Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Elektirik Kaçağında Lider 4 İle Af

Elektirik Kaçağında Lider 4 İle Af

Elektirik Kaçağında Lider 4 İle Af
15.09.2013 Pazar 10:06
Bu Habere 25 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4049 Defa Okunmuştur
Faiz affıyla ilgili yer alan yapılandırmadan 2013 öncesine ait borcu olan tüm vatandaşlar yararlanabilecek.
Türkiye genelinde yüzde 60'a varan kaçak elektrik kullanımıyla rekoru elinde bulunduran Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'teki abonelere faiz indirimi şansı doğdu. Özelleştirmeyle Vangölü Elektrik Dağıtım Bölgesi'nin sahibi olan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 30 Eylül'e kadar başvuran abonelerden gecikme faizinin alınmayacağını açıkladı.

BORÇLUNUN FAİZİ SİLİNİYOR

Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi'nin özelleştirilmesiyle birlikte bu dört ilin elektrik dağıtım işini alan Türkerler Holding, abonelerle yeni bir başlangıç yapmak için borçlu abonelerin faizlerini silme kararı aldı. 30 Eylüle kadar başvurup borcunu peşin ödeyen abonenin gecikme faizinin silineceğini açıklayan Kazım Türker, "Faiz affıyla ilgili yapılandırmadan 2013 öncesine ait borcu olan tüm vatandaşların yararlanmasını bekliyoruz" dedi.

İTİBARIMIZI KORUMAK ADINA

Türker, 500 bine yakın abonesi bulunan VEDAŞ'ta, 2013 öncesi tahakkuk etmiş fatura borcu bulunan müşterilerimizden borçlarını peşin ödemeleri kaydıyla gecikme cezası almadan tahsilat yapılacağını kaydetti. Borçların ödenmemesi durumunda "şirket itibarını korumak adına" elektriklerin kesilerek icra yoluna gidileceğini söyleyen Türker, "Buna mecbur kalmak istemiyoruz. Borçlu müşterilerimizin mağdur olmaması için birikmiş elektrik borçlarını zamsız olarak ödemelerini istiyoruz" dedi. VEDAŞ, elektrik affıyla bölgedeki kaçak oranını azaltarak Türkiye ortalamasına çekmeyi amaçlıyor.

KAÇAK ELEKTİRKTE EN YÜKSEK 2 BÖLGE

VANGÖLÜ EDAŞ Türkiye genelinde Dicle EDAŞ'tan sonra en yüksek kayıp kaçak oranına sahip bölge. TEDAŞ'ın son verilerine göre Vangölü EDAŞ'ta kayıp kaçak oranı yüzde 60'lara ulaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise şirketlerle birlikte 2015 yılında Türkiye genelinde kaçak oranını yüzde 9'a düşürmeyi hedefliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki yüksek kayıp-kaçak oranları nedeniyle tüketiciler elektrik faturalarını yüzde 10 fazla ödemek zorunda kalıyor.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  03.10.2013 18:11
  çok dokundu
  ne diye bu kadar dokunuyor siz türklere anlamadım iş güç para sizde hala da gözünüz kürdün kullandığı elektrik parasında bu zihniyetiniz değişmedikçe bir yere varamazsınız bunu da söylemeden edemiyecem bugün biryerlere gelmişseniz kürtler sayesindedir unutmayın.
 • Misafir
  19.09.2013 11:22
  ŞEHİR bazında.....
  Ben hep diyorum her İL'in ŞEHİR'in kaçağını kendisine yansıtın olsun bitsin. Bakın çözülüyor mu? çözülmüyor mu?
 • Misafir
  17.09.2013 10:43
  kardesim adamin ödiycek gücü yok diye
  elektirik faturasi atla devemi kac para ödüyorsun bu bir ikincisi mademki ödiycek gücü yok derin dondurucunun evinde isi ne onun ici dolana kadar birseyler varsa derin dondurunda varsa senin ödüycek gücün vardir calis öde calisan adamin 50-100lira elektirik faturasini ödüycek gücü nasil olmuyor acaba hangi gelismis ülkede bu oluyor demisin almanyada oluyor adamlar acimiyor valla sana bir yolluyor fatura ikinciyi katlamali yolluyor ücüncüde gelip kesicem diye mektubu yolluyor ödemedinmi gelip kesiyor takside bile baglamiyor simdi vicdana geldilerde taksite baglamalar oldu oda cok yüksek miktarlari almanyada milletin elektirikli kalarüferide senin gibi 50-100de ödemiyor sizin paranizla ayda 750liradan fazla elektirik ödüyor hem yurdisinda elektirik borcun varsa baska eve tasinmis olsan dahi senin sorgusuz sualsiz ödenmemis borcuna karsilik elektirigin kesiliyor isi gücü varmi demisin olacak bir evi gecindirmek zorunda olanin colugu cocugu olanin isi olacak gidersin kusura bakma hammalik yaparsin limon satarsin simit satarsin bir sekilde kazancini cikartirsin burda laf kalabaligi yapmazsin
 • Misafir
  16.09.2013 18:48
  faturalardaki
  kayıp kaçak bedeli ibaresi tepkilerin artması nedeniyle kardırıldı.Şimdi çaktırmadan alınıyo.Ne diyim tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyene zehir zıkkım olur
 • Misafir
  16.09.2013 02:54
  27
  oldumu şimdi biz enayimiz tıkır tıkır ödüyoruz
 • kalemyazmaz
  15.09.2013 22:27
  Haram zıkkım olsun
  Benim ekmek paramı,cocugumun süt parasından keserek kaçak elektrik paralarını ödediğim kacak elektrik kullanan herkese hakkımı helal etmiyorum, kul hakkıdır helallik gerekir.
 • Misafir
  15.09.2013 22:09
  Bekleyin öderler
  bu habere sadece gülüyorum Hakkari Şemdinlide 2 yıl çalıştım Halkı elektrik parası nedir bilmiyor Adam ahırdaki ineğini elektrikli sobayla ısıtıyor Elektriği Dövlet ödesin diyor gelde bu adamlardan para al !!!!
 • Misafir
  15.09.2013 19:33
  acıızzzzz
  vay be doguda mangolar odemsın batda yasyan kerızler onlarınkını de odeyelım yetmedı yılardır oduyoruz yok durumu yokmus e bız ne yapılm dokuz aydır hastyım ısısızım kımse sordum kardesım ne ıyıorsun sen dıye bırde yok mafazakar devletız yok sunu yapıtık yok bunu yaptık bun ne be kardesım yeter
 • Misafir
  15.09.2013 16:20
  bedava olsun
  Elektrik bedava olsun. Nasıl olsa nehirler bizim ülkemizin, barajlar milletin parasıyla yapıldılar. Şimdiye kadar aldıkları yetmedi mi? Bu şekilde hem vatandaşın refah seviyesi de artırılmış olur. Ardından su da bedava olsun. Belediyeler halkına suyu sağlayacak hizmeti neden veremiyor. Tamam vergiyi herkesten sıkı takip ederek alın. Ama elektrik ve suyu bedava yapın. Al sana gerçek adalet ve kalkınma. İktidardaki partinin adına yakışır bir başarı olur.
 • Misafir
  15.09.2013 16:14
  +
  diyarbakirin ilcelerinde heman hemen hepsi kullaniyor bir oralara gitsinler adamlar alet takmis 15gün kacak 15gün normal kullaniyorlar simdi ankarada da öyle elektirikli kalarüfer kullaniyorlar bedava elektirigi bulmasalar elektirikli isiticimi kullanir bunlar sonra batidakinin sirtindan alsinlar katlamali birde bunlari yapanar dindarim diye gecinen namazinda niyazinda kisiler