Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Ekmek Dahil Unlu Gıdalara Domuz Kılı Katılıyor

Ekmek Dahil Unlu Gıdalara Domuz Kılı Katılıyor

Ekmek Dahil Unlu Gıdalara Domuz Kılı Katılıyor
12.01.2013 Cumartesi 00:25
Bu Habere 16 Yorum Yapıldı
Bu Haber 12939 Defa Okunmuştur
Şoke eden iddia CİHAN haber ajansına ait. İşte insanın midesini bulandıran haberin detayları:
Hamurun daha rahat işlenmesi için unlu gıdalarda domuz kılı ya da insan saçından elde edilen katkı maddelerinin kullanıldığı belirtiliyor. Bunlardan biri de son zamanlarda özellikle ekmekte kullanılan domuz katkı maddesi olan ''L-sistein'' (L-cysteine). Bu maddenin Çin'de üretilip, diğer ülkelere ihraç edildiği kaydediliyor. E920 koduyla bilinen L-sisteinin genelde kanatlı hayvanlar, insan saçı ve domuz kılından elde edildiği biliniyor.

Zaman zaman gündeme gelen gıdalardaki skandallar konusu tüm dünyada giderek önem kazanıyor. Gün geçmiyor ki, sütlü, unlu, şekerli ürünler ile çay, yağ ve daha nice ürünlerle ilgili sağlık skandalları haberleri gündeme gelmesin. Bunlarda biri de son zamanlarda özellikle ekmekte kullanılan domuz katkı maddesi olan ''L-sistein'' (L-cysteine). Sağlığımızı tehdit eden bu maddeler, birçok hastalıklara da davetiye çıkartıyor.

Hamurun daha rahat işlenmesi için başta ekmek olmak üzere hammaddesi insan saçı ve domuz kılı olan "L-sistein" adlı katkı maddesinin kullanılması tepki çekiyor.

Aslında hamurun asidini artırmak, su kaldırma oranını yükseltmek ve bayatlamasını geciktirmek için hamura çok fazla katkı maddeleri katılıyor ancak, L-sistein maddesinin katılması, herkesin iştahını kaçırıyor. Ürünlerin içinde ne gibi katkı maddelerinin kullanıldığını gösteren etiketlerin olmaması ise tüketicilerin en çok endişe duyduğu bir durum.

YÜZDE 90'I ÇİN'DE ÜRETİLİYOR

Bu maddenin Çin'de üretilip, diğer ülkelere ihraç edildiği kaydediliyor. E920 koduyla bilinen L-sisteinin genelde kanatlı hayvanlar, insan saçı ve domuz kılından elde edildiği biliniyor.

Halkın artan talepleri doğrultusunda, gıda şirketlerinin, gıdalarda hayvansal kaynaklı olmayan L-sisteini istedikleri kaydediliyor.

Dünyada; Müslümanlar, Yahudiler ve vejetaryenler genelde pahalı da olsa sentetik olarak üretilen L-sisteini tercih ediyor.

2011'de öncü bir aminoaist üretici şirketi, Çinli tedarikçi firmasından aldığı resmi açıklamaya göre, sisteinin ana kaynağının ördek tüyü yada insan saçı olduğunu açıklamıştı.

Başka gıda maddeleri şirketinin bir ürün yöneticisi ise Ağustos 2010 yılında yaptığı açıklamada, "Bugün L-sisteinin ana kaynağı insan saçı ve ördek tüyleri değil, domuz kılıdır'' demiş ve bu maddenin yüzde 90'ının Çin'den temin edildiğini belirtmişti.

BBC ve VRG'nin konuyla ilgili haberlerine göre, bir başka gıda uzmanı ise bugün L-sisteinin ana kaynağının insan saçı olduğunu, bunun tedarikinin az olması durumunda ise destek olarak ördek tüyü yada domuz kılı kullanıldığını ifade etti. Aynı yetkili, sisteinin daha ucuz olması nedeniyle Hindistan ve Çin'in tercih edildiğini dile getirdi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) mikrofonuna konuşan Jinqiang isimli Çinli berber, kesilen saçların toplanarak satıldığı haberlerini duyduğunu, fakat kendisinin hiçbir zaman kesilmiş saçlardan satmadığını söyledi. Kısa saçları toplayıp çöpe attıklarını dile getiren Jinqiang, uzun saçları ise müşterilerden izin alarak kendi berber salonunda kullandıklarını ifade etti.

Bazı bayan müşterilerin kesilmiş uzun saçlarını toplatıp götürdüğüne dikkat çeken Çinli berber, izin veren bayan müşterilerin saçlarını takma saç olarak hazırlayıp, diğer bayan müşterilere sattıklarını kaydetti.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  11.06.2014 21:37
  ekmekteki katkı maddesi
  bu igrenc madde domuz veya insan kılı allahın bize verdigi nimete nasıl konur allah kahretsin
 • Misafir
  30.11.2013 23:46
  E920
  Fırıncıların suçu yok. Bu madde una katılıyormuş.Fırıncı unu bu haliyle satın alıyormuş. Bebek mamalarında bile varmış simgesi de E920.
 • Misafir
  08.11.2013 20:50
  kıllı unlu mamüller
  doğruymuş bütün aldığımız unlara bile karıştırılmış bu kıllı madde.gülben ergen programında ekmek ten sorumlu kişiler doğruladı.sadece ekmekte değil bütün satılan unlarda varmış.yani un alıp kendimiz bile ekmemizi yapamayacağız.başımızdakiler iyiki müslüman.müslüman ülkede yaşıyoruz daha neler yiyoruz kim bilir.

 • Misafir
  10.06.2013 14:38
  yok artık
  ya nasıl olur ,kaynağı belirsiz böyle saçma sapan haberler yayınlanabiliyor.eğer böyle bir durum varsa suç duyurusunda bulunun.gıda denetlemelerini yapan kurumlar var.göz göre göre nasıl olur böyle bir şey.salyangoz kremi cilde iyi geliyor diye duyanlar salyangozu alıp yüzüne sürmüş,tabii bütün ciltte allerjik döküntüler oluşmuştu bir ara buda ona benzer bir ters anlama olsa gerek.ama milletin yediğini boğazında düğümlemeyin lütfen
 • Misafir
  12.01.2013 13:38
  yalan yalan diyen
  yalan diye yirtinmisinda yedigin simit e bile neler katiyorlar haberin yok bayatlamis pasta acma artiklarini hamura kattip katmadiklarini bir arastir bakalim bunu yapan pastahane firincilar söylüyor onami inanicam senin yalan diye yirtinmanami
 • Misafir
  12.01.2013 13:27
  yalan
  benım babam frıncı vede bole bısey yok dıyo bıyerlerınden uydurmasınlar ınssanlar sıkıldıkca neye saldırcanı sasırıyolar heralde
 • Misafir
  12.01.2013 12:16
  Allah'dan korkmayanlar!
  Domuzun haram olduğunu bile bile ürünlerini gıdalarımıza katan herkes hesap gününde nasıl tüm insanlığa hesap verecekler? Aslında çinlilerden hiçbirşey almamak lazım!Onlar Orta Asya'dan beri sahtekarlıkları Atalarımızca kanıtlanmış ve Orhun Yazıtlarında da ifade edilmiş sakının onlardan diye...Hala sahtekar millet..
 • Misafir
  12.01.2013 11:42
  AIXIA
  ... ateş sizi çağırıyor ...
 • Misafir
  12.01.2013 11:37
  YALAAN YAALAN
  her duyduğunuza inanmayın
 • Misafir
  12.01.2013 11:23
  ekmek
  aklı olan zaten halk ekmeyi yer