Haber365 Ana Sayfa » Medya » Enver Ören Hayatını Kaybetti

Enver Ören Hayatını Kaybetti

Enver Ören Hayatını Kaybetti
22.02.2013 Cuma 22:40
Bu Habere 14 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2495 Defa Okunmuştur
İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören hayatını kaybetti.
1990 yılında ABD’de Houston Methodist Hastanesi’nde yapılan operasyonla kız kardeşinden alınan böbrek nakledilen Enver Ören’e, 2006’da Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde ikinci böbrek nakli gerçekleştirilmişti. Ancak 74 yaşındaki Enver Ören, sağlık sorunlarının tekrarlanması nedeniyle geçen ay tekrar hastaneye kaldırılmıştı.

Vefatının ardından Ören’in cenazesi, Türkiye Hastanesi’ne götürüldü. Enver Ören’in cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip Eyüp Sultan Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Eyüp Sultan’daki aile mezarlığına defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Gül, Ören'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajında, Ören'in vefatından derin üzüntü duyduğunu belirten Gül, şunları kaydetti:

“Türk iş aleminin seçkin ismi Enver Ören, çeşitli sektörlerdeki faaliyetleriyle memleketimize hizmet yolunda büyük bir sevdayla çalışmış, kurduğu yayın kuruluşlarıyla basınımızın gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Çok yönlü hizmetleriyle gönüllerde müstesna bir yer edinen Enver Ören'i her zaman sevgi ve saygıyla hatırlayacağız. Enver Ören'e Allah'tan rahmet, ailesine, İhlas Holding camiasına, sevenlerine, iş ve basın dünyamıza başsağlığı diliyorum."

Özel Türkiye Gazetesi Hastanesi’ne gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türk ve İslam dünyasının büyük bir ferdini kaybettiğini belirtti. Enver Ören’i senelerdir tanıdığını söyleyen Sarıgül, " Enver ağabey çok uzun yıllar önce tanıdığım bir ağabeyimdi. Çok hayır severdi ve çok güzel dostluklarımız oldu. Türkiye Hastanesi’nde ve İhlas Kolejleri’nde çok güzel sohbetlerimiz oldu. Gerçekten geçen hafta hastanede ziyaret ettim. O son görüşmemiz oldu." diye konuştu.

ENVER ÖREN KİMDİR?

Enver Ören, 10 Şubat 1939 tarihinde Denizli’nin Honaz ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta tahsilini Denizli’de tamamlayarak Kuleli Askeri Lisesine, oradan da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine girdi. 1961 yılında lisans öğrenimini tamamladıktan sonra birbuçuk yıllığına mesleki çalışmalar yapmak üzere İtalya’ya gitti. Dönüşünde bir müddet İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

1970 yılında üniversiteden ve akademik hayatından ayrılarak gazeteciliğe başladı. Çıkardığı gazete önce Hakikat Gazetesi sonra Türkiye Gazetesi adını aldı. İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan olan Enver Ören, Dilvin Ören ile evliydi.

KAHRAMAN: TÜRKİYE ENDER AĞABEY'İNİ KAYBETTİ

Ören'in vefatının ardından İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Kahraman, “Türkiye, 'Enver ağabeyi'ni, gülen bir insanı, daima merhametle bakan bir insanı kaybetti” dedi. Ören'in pek çok medya şirketinin sahibi olduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti:

“Fakat hiç patron muamelesi yapmadan ahirete intikal etti. Türkiye, Enver ağabeyi'ni, gülen bir insanı, daima merhametle bakan bir insanı kaybetti. Türkiye, bütün olaylara ve sıkıntılara rağmen, her meselenin olumlu tarafını bulan, onu tavsiye eden bir istişare müessesesi olarak gördüğümüz 'Enver ağabeyi'ni kaybetti. 'İyi insanlar toprak altında da şefaat eder' derler. İnşallah Allah hepimizi onun şefaatine nail eder. Bizim açımızdan, İhlas camiası açısından çok büyük bir kayıp. Kimisi baba, kimisi patron, kimisi de ağabey dese yeridir. Onun her halinden ne kadar istifade edebildiysek karımız oldu.”

HİZMETLERİ ASLA UNUTULMAYACAK

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ören'in vefatı üzerine başsağlığı mesajı yayımlayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti “İhlas Holding' Yönetim Kurulu Başkanı, çok değerli işadamı Enver Ören ağabeyi kaybetmek hepimizi derinden üzdü. Üniversitenin ve akademik hayatın ardından 1970'lerin başında girdiği basın dünyasına büyük katkıları olan Sayın Ören, oluşturduğu medya grubu ile hem basınımıza önemli bir renk ve soluk getirmiş, hem de daima gazetecilik ilkelerini esas alan çizgisi ve çok sayıda insana istihdam olanağı sağlaması ile gönüllerde saygınlık kazanmıştır. İş dünyası ve medyamız çok değerli bir ismi kaybetti. Ören'in hizmetleri asla unutulmayacak. Türk iş dünyası adına, kendisine Yüce Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, medyamıza ve tüm iş alemine başsağlığı diliyorum”

YALÇINTAŞ: TÜRKİYE ONU UNUTMAYACAK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da Türkiye'nin, Ören'i unutmayacağını belirtti. Yalçıntaş, “Büyük fedakarlıklarla kurduğu gazeteyi büyütürken, manevi dünyasından taviz vermeyen Enver Bey, milli ve manevi değerleri her zaman önde tutmuştur. Öyle ki, şirketlerinde çalıştırdığı binlerce kişi için Enver Ören, patron değil 'Abi' olmuştur. Bu yönüyle, sadece İhlas Ailesi'nin değil, kendisini tanıyan herkesin gönlünü kazanmıştır" dedi. 

ERDOĞAN'DAN ENVER ÖREN MESAJI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatı dolayısıyla Başbakanlık Basın Merkezi aracılığı ile bir mesaj yayınladı.

İşte yayınlanan o mesaj;

“İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Enver Ören’in vefatını öğrenmiş olmaktan büyük bir üzüntü duydum.

İş hayatının önde gelen isimlerinden Dr. Enver Ören, medya başta olmak üzere birçok sektörünün gelişmesine önemli katkılar sağlamış, örnek kişiliği ve öncülük ettiği değerli hizmetlerle halkımızın gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

Merhum Ören, inanıyorum ki, yaptığı hizmetler dolayısıyla uzun yıllar hayırla yâd edilecektir.

Dr. Enver Ören’e Allah’tan rahmet, ailesine, İhlas Holding camiasına, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.”
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  25.02.2013 01:27
  almancıları dolandırdı
  yani inançlı bi insanız çok şükür ama beyefendiye rahmet okuyamıycam .. almanyada kazandırmak amaçlı kombassan diye bişirket kurdu ve bir çok almancı vatandaşı iflasa sürükledi .. bir verip üç kazanıcaksınız diyerek ilk etapta kazandırdı sora şirket battı bahanesiyle paraları toplayıp kaçtılar .. bir çok insanın batmasına dolayısıyla bedduasına vesiile oldu.
 • Misafir
  23.02.2013 19:42
  ihlas finans ve enver efendi
  ihlasa para yatıran hiç kimse daha çok kazanmak için değil faiz illetine girmemek için yatırdı.enver efendi de müslümanları kullandı.hükümet diğer bankaları kayıplarını ödedi bununkini de yasalarla kurtardı.zaten iflas etseydi hiç bir mudi para falan istemezdi.paraları artisler yiyince insanlarda hakkını helal etmiyor. ben helal etmiyorum kardeşim hak benim değil mi.burada bizim adımıza konuşanlar size ne .mudi olan biziz hak sahibi biziz ve helal etmiyoruz.ben gelene kadar öbür tarafta ayakta bekleyeceksin enver efendi hiç şansın yok.kul hakkı bu başka şeye benzemez.bakalım orada da gülebilecek misin.
 • kadir50
  23.02.2013 19:33
  İHLAS FİNANS BATAĞI
  14 senedir hortumlanan ihlas finans hortum paraları ödenmedi,hiç kimseye hakkımızı helel etmiyoruz,İHLASZEDE
 • metsoda
  23.02.2013 12:00
  anlayana
  Avrupa da enflasyonun %3-7 lerde gezdiği dönemlerde dövizinizi %25 le holdınglere veren akıllılar.(!)İhlas finansda dahıl olmak uzere kar zarar ortaklığına gırdınız.Nasrettin hocanın kazan hıkayesı gibi kazan doğurunca gulup ölunce .............
  Rahmetlinin yerınde olsam bitane mudıye para ödemezdim...Tanımadan hakkında yorum yapmayın ltf.Allah gani gani rahmet etsin...
 • Misafir
  23.02.2013 11:21
  misafir
  Allahtan Enver Oren abimize Rahmet diliyorum ve Allah nur icerisinde yatmayi nasib eylesin. Zamaninda bir Turkiye gazetesinde calisani olarak elinden ve nimetinden yararlandim.Cumlealemizin basi sag olsun.Olenlere Rahmet kalanlara Bas sagli diliyorum
 • metsoda
  23.02.2013 10:33
  ALLAH RAHMET EYLESİN
  1980 Lİ SENELERDE AİLE HAYATININ ÖNE ÇIKMASI İÇİN ÇABA SARF EDİP AİLE TV(TGRT) AİLE GAZETESİ(TÜRKİYE) GİBİ ATILIMLARLA AİLE HAYATINA ÖNEM VE KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞAN AĞABEYİMİZ ENVER ÖREN BEYEFENDİYE ALLAH'TAN RAHMET ACILI YAKINLARINA SABRI CEMİL NİYAZ EDİYORUM
 • latif
  23.02.2013 09:59
  Aylin
  İnsanlara çektirmişki arkasından yapılan yorumlar olumsuz .Ne oldum demiyeceksin insanları basamak yapar kullanırsanız arkanızdan söylenecek sözlerde bu olur
 • latif
  23.02.2013 08:00
  Vatandas 25
  Mekani cennet olsun önce arkadaslar zorlanmi aldi elinizden paranizi fazla kazanacayiz diye vermedilermi holdinglere bilmem nelere alinca iyi de kaybedincemi kötü verenler aksütten cikma deyil kusura bakmayinda ... Saygilarimla
 • Misafir
  23.02.2013 01:14
  enver oren
  malda yalan mulkte yalan bırazda sen oyalan hesap gunu geldı 12 senedır mudılere kan kusturdun dayadın sırtını hukumete sımdı kıme dayanacan ılahı adalet zamanı
 • Misafir
  23.02.2013 00:29
  ya mağdur olanlar
  İhlas finanstan hiç bahsetmemişsiniz