Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Elektrik Faturalarındaki Kısaltmaların Anlamı Ne?

Elektrik Faturalarındaki Kısaltmaların Anlamı Ne?

Elektrik Faturalarındaki Kısaltmaların Anlamı Ne?
25.04.2012 Çarşamba 11:40
Bu Habere 9 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6764 Defa Okunmuştur
Elektrik faturalarındaki birçok hizmet, kısaltılmış şekilde ve çok küçük puntolarla yazıldığı için ne anlama geldiği anlaşılmıyor ve vatandaş mağdur oluyor.
Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin abonelere gönderdiği faturalarda "psh., oku., bed., say., per., hiz., sat." gibi kısaltmalar bulunuyor. Hizmet bedelleri ise "endüktif, aktif, kapasitif, puant" şeklindeki teknik terimler karşılığında tahsil ediliyor. Tüketicileri yakından ilgilendiren "kesilen elektriğin ne zaman açılacağı" gibi bilgilendirmeler ise faturalarda yer almıyor.

AYRINTILI FATURA KESME ZORUNLULUĞU


Yaklaşık 30 milyon aboneye gönderilen elektrik faturalarında harcanan elektriğin bedeline ilave olarak, vergi, kayıp-kaçak bedeli, TRT payı, enerji fonu, belediye vergisi gibi ek ücretler yer alınıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), abonelerin elektrik faturalarında ne ödediğini görebilmeleri için dağıtım şirketlerine ayrıntılı fatura kesme zorunluluğu getirdi. Elektrik dağıtım şirketleri, abonelere gönderdiği faturalarda tahsil ettikleri ücretlerin karşılığını yazıyor. Ancak, faturalara yansıtılan birçok hizmetin kısaltılarak yazılması, faturaları anlaşılmaz hale getiriyor.

KISALTMALAR ÇOK KÜÇÜK PUNTOLARLA YAZILIYOR

Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin faturaların arkasında yer verilen bilgilendirmeleri çok küçük puntolarla yazması da aboneleri mağdur ediyor.

Dağıtım şirketlerinin abonelere gönderdiği faturalarda birçok hizmeti "psh. say. oku. bed.", "per. sat. hiz. bed." gibi kısaltma şeklinde yazması veya "endüktif, aktif, kapasitif, puant" gibi teknik terimleri kullanması faturaları anlaşılmaz kılıyor. Tüketici Hakları Uzmanı Avukat Bülent Deniz'e göre elektrik faturalarında yer verilen bilgiler tüketici haklarına uygun ve anlaşılır olmalı. Bu konuda tüketiciler mağdur edilmemeli. Bir dağıtım şirketi yetkilisine göre faturalarda yer alan bu tür terimler yerine daha anlaşılır kelime koymak için Türk Dil Kurumu gibi kurumların çözüm üretmesi gerektiği görüşünde.


Kaynak: Zaman
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  26.04.2012 00:22
  sömürülüyoruz!
  insanlar geçim derdine düştüğü için bu kısaltmada neyin nesine bakamıyor malesef. ilgililerde bundan yararlanıyor.dünya kötülerin dünyası sanırım.
 • Misafir
  25.04.2012 23:05
  KISALTMALARIN AÇILIMI
  SOY-GUN-CU-LUK ....
 • Misafir
  25.04.2012 22:26
  Ne olacak yedımız kazıkların kısaltmaları
  Vergıydı bılmem neydı onları kısaltarak daha bı gusel ekliyorlar ıste kısa ve net ıste
 • Misafir
  25.04.2012 22:15
  haksız kazanç
  elektrik üretim ve dağıtım şirketleri,gsm şirketleri,bankalar vb.Milleti adeta soyuyorlar.Sorma ver parası alıyorlar aldıklarınız zehir-zukum olsun sizlere, yiyemeyin.
 • Misafir
  25.04.2012 21:53
  Durmak yok, yolmaya devam..
  Geçen ay 172 lira, bu ay 306 lira elektrik faturası ödedim.478 lira eder.
  Kullandığım elektrik tutarı toplamda 265 TL.
  478-265= 213 TL(keriz parası)
  Uyanın arkadaş.Ben bu işi hakem heyetine götürdüm, lehime sonuçlandı, şimdi de mahkemeye taşındı.Emsal kararları ekleyip ekleyip kaktırın yargıya.Bu hırsızların başka türlü duracağı yok.Ya da rahatınız iyiyse koyunluğa devam edin..
 • Misafir
  25.04.2012 21:26
  iş dünyası
  Bu Türkiyede idda ediyorum Devlete sırtını dayamadan zengin olan yoktur,İşadamları dediğimiz adamların çoğu ihale özelleştirme arsa inşaat liman maden tarzı devletten iş alan karşılığında zengin olanlar.

  Şimdide büyüdük firmanız şu kadar kar verdi derler nerden verdi ne ürettin hiç bir şey yapsan yapsan avm rezidans yaparsınız devletin elektiriğini alır halka zamlı fiyatan satarsınız.
 • Misafir
  25.04.2012 17:57
  hepsi aynı
  özelleştirmelerden sonra hırsızlık dahada büyüdü.kimi kime şikayet edeceksin....
 • Misafir
  25.04.2012 15:51
  DALAVERE
  elektrik dağıtım firmaları hepsi aynı şeyi yapıyor.uydurma kelimeleri karşılığına parasal tutarlar yazıp,insanların canına okuyor....
 • Misafir
  25.04.2012 14:14
  iç işleri bakanı ne iş yapıyor ilgilensin
  iç işleri banakı ne iş yapıyor ilgilensin işte vatandaşa takla atta beni eylendir dicegine