Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Ethem Sarısülük Davasında Kavga (Video)

Ethem Sarısülük Davasında Kavga (Video)

Ethem Sarısülük Davasında Kavga (Video)
23.09.2013 Pazartesi 11:03
Bu Habere 17 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3126 Defa Okunmuştur
Ankara'da Gezi Parkı eylemine destek gösterileri sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasının ilk duruşması olaylı başladı.
Dava, kamu güvenliği sebebiyle gizli görülecek. 

Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran tarihinde yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarsısülük’ün ölümüne ilişkin ilk dava Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan açılan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında Ankara Adliyesi polis ablukasına alınırken, duruşma salonunda büyük bir kalabalık olduğu görüldü.

GERGİN DURUŞMA

Sarısülük’ün ailesin avukatlarının duruşma salonunda sivil polislerin bulunmasına itiraz etti. Ailenin avukatları, duruşma salonunda bulunan polislerin çıkarılmasını istedi. Yaşanılan tartışma sonucu mahkeme başkanı duruşma salonunu boşaltılmasını talimatını verdi.

SİVİL POLİS TARTIŞMASI

Ethem’in annesi Sayfı Sarısülük de tartışmalara katılarak “Salonda sivil polis istemiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi. Duruşma salonundaki tartışmalar duruşma savcısının da katılmasın üzerine Sarısülük ailesinin avukatları sert tepki göstererek, “Siz kimsiniz, siz tarafsızın” diyerek tepkisini gösterdi.

Mahkeme başkanın talimatı üzerinde duruşma salonunda bulunan sivil polisler duruşma salonunu terk etti. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Hüseyin Aykgün ve Levent Gök de izleyici olarak takip ediyor.

SALON BİR ANDA KARIŞTI

Mahkeme Başkanı’nın duruşma salonunu boşaltmasını ardından Sarısülük ailesinin avukatları ile sanık polis memurunun avukatları arasında gerginlik yaşandı. Bir anda karışan mahkeme salonunda avukatlar birbirine girdi. İzleyiciler de olaya dahil olunca duruşma salonundaki tansiyon iyice yükseldi. İzleyiciler salonda polis istemediklerini belirten sloganlar atarken, güvenlik güçleri sanık sandalyesindeki polis memuru Ahmet Şahbaz’ı güvenlik çemberine aldı.

DAVA KAPALI GÖRÜLECEK

Yaşanan sert tartışmaların ardından mahkeme başkanı, ‘kamu güvenliğini’ gerekçe göstererek duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Duruşmaya izleyici ve gazeteci alınmayacak. Sarısülük ailesinin ve avukatların itirazı sonucu sivil polislerin salondan çıkarılmasının ardından salonda kalan milletvekilleri de mahkemenin bu kararının dışarı alınıyor.

Ethem Sarısülük'ün öldürülmesine ilişkin davanın kapalı yapılmasına karar verilmesi sonrasında, Sarısülük ailesi sanık Ahmet Şahbaz'a 'katiller' diye bağırdı.Arbede sonrası Şahbaz, polis tarafından duruşma salonundan çıkarıldı.

Adliye polisleri Şahbaz'ı güçlükle salon dışına çıkarırken, avukatları da Sarısülük ailesinin fertlerini yatıştırmaya çalıştı.

Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında başındaki peruk düştü.


Ayrıca Şahbaz'ın kalın çerçeveli bir gözlük taktığı da gözlendi.

Müşteki avukatları yere düşen peruğu mahkeme heyetine gösterdi.

Olaylar nedeniyle duruşmaya henüz başlanamadı. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme Başkanı Afak İlleez, Cumhuriyet Savcısının ve müşteki avukatlarının da duruşmanın sağlıklı yapılamayacağına ilişkin görüşü doğrultusunda, duruşmanın 28 Ekim 2013'e ertelendiğini açıkladı.

AYGÜN: DAVANIN KAPALI YAPILMASI HUKUKA UYGUN DEĞİL

Davayı izleyen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, kamu güvenliği sağlanamadığı için kapalı duruşma kararı alındığını söyledi. Aygün, "İçerde herhangi bir gerilim yoktu. Sanık Ahmet Şahbaz gelmişti. Ona dönük herhangi bir müdahale olmadı. Dolayısıyla kamu güvenliği açısından herhangi bir sorun olmadığı halde kapalı duruşma kararı verilmesi kanımca hukuka uygun değil. Sadece Ahmet Şahbaz, peruk takmış bıyık uzatmıştı. Bu yaptığı fiziksel değişimle yaptığı eylemden utandığını mahcubiyet duyduğunu bu nedenle de kendini gizlediği gösteriliyor. Kapalı duruşma yapılarak adalet olmaz" diye konuştu.

ANNE SARISÜLÜK ’KATİLLER’ DİYE BAĞIRDI


Duruşmanın dağılmasının ardından adliye dışına çıkartılan ve yakınlarının kollarında güçlükle ayakta duran anne Sayfi Sarısülük, bir süre gözyaşı döktükten sonra burada bekleyen çevik kuvvet polislerinin üzerine yürüyerek, "Katiller" diye bağırdı.

MÜDAHİL AVUKATLAR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Adliye önünde bir basın açıklaması yapan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, duruşma için geldikleri duruşma salonunda provokasyon ile karşılaştıklarını söyledi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dosya hazırlığı sırasında tanıklarımızdan birisinin kafasına polis telsizle vurmuştur. Kolluk kuvvetleri sanığın tutuklanmasına karar verilmemesi için tam bir provokasyon yapmışlardır. Ancak mahkemede maalesef bu provokasyona izin vermiştir. Bir sanık düşünün ki kafasında peruk, takma bıyık, takma kaş, gözlük ve arbede sırasında meslektaşlarımıza yönelik polis tarafından gerçekleştiren saldırı sırasında polis memuru Ahmet Şahbaz’ın peruğu yere düşüyor. Biz bu peruğu alıp mahkeme heyetine teslim ettik. Duruşma salonunda peruk emanete alındı. Burada kimlik gizleniyor, aleni bir yargılama yapılamıyor. Mahkeme polisin provokasyonuna gelerek duruşmada kamu güvenliği sağlanamadığı gerekçesiyle bir kapalılık kararı veriyor. Kapalı kapılar arkasında duruşma yapmak istiyor. Burada kamu güvenliğini tehdit eden ve ihlal eden hiçbir şey yoktur. Burada polisin provokasyonu vardır. Burada mağdur yakınlarının adliyeye girmelerine yönelik engeller vardır. Polis Ethem Sarısülük’ü öldüren polis memuru Ahmet Şahbaz katildir. Dolayısıyla biz bu yargılamanın peşindeyiz."
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  25.09.2013 01:18
  YANINA KAR MI KALACAKTI.
  Ahmet Ş. denilen herif kasıtlı çekip adamı kafasından vuruyor birde bunu savunanlar var.aynı şey sizin kardeşinize yapılsaydı.sizin tepkiniz ne olurduu.bu polis meslekten men edilip ömür boyu hapisle cezalandırılmalı.aksi takdirde polis teşkilatı bu kara lekeyi alnında taşıyacak ve insanlardan ona göre karşılık görecekkk
 • kalemyazmaz
  24.09.2013 09:35
  mahkeme
  işte devletın polısı devlet görev verdıği polısını koruyamıyor bu hale geldık.polıs yargılanmamasılazım o şavaş ortamında polısler lınçedıldı ya.ne yapaçakdı ya polıs kendını korudu çan guvenlıgı yok du lınç olacakdı polıse madalya vermeklazım.terorıstın yuzlerce taraftarı mahkemeyı basıyor onlarca avukat var polıs garıban ama soze gelınçe benım polisim.kanun karşısında bile polıse saldırıyorlar hakım savcılar dan tık yok gariban birini de mahkemede esasdurüşda yargılarlar.başbakan ve herkese duyurulur.savcı altuntaş
 • Misafir
  24.09.2013 09:25
  Ummarım bu kişilerin polise ihtiyacı olmaz
  Evlat.can kaybetmişsin.onun acısı çekendedir.bize laf düşmez.Ancak polisinde hatası olabilir.kanunlar gereğini yapar. Bu militanca tavırlar ve linç girişimleri asla kabul edilemez. Poliste iyisiyle olmayanıyla Sarısülük gibi bu vatanın evladı.Sarısülükte doğru zamanda doğru yerdemiydi? Dolmuşa binmiş ve dolmuşu kaza yapmıştır. Kimseye yolculuk yapma diyemeyiz ancak bırakında suçlu şöförmü.karayollarımı başka bir faktörmü mahkeme çıkarsın. Polisimizin bu karalama kampanyasına karşı dikkatli olması gerekli.zira halka karşı imajı kolayca empoze edilmiştir. Derhal hizmet içi eğitim..entürman.iletişim artırılmalı.hukuk mücadeleside başlatılmalıdır. ilk olarak yaralanan şehit olan polis aileleri göstericiler ve bunu planlayan odakları basın yayın organlarını dava edebilmelidir.Özetle bir polisinde Sarısülükten aşağı hukuk hakkı..insa hakkı.yaşam hakkı yoktur.Muhalefet çok belden aşağı vuruyor.oysa yarın iktidar olsa bu güçlere dayanacak.Yokksa amaç polisi yetersiz itibarsızlaştırıp yeniden meydanlara asker davetimi planlamaktadırlar. Zira seçimde başarısızlar.bir vesayet altında ikdidar planlarmı vardır.Bunlar çok ciddi konulardır.
 • kalemyazmaz
  24.09.2013 02:10
  Pardon hanımefendi!
  Senin oğlunun polisle uğraşmak gibi bir görevi kimin emriyle üstlendi?
 • Misafir
  24.09.2013 00:28
  kutluyorum
  yorum yapan herkezi hepsini okudum polis yok kanun yok eşkiya heryerde al sana bjk.gs maçı polis biraz sert olsa boyle olmazdı ama kanunsuzlar ve basın koparırdı yaygarayı çapulcu tinerci balici ayyaş sarhoş hayranı halk tv ve gazeteleri
 • Misafir
  24.09.2013 00:10
  polisim
  polisimi ayakta alkışlıyorum onlar polise taş molotof atarken iyi polis kendini savununca neymiş devrim şehidi geçicen bunları o insan ülkesini teröre karşımı feda etti..benim askerlerim dağda şehit oluyo hani nerde o vekiller
 • Misafir
  23.09.2013 23:58
  ASİLTÜRK_
  Rahmetli Polis e nasıl taş atıyordu tüm TÜRKİYE gibi dünya basınıda şahit oldu, öyle canını yakmaya değil resmen Polisi öldürme niyetiyle atıyordu yerden sökülmüş kaldırım taşlarını, bunu sorgulamakda istemiyorum neticede gencecik bir can gitmiş, bence bu aile çocuklarını sahalara indirenlerden sorsunlar hesaplarını, hüseyin aygün bey e gelince, siz ki TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin bir ferdi ve milletvekili olduğunuz halde Polisin her başının derde girdiği olayı takip ediyorsunuz ya, hani derby maçında Polis e kafa tutan gezi olayları destekçisi bir grup a yoldaşım diye hitap ettiniz ya, hani sizi sözüm ona dağa kaldıran vatan hainlerini iyi gençler temiz çocuklar olarak nitelendirdiniz ya, vatan hainlerine gösterdiğiniz iyi niyetin bir kırıntısını dahi istesede istemesede sizi koruma görevi de bulunan KAHRAMAN TÜRK Polis imize göstermediğiniz için bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatantaşı ve bir TÜRK olarak size hakkımı helal etmiyorum.
 • Misafir
  23.09.2013 20:19
  yanlış
  o polis in yargılanması yanlış bir olay görüntüler net polis o olayda kamu düzeni için bulunuyor bu düzeni sağlamaya çalışırken canını kurtarabilmek için yapması gereken son çareye başvurup silahını kullanıyor ve orada bulunan malum şahıs''bulunma amacı terör,anarşi,polise mukavemet.....''hayatını kaybediyor su testisi su yolunda kırılır her çapulcu için polis yargılanacaksa bu işin sonu çıkmaza varır.ayrıca malum avukat grubu polis le sıkıntınız ne sizin..yada polis nezdinde hedef aldığınız Devlet in arşı alisi mi kimse kusura bakmasın bu iş sizin de ağa babalarınızında çapını aşar
 • Misafir
  23.09.2013 19:54
  Türk polisi
  Arkadaş olayın videosunu izledim.Ölenin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rahmetli öyle taşlar atıyordu ki o taşlardan birisi bir polise denk gelse hemen öldürürdü.Yani önceden insan sevgisi biraz aşılansaydı bu olaylar olmazdı.Polis ölseydi aynı duyarlılık gösterilecekmiuydi.
 • Misafir
  23.09.2013 19:25
  iyigüzel
  bundan böyle adam eline silahını alıp gelsin polise sıksın yetmedi millete sıksın sonra olsun devrim şehidi zaten sonunda olacağı da bu
  oh neala memleket.bu yapılanlar başka ülkede olsa görürdünüz günüzü........