Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Eski Eşyaları Nasıl Değerlendiririz

Eski Eşyaları Nasıl Değerlendiririz

Eski Eşyaları Nasıl Değerlendiririz
20.01.2011 Perşembe 19:45
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1979 Defa Okunmuştur
Otomobil lastikleri: Otomobil lastiklerinin yapısında doğal ve yapay kauçuk, özel dokumalar ve çelik teller bulunur. Dayanıklı ürünler olduklarından eskidikleri zaman geri kazanımları güçtür. Ayrıca bileşenlerine ayrılma işlemi sırasında zehirli maddeler açığa çıkar. Çoğu ülkede eski lastikler çöp alanlarında veya özel alanlarda depolanır. Fakat bu çevre açısından tehlikelidir. Birçok bölgede eski lastikler bir araya toplanır ve geri dönüşüm tesislerinde işleme sokulur. Sizin de yapmanız gereken lastik satan kuruluşlara başvurarak, eski lastikleri onlara teslim etmenizdir.Halı:

Atığa giden halıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Halıyı imha etmek için farklı çözümler aranıyor. Halı imalatında kullanılan çoğu malzeme geri dönüşümlü olsa da, çöpe atılan halıların sadece %4’ü geri dönüştürülebiliyor. Geri dönüşümü arttırmak, atığı azaltıp değerli kaynakların geri kazanılmasını sağlar. Eski el dokuması halılar oldukça değerlidir ve fiyatları da yüksektir. Bu yüzden elden çıkarmayı düşündüğünüzde güvendiğiniz birilerine danışın. Hem halınızın ederi karşılığı alın, hem doğayı koruyun.

Yatak:

Yatak rahatlığının sağlığınız açısından ne kadar önem taşıdığını biliyorsunuz. Eski yatağınız sizi rahatsız etmeye başladıysa, tek gecelik çözümlerle yetinmeyin. Yatak yayaları yeniden değerlendirilebilir fakat yatağın diğer parçaları için bunu söylemek oldukça zordur. Siz yeni yatağınızı alırken, satıcı eski yatağınızı almayı teklif edebilir. Eğer etmezse siz bu konuya mutlaka değinin.

Ayakkabılar:

Ayakkabılar geri dönüşüm konusunda en kolay çözüm yolu gibi görünse de, bir çift ayakkabı değil de, dünyada milyonlarca çift plastik ayakkabının dışarı atıldığını düşünürsek, tablo biraz vahimdir. Ayakkabılarınızı atmadan önce, çevrenizde ihtiyacı olan birileri olup olmadığını düşünün. İkinci el eşya satılan internet sitelerinde satmak veya hayır kurumlarına bağışlamak da diğer seçeneklerdir.

Piller:

Doğa için yapılacak en iyi şey, olabildiğinde az pil kullanmaktır. Pil yerine alternatif çözümler deneyebilirsiniz. Mekanik veya güneş enerjisiyle çalışan saatler ve hesap makinelerine öncelik tanıyabilirsiniz. Çevremize zarar vermeyen pil yoktur. Ancak pil kullanmak zorundaysanız, ekolojik olarak çevremize daha uyumlu olan şarj edilebilen pilleri kullanın. Hangi türede pil olursa olsun, evinizdeki çöpe atmayın. Pilleri biriktirin ve belediyenin zararlı atık madde toplama alanlarına götürüp bırakın.


22. Seri İçin Tıklayınız


Kaynak: Ginocom
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Pil   Halı   Çözüm   Çevre   Güneş   Enerji  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.