Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Ekonomi AK Parti'yi Yeniden İktidara Taşıyor II

Ekonomi AK Parti'yi Yeniden İktidara Taşıyor II

Ekonomi AK Parti'yi Yeniden İktidara Taşıyor II
11.04.2011 Pazartesi 00:41
Bu Habere 18 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4054 Defa Okunmuştur
Can ACUN - haber365.com
Can Acun yazdı...
Ekonomi, Ak Parti’yi yeniden iktidara taşıyor başlıklı makalemiz görüldüğü kadarıyla hem haber365.com’da hem de sosyal medyada ciddi bir tartışma yaratmış, yüzlerce yoruma haklı haksız matuf olmuş. Ak Parti’li ve karşıtları olarak ikili bir düzlemde yazıya gelen tepkilerden ekonomide bugün gelinen noktaya dair ciddi bir kafa karışıklığı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ekonomiye dair her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylemek elbette doğru olmaz ancak yapısal anlamda ciddi bir başarı elde edildiğini de görmek gerekiyor. Zaten Ak Parti’nin üst üste iktidar olmasıyla da sahada kanıtlanmış bir durum bu. Lakin özelikle Ana muhalefet partisinin ve ona yakın ideolojik pozisyona sahip medya mensuplarının söylemleri ile AK Parti’nin ekonomi karnesini eleştirenler, ülke borç batağında, insanlar açlıktan ölüyor gibi popülist ifadelerle makro anlamda ekonomiye dair genel bir kötümserlik havası yayıyorlar. Ancak eleştiriler sahada ki gerçeklerle örtüşmediğinden AK Parti’ye yapılan muhalefette inandırıcılığını yitiriyor.

Türkiye seçim sathına girerken öncelikle şunu ifade etmek gerek ki gündemimiz her ne kadar siyasi meselelerin esareti altında olsa da oy verme eğilimlerini en az yüzde elli bandında ekonomi belirliyor. Burada mevcut ekonomik durum ve geleceğe dair beklenti öne çıkıyor.

2002 seçimlerinde DSP, MHP ve ANAP’ın seçimlerde sandığa gömülmesinde, AK Parti’nin ise tek başına iktidar olmasında ekonomik durumun ve ilgili beklentilerin etkisinin belirleyici olmadığını düşünmek mümkün değil. Yine 2007 seçimlerinde Ak Parti’nin tarihi bir seçmen desteğine ulaşarak neredeyse her iki kişiden birini oyunu aldığı dönemde, ekonominin krizden çıkarak 2002’den beri aralıksız yüksek büyüme rakamına ulaşması, yani beklentilerden mevcuda bir geçiş sağlanmasının etkisi yine belirleyici olmuştur.

Keza yapılan anketler çerçevesinde uluslar arası ekonomik krizin Türkiye’ye olan etkisi yoğun olarak hissedildiği dönemde Ak Parti’nin oylarında ciddi düşüşler gözlemlenmişti. Bu anlamda ekonomik başarı ile seçmen eğilimlerinde ki pozitif korelâsyonun tartışma götürmez bir geçek olduğu ortada.

Tartışma yaratan bir önceki yazımda ki temel argüman, mevcut ekonomiye dair verilerin bu korelasyon çerçevesinde AK Parti’yi yeniden tek başına iktidara taşıyacağı yönündeydi.

Şimdi rakamlara tekrar bakalım. Makro göstergelerde olumlu anlamda, kamu borcunun ve bütçe açıklarının düştüğü, ihracatın ciddi anlamda arttığı, yapısal reformların yapıldığı, bununla birlikte olumsuz anlamda, ithalatın kontrol edilemediği, cari açığın çok yüksek seyrettiği bir dönem AK Parti iktidarı. Ancak ortalama halkın bu rakamlarla ilgilendiği yok. Oy veren sokaktaki vatandaş doğal olarak kendi cebine yansıyan duruma tepki veriyor. Mesela onlar için işsizlik, enflasyon, faiz, kur, alım gücü gibi rakamlar çok daha önemli.

Peki, vatandaşı ilgilendiren rakamlar ne durumda;

2011 Nisan itibari ile enflasyon yüzde dördün altında ve döviz kurları çok düşük seyretmeye devam ediyor. Faiz oranları ise o kadar düşmüş ki Merkez Bankası artan kredileri frenlemek için büyük çaba içinde. Yüksek büyümenin etkisi ile kişi başı milli gelir on bin doları bulmuş durumda, ortalama alım gücünün de buna paralel 2002’ye görece ciddi anlamda yükseldiği bir dönem.

Kriz döneminde artan işsizlik rakamları da iş gücüne katılım oranlarının artmasına rağmen neredeyse kriz öncesine dönmüş durumda.

Tüm bu verilerin sokağa yansımasını TÜİK rakamlarında görebiliyoruz. Ak Parti iktidara geldiği dönemde 18 milyon olan yoksul sayısı bugün itibari ile 12 milyona inmiş durumda. Bu nereden bakarsanız bakın seçmende karşılığı olan büyük bir başarı.

Ayrıca ekonomiye dair algısal anlamda diğer önemli bir unsur ise Türkiye’nin uluslar arası ekonomik krizde diğer ülkelerden ayrışması. Mesela yanı başımızda Avrupa Birliği üyesi Yunanistan’ın adeta battığı, İspanya, Portekiz ve İrlanda’nın IMF kapısına düşer hale geldiği bir ortamda Türkiye’nin IMF’i reddederek krizden sıyrılması seçmen nezdinde hükümete dair önemli bir güven oluşturuyor.

IMF dair ortalama Türk halkının düşüncesi ortadayken, AK Parti bugün IMF'e kafa tutup ona rağmen ekonomiyi uluslar arası krizden çıkarmayı başarmış parti algısı ile seçime giriyor. Tüm rakamların yanında bunu da hesaba katmak gerek.

Velhasıl muhalefet spesifik eleştiriler yapmaktansa ekonomiye dair toptancı bir eleştiri getirerek güvenirliliğini yitirirken, gerek algısal gerekse sahada insanların hayatına etki eden rakamlar itibari ile Türkiye’nin ekonomik karnesi önümüzde ki seçimlerde Ak Parti’yi yine yüksek bir oranda iktidara taşıyor.

http://twitter.com/canacun

canacun@hotmail.com

Advertorial
Anahtar Kelimeler
akp   ak parti   muhalefet   IMF   TÜİK   dsp   mhp   anap   kriz    
Bu Habere Oy Verin
Toplam 4 Ziyaretçi, Ortalama 9.25 Puan verdi.
Yazarının Diğer Yazıları
06.06.2011 Pazartesi 16:00Bir Bağımsız Aday Profili: Altan Tan
03.06.2011 Cuma 10:00Aklını Kullan Türkiye!
31.05.2011 Salı 02:54Askeri Vesayetten İleri Demokrasiye...
25.05.2011 Çarşamba 17:18Kaset Siyaseti: Herşey AK Parti'yi Bitirmek İçin!
21.05.2011 Cumartesi 13:50Sıra Devlet Bahçeli de mi?
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin Tıklayınız
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.04.2011 10:13
  KOSKOCA BİR YALAKALIK
  TÜRKİYE EKONOMİSİNİN REEL DURUMUNU BENCE ESNAFA DA SORARAK DEĞERLENDİRMEK LAZIM. BİLAHARE SİFTAH YAPTIĞIMIZ ZAMAN SEVİNİYORUZ. HALKIN GERÇEK EKONOMİK DURUMUNU EN İYİ ESNAK BİLİYOR OLSA GEREK. EKONOMİ AK PARTİ Lİ, BÜYÜK DİYE NİTELENDİRİLEN YALAKA VE ENTRİKACI İŞADAMLARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLMEMELİ. NİTEKİM ONLARIN GELİR VE DOLAYISIYLA YAŞAYIŞ ŞEKİLLERİYLE HALKIN GELİR VE YAŞAYIŞI ARASINDA BİR EVEREST TEPESİ KADAR MESAFE FARKI VAR...
 • Misafir
  12.04.2011 00:17
  bop esbaskani! (Büyük Osmanli Projesi!)
  yorumcunun biri diyorki yazara!
  akpartiye oy verenlerin egitim düzeyinide biliyorsun degilmi, diyor! ama bunu derken kendi egitim düzeyinide bize göstermis oluyor!
  yazarin bukadar gercekci yorumuna bile, elestiri olsunda nasil olursa olsun mantigiyla hareket eden bu belli zihniyet gurubu, sacmasapan yorumlarla kendi egitim düzeylerini ortaya koyuyorlar!
  dahadogrusu cahilliklerini kendileri bile göremiyorlar!
  tutturmuslar bop esbaskani diye aklin sira karalama yaptiklarini zannediyorlar!
  arkadas BOP! biz ona Büyük Osmanli Projesi diyoruz! siz ona ne derseniz deyin, cokda tin.
 • Misafir
  11.04.2011 23:05
  olmayan ekonomi
  sen hangi türkiyede yaşıyorsun.olmayan ekonomidenmi bahsediyorsun.ve neden bop eşbaşkanı muhalefetle tv de bu konuları tartıimaz çünkü verecek cevabı yoktur.kendi tv.lerinde çanak sorularla halka ninni çalarlar.sahi akp.ye oy verenlerin eğitim durumlarını biliyorsun değilmi sayı yazar.
 • Misafir
  11.04.2011 22:41
  hesap yapma işini kılıçdaroğlu yapsın
  ayıp ayıp utanmadan arlanmadan akp yi eleştiriyorlar.daha düne kadar abd nin ağzının içine bakanlar bugün israil e abd ye meydan okuduğumuzu görmüyorlar kör bunlar kör.akp yi sadaka dağıtmakla eleştirenler bugün kendileri oy toplamak için yatanlara para vermeyi vaadediyorlar
 • Misafir
  11.04.2011 20:35
  Seçim
  Önümüzdeki seçim ülkenin haklı ve haksızı görmesi için önemli. Öncelikle objektif bir bakış açısıyla bakılmalı ve seçime katılan partilerin geçmişleri incelenmelidir.
  Burada ortaya çıkan ilk gerçek ülkede;Ak Parti'nin son 8 yılda oluşturduğu ortamdır. Dünyada sesi çıkmayan 3. sınıf ülke konumundan İsrail'e kafa tutan,ABD'nin kaybetmekten korktuğu dostu durumuna gelmiş olmamızdır. CHP bu seçimde hüsrana uğrayabilir çünkü eski liderleri partisinin mebusuyla zina içerisinde yakalanmıştır ve böyle bir ahlkı ülkemiz kaldıramaz.
 • Misafir
  11.04.2011 19:59
  bu seçimde ak partinin çekemeyenler
  ak partiyi halk şeçiyor.yapılanları ve dogruyu gören halk yani.türkiyede bir çok şeyi düzletti.en başta bi arkadaşımızın dedigimi gibi hastelerde ve ilaç kuyruklarındaki rezillik bitti.aile hekimi denen doktorlarımız var..et ve pirinci yurt dışından getirterek türkiyedeki pisayı düznledi. yoksa o pirinç ve et asla evlere giremezdi.akp yi eleştirenlerin hepsi kör olmuşş..
 • Misafir
  11.04.2011 17:13
  CHP genel başkanı ekonominin çok iyi yönetildiğini söyleyip duruyor..
  nerde mi? bütün tv. kanallarında belli aralıklarla çıkıp her yoksul aileye maaş vereceğini duymadın mı? akp den önce çalışana veremediği maaşı şimdi yatana veririm diyosan ...Adama derlerki Tayyip Erdoğan toplamış ekonomiyi ....yoksa olmayandan vermek size mi kaldı..
 • Misafir
  11.04.2011 16:56
  UTANIN BİRAZ
  BU YAZIYI OKURKEN BURASI NERESİ DİYE DÜŞÜNDÜM NASIL BİR HAİNLİKTİR BU HAİNLİKLERİ GÖRMEZDEN GELMEK ... CHP VE ZİHNİYETİNE LANET OKUYANLAR ACABA CHP BU ÜLKEYİ KAÇ DEFA YÖNETTİ BU NE CAHİL KONUŞMADIR BÖYLE.. FIRSAT VERİLDİDE KULLANMADIMI YOKSA DAHA İKTİDAR OLMADAN CHP YE LAF ATIYOLAR BUNLAR NASIL İNSAN BÖYLE ?!
 • Misafir
  11.04.2011 16:37
  konuşurken utanın...
  2001 deki asgari ücretinizle ne alıyodunuz. şimdiki asgari ücretinizle ne alıyosunuz. utanın biraz kör olmayın.. düne kadar ssk hastanelerinde kuyruk bekliyodunuz. bu gün doktor beğenmiyosunuz hastanelerde. azcık vicdanlı olun kör ağlamayın... bizde bu milletin vatandaşıyız..
 • Misafir
  11.04.2011 13:56
  işte bu adlı yorumcu
  bravo sana asgari ücretle kahvaltıda 11 çeşit yersen,öğleye,akşama 24 çeşit yiyorsundur herhalde.ufak at civcivlerde yesin.