erkek gelmeye başladı. İkinci protestomuz bu konuda oldu. Otobüsler protestodan sonra da gelmeye devam etti ama FEMEN tişörtlü kızlar Kiev gece kulüpleri önünde nöbet tutunca seks turizminin uluorta yapılmasını güçleştirdik. Yazın Türkiye'de eylem yapacağız. Plan kesinleşmedi ama ciddi bir sorun olarak görülen aile içi şiddeti protesto edebiliriz. 'Türk erkeği eşini dövmeye son ver' gibi slogan kullanabiliriz."

Erkekleriniz ayıp ediyor

Hürriyet Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu, güvenlik gerekçesiyle soyadlarını açıklamak istemeyen Alyona, Yevgeniya, Aleksandra ve Tatyana ile bir kafede buluştu. Alyona, eleştirdikleri Türk erkeklerinin Ukrayna'daki 'seks turizmi' merakı konusunda şunları söyledi: "Sizin orada hiç mi kız yok? Türk erkekleri de Ukrayna'da imajlarının ne hale geldiğini artık anladı. O yüzden kendilerini İtalyan diye tanıtıyorlar. Ama bu işin özünü değiştirmiyor. Sizin erkekler Türk kızlarına ayıp ediyor."

Kaynak: Hürriyet
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  16.02.2012 19:46
  aynen
  allahına kurban kardesım...dedıgın gıbı turk erkeklerınden kaynaklanmyor turk kadınlarının kendını ajleıa jolı yapmaları kıbırlı olmaları...yoksa turk erkegı adazm gıbı bakar esıne ...sorun kadınlarda bence....
 • Misafir
  15.02.2012 16:35
  kullanabiliriz ne demek ya
  Resmen bunlar türkiyede koşmak için slogan arıyorlar :(
 • Misafir
  15.02.2012 16:18
  HEEEEEEYYY- FEMEN !!!?
  HEYECANDAN ÖLÜYOR,TİTRİYOR,BİTİYORUZ! ÇABUK GEÇ KALMAYIN,GELİN HEMEN ? SİZLERİ GÖRÜNCE KIZMAZLAR HERHALDE ANNEMLE YENGEN !!?
  E R V A
 • ali özcan
  15.02.2012 15:11
  yorUma
  türk kadının ne kadar onurlu ve gururlu olduğunu bilsen ve bu duygularını erkeklere karşı büyük bir inatla devam ettirdigini bilsen böyle demezsin biz ayıp etmiyoruz Türk kadının erkeklerine kibirli kendini beğenmiş tavirlariyla davranislariyla
  türk kadını ayıp etmiştir
 • Misafir
  15.02.2012 12:28
  gelsin dayanamiyoruz
  gozumuz kiz gorsun gelin artik :)