Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Dünyayı Bekleyen Büyük Tehlike: O Sınır Aşıldı

Dünyayı Bekleyen Büyük Tehlike: O Sınır Aşıldı

Dünyayı Bekleyen Büyük Tehlike: O Sınır Aşıldı
11.05.2013 Cumartesi 11:55
Bu Habere 5 Yorum Yapıldı
Bu Haber 10309 Defa Okunmuştur
Kötü haberi ABDnin Hawaii adasındaki Mauna Loa yanardağında bulunan ve 1958den bu yana atmosferdeki değerleri ölçen Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) laboratuvarı verdi.
Bilim insanları, karbondioksit oranının Dünya’da henüz insanların var olmadığı dönemlerdeki seviyeye geri döndüğünü belirtti.

BÖYLESİ TARİHTE İLK KEZ


Atmosferdeki karbondioksit seviyesi tarihte ilk kez milyonda 400 birime ulaşarak, önemli bir sınırı geride bıraktı.

ABD’nin Hawaii adasındaki Mauna Loa yanardağında bulunan ve 1958’den bu yana atmosferdeki değerleri ölçen Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) laboratuvarı, karbondioksit seviyesinin insanlık tarihinde ilk kez milyonda 400 birime (ppm) ulaştığını açıkladı.

Atmosfer değerlerini 1958’den bu yana ölçen laboratuvarın elde ettiği değer, insanların var olmasından 3-5 milyon yıl önce atmosferdeki karbondioksit oranını temsil ediyor. Bilim insanları, belirtilen dönemde Dünya’nın bugünkünden çok daha sıcak olduğunu ifade etti.

Atmosferin 400 ppm karbondioksit bulundurduğu milyonlarca yıl öncesinde, Kuzey Buz Denizi bölgesinde buzdan eser yoktu, Sahra Çölü bozkırlarla kaplıydı ve denizlerdeki su seviyesi 40 metre daha yüksekti.

İnsanlığın neden olduğu sera gazlarının en tehlikelisi olarak kabul edilen karbondioksit, yüzyıllardır artan hava sıcaklığının da sorumlusu olarak gösteriliyor.

DEĞERLER SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

BBC’nin haberine göre, gelecek aylar içinde karbondioksit oranı yeniden 400 ppm altına inebilir. Kış aylarında arttığı gözlenen karbondioksit oranının, Kuzey yarımkürede ormanların ve bitki örtüsünün güçlendiği aylarda atmosfer dışına atılması hızlanıyor. Kısa dönemde karbondioksit oranı yeniden düşebilecek olsa da, bilim insanları uzun dönemde yaşanabileceklerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Mauna Loa yanardağındaki tesisin sorumlusu olan NOAA yetkilisi James Butler, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Karbondioksit saat, gün ve haftalık olarak değişkenlik gösterebiliyor... Mauna Loa ve Güney Kutup gözlemevi 1958’den bu yana karbondioksit seviyesini ölçüyor. Geçtiğimiz yıl, Arktik bölgelerde ilk kez 400 ppm seviyesini gördük. Mauna Loa’da ise ilk kez 400 ppm seviyesine ulaştık” dedi.

Yapılan ölçümlerde günlük ortalama karbondioksit seviyesinin değerinin 400.03 ppm olduğu ifade edildi.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.05.2013 10:22
  ...
  Amerika kaynaklı hiç bir veri ve tahmine güvenmiyorum. Sanayileşmenin dünyayı mahfettiğini, küresel ısınmanın dünyanın sonunu hazırladığını, buna çare olarak ise sanayinin kontrol altına alınması gerektiğini bas bas bağıran amerika ama bu konuda yapılan en büyük çalışma olan Kyoto Protokolü'ne imza atmayan, katılmayan tek ülke de yine Amerika. Niye acaba? Hep söylenen ve haklılık payı çok yüksek olan söylem; küresel ısınma masalı amerika ve onun gibi sanayisi gelişmiş avanenin, gelişmekte olan ülkelerin sanayisini kontrol altına alma çalışmasıdır. O nedenle güvensiz bir masaldır.
 • Misafir
  12.05.2013 01:24
  karbondioksit çoğalması .
  canı cehenneme dünyanın kıyamet kopsada kurtulsa bu insan olu artık bu çileli dünya yaşamından . hiç umurumda değil yaşam .
 • Misafir
  11.05.2013 18:03
  dünyanın en tehlikeli canlısı
  Amerikada bir hayvanat bahçesinde bir oda vardır ve o odanın ismiyse dünyanın en tehlikeli canlısıdır içeri girildiğindeyse sadece aynalar vardır
 • Misafir
  11.05.2013 15:18
  ne güzel
  siz kesin ağaçları dikin betonları katledin doğayı sonrada karbondioksit oranı arttı diyin.dünyanın 4/3 ü sular altında olduğu zamanlarda karbondioksit seviyesinin yüksek oluşu gayet normaldir.sular çekilince acaba niye azaldı şimdi niye çoğalmaya başladı.bikere kendinize bunu sorun.bunları düşünüp anlayabilmek için profesör falan olmaya gerek yok.siz böle devam edin yakında o para sizi kurtarmaya yetecekmi
 • Misafir
  11.05.2013 12:49
  Sehzade35
  Elbirliğiyle bu gezegeni harabeye çevirdik. İnsanoğlu bu dünyadaki en yıkıcı varlık.