Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Erkek Neden İstemez, Kadın Neden Israr Eder?

Erkek Neden İstemez, Kadın Neden Israr Eder?

Erkek Neden İstemez, Kadın Neden Israr Eder?
21.09.2010 Salı 12:52
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1506 Defa Okunmuştur
Erkekler için eşleriyle birlikte alışverişe çıkmak büyük bir kabustur. Peki, erkekler neden alışverişe gitmek istemez, kadınlar neden bu kadar ısrar eder?
Peki, erkekler niçin eşiyle alışverişe gitmek istemiyor?

Erkeklerin çoğu bir kadınla alışverişe çıkmanın “sıkıcı” ya da “bunaltıcı” olduğu konusunda hemfikir…  Nedenlerini ise birkaç başlıkta toplamak mümkün oluyor…

Farklı ilgi alanları; Erkekler ayakkabılar ya da kıyafetler konusunda kadınlar kadar ilgili değil, “incik cincik işler” diye tarif ettikleri kadınları takı sevdaları bile erkekler için anlamsız geliyor. Alışveriş sırasında uzun uzun bakılan incelenen takıların ayakkabıların ilgi alanlarının dışında kaldığını belirtiyor.  

Kararsızlık; Kadınların alışveriş esnasındaki kararsızlıkları, erkekleri çileden çıkartan başka bir sebep… Kadınların uzun süren elbise incelemeleri, bir türlü karar verememeleri ve ilgilerinin hemen başka bir alana kayması da erkekleri eşleriyle birlikte alışverişe çıkmaktan soğutuyor.

Hedefin Sapması; Alışverişinde hedefi mi olur demeyin. Erkekler kadınların, “elbise mi alsam ayakkabı mı yoksa o gördüğüm harika kolyeyi mi alsam?” çıkmazlarından bunalıyor. Kadınların almayacağı şeylere de bakması erkeklerin bir başka şikayet konusu oluyor.

Zaman Kaybı; Erkeklerin çoğu uzun süren alışveriş çabasını zaman kaybı olarak görüyor. Buna bir de kadınların kararsızlığı ve hedefsizliği eklenince alışveriş bir kavga sebebi olup çıkıyor.

ALTIN TAVSİYELER

Ancak Uzmanlar eşlerin birbiriyle alışverişe gitmesinden yana... Ama bayanlara birkaç önerileri var:

-Alışveriş sırasında sık sık sohbet edin.

-Çay-kahve ya da yemek molaları verin.

-Alacaklarınızı önceden belirleyin hedefinizden olabildiğince sapmayın.

-Erkek arkadaşınızda ilgi alanına giren şeyler ile ilgilenin.

-Alışverişi defileye dönüştürüp eşiniz için de eğlenceli hale getirin. 

-Ama yine de unutulmaması gereken bir gerçek var ki; her zaman eşler iyi bir alışveriş arkadaşı değildir. 

-Alışveriş tek sosyal aktiviteniz olmasın 

Kadınlar neden bu kadar ısrar eder?

Peki, kadınlar niçin alışverişe eşleriyle çıkmakta bu kadar ısrar eder? Birlikte alışverişe çıkmasalar dünyanın sonu mu gelir? Alışveriş uzmanları ve psikologlar eşlere, "Alışveriş sorununu çözmek için önce beraber vakit geçirebileceğiniz farklı aktiviteler bulun." diyor. Bir başka ortak önerileri ise şu: "Ya eşlerinize tahammül edin ya da 'eş başka alışveriş arkadaşlığı başka' deyip beraber alışverişe çıkmayın." 

Alışveriş yazarı Banu Tuna, eşlerin alışverişe birlikte gitmelerinin sebebinin, akıllarına yapacak başka bir şey gelmemesi olduğunu söylüyor. "İlişkilerin başında da, evlenince de, çocukla da hep alışverişe gidiyor insanlar. Daha doğrusu alışveriş merkezlerine... Hafta sonunu değerlendirmekten anladığımız artık çoğunlukla vitrin bakmak, alışveriş merkezlerinin food court'larında yemeğe çıkmak oldu." diyen Tuna, "kadınlar alışverişi çok sever, erkeklerse sıkılır" genellemesini ise klişe olarak görüyor, çünkü alışveriş yapmaktan keyif duyan ve neyin nerede kaça satıldığını ezbere bilen bir sürü erkek var ama kadınların adı çıkmış. 

Tuna, eşlerin alışveriş maceraları hakkında değişik bir bakış açısı getiriyor ve "Bence asıl bir erkekle alışverişe çıkmak kâbus. Kim (hele de zevk için alışverişe çıkılmışsa) yanında sürekli oflayıp puflayan, acele eden, bir an evvel kurtulsun diye denediğiniz her şeye 'yakışmış' diyen ya da tam tersi kulp takan birini ister ki?" diyor. 

Alışveriş ve stil danışmanı Başak Dizer Fransez ise , erkeklerin alışverişi sıkıcı bulmasının sebebini kadınlar kadar alışverişe yoğunlaşamamalarına bağlıyor. Sürekli kıyafet deneyen bir kadını bekleyen erkek doğal olarak sıkılıyor. Ama bunun tam aksine erkekler kendileri için alışveriş yapacaklarsa yalnız gitmekten imtina ediyor. O yüzden de, kendileri için yapacakları alışverişlere eşleri, anneleri ya da arkadaşlarıyla birlikte çıkıyorlar. 

"Kadınlar keyif aldıkları şeyleri eşleriyle paylaşmak istiyor"
 
Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy (Memory Center): Eşlerin keyif aldığı şeyleri birbiriyle paylaşmak istemesi doğaldır. Evet, kadınlar alışverişten büyük keyif alıyor. Zaten çoğu zaman erkeklerin alışverişini de kadınlar yapıyor. Bu sebeple erkeklerin, eşlerini yalnız bırakmaması gerekiyor. Fakat kadınlar da bunu eşlerine kural gibi dayatmamalı. İki taraf da birbiriyle empati kurmalı. 

Kadınlar eşlerinin beğenisini ve kabülünü çoğu zaman yalnızca bu şekilde görebiliyor. Dış görünüşlerine daha çok önem veren kadınlar için, eşi tarafından beğenilmek
önemli bir unsur. Şu da bir gerçek ki kendisini eşine adapte etme eğilimi kadınlarda daha fazla. Çünkü kadınlar ilişki odaklıdır. 

Ekonomik olarak eşine bağımlı olan kadınlar, alışverişe eşiyle çıkmak ister. Çünkü onaylandığını hisseder. 

Erkekler içinse eşiyle alışverişe gitmek zorlayıcı bir durum. Kadın seçimini yaparken erkek ne ile oyalanacak? Öylece bekliyor. Bekleme hali de erkek için sosyal olarak zorlayıcı olabiliyor. Çünkü bu durumu toplumsal ortamda kişiliğine tehdit olarak algılıyor. 

Burada çiftlere önerim şu olacak: 

Alışverişi kural haline getirmeyin. 

Birbirinizi yapmak istemediği şeylere zorlamayın. 

Eşlerin, ev dışındaki faaliyeti alışverişle sınırlı ise tabii ki alışverişte eşini yanında görmek isteyecektir.

 

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.