Haber365 Ana Sayfa » Dünya » En Güzel Türkmen Atı Seçildi

En Güzel Türkmen Atı Seçildi

En Güzel Türkmen Atı Seçildi
23.04.2011 Cumartesi 11:46
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3707 Defa Okunmuştur
Dünyada At Bakanlığı'nın bulunduğu tek ülke Türkmenistan'da, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un önerisiyle 'Ahal Teke' atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi.
Uluslararası at güzellik yarışması, yarınki At Bayramı öncesinde düzenlenen törenle sonuçlandırıldı. Daha önce ülke genelinde düzenlenen yarışmaya uluslararası bir derece kazandırıldı.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un da katıldığı törende, en güzel at, en iyi at heykeli, en iyi yazı, en iyi at resmi ve en iyi bezeme dallarında yarışmaların sonuçları açıklandı. Yerli ve yabancı jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Hanbeg adlı Ahal Teke atı ‘en güzel at’ olarak seçildi. Atın sahibine son model lüks araba ve kupa hediye edildi.

Ayrıca, atın güzel bir şekilde anlatan yazıya 3 bin dolar, en iyi bezemeye 2 bin dolar, en iyi at resmine bin 500 dolar ve en iyi at heykeline bin dolar ödüller verildi.
Törende, 10 atın içinden bir at en güzel at olarak seçildi. Jüri üyeleri atların hünerlerini izledikten sonra birinciyi ilan etti. Birinci atın sahibi Övliyaguli Şeripov’un sevinci görmeye değerdi.

Organizasyon kapsamında düzenlenen at oyunları izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın atçılık kompleksinde yapılan törene, bakanlar kurulu üyeleri, yabancı misyon şefleri, uluslararası konferans için yurtdışında gelen heyet mensupları ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı.

At Bayramı Türkmenistan’da 1992 yılından beri kutlanıyor. Türkmen “Ahal-Teke atları” güzellikleri ve kısa mesafeli yarışlardaki hızlarıyla biliniyor. Ayrıca, bu ülkede at yarışları halktan yoğun ilgi görüyor. Asırlardır Ahal-Teke atlarının cinslerini korumayı başaran Türkmenler, atların yetiştirilmesine de büyük önem veriyor.


Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.