Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Erken Evlenene Hükümetten Faizsiz Çeyiz Kredisi

Erken Evlenene Hükümetten Faizsiz Çeyiz Kredisi

Erken Evlenene Hükümetten Faizsiz Çeyiz Kredisi
30.07.2013 Salı 10:25
Bu Habere 4 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3006 Defa Okunmuştur
Hükümet bir yandan 3 çocuğa teşvik çalışmaları yaparken, diğer taraftan da evliliğe finansal destek sağlayacak çalışmalara başladı. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de dikkate alınacak.
Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi sıkıntılar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi hedefliyor. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek.

Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu ölçütler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek. Çalışma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yürütülüyor.

Hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor.

Kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu.

Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  31.07.2013 16:39
  insaf
  arkadaş hiçbiseyden memnun olmazsınız siz yapılana degil yapana bakıysunuz okumak isteyen okur dogudaki insanlar coban insanlar dershaneye gitmemiş insanlar nasıl kazanıyolar üniversiteyi çalısmak isteyende heryerde iş var bunların hepsi bahane adam paraszlıktan ewlenmyn insanlrı düsünmüs bisey yapms hala begenmiyosunuz 10 milyrla dgün olması zor dogru ama buda bi katkı kim veriyo 2 yıl snra ödemeli faizsiz para yapana bakmayın yapılana bakın kendi acınızdanda dusunmeyin sizin okul borcnz vardr ama baskasda paraszlıktan evlenemiyodur
 • Misafir
  31.07.2013 10:39
  çok güze bişey ama
  ben 32 yaşındayım yaş sınırlaması olmasa ilk evlilik yapanlara da olsa daha iyi olur
  diye düşünüyorum 32 yaşına kadar bekleyende hala iş garantisi yok 900 lira geçinme ev eşyası ........vb şeyler neyse.
 • Misafir
  31.07.2013 07:09
  kredi alsan bitürlü almasan okutma şansı yok üç çocuk bizim neyimize
  okumak için aldıgımız kredileri silin şimdi kara kara düşünüyoruz nasıl ödeyecegiz diye okul bitti iş yok önce bunlara bir çözüm sonra evlenme
 • Misafir
  30.07.2013 22:04
  okumalari icin ver o krediyi evlendirmek icin degil
  bu yasam sartlariyla üc cocuk zor tayyip efendi nufus artisi degil resmen kadinlari kullanma genclerin üstüne oyunlar oynamayi birakin iste okumamis cahil genclik istiyorlar okusunlar adam olsunlar diye vermez böyle kredi erkenden evlendir sonra ya ayrilirlar yada aldatirlar 10bin lira ile dügün olurmuymus önce onun hesabini yapin siz