Haber365 Ana Sayfa » Ekonomi » Dünyanın En Ünlü Dolandırıcıları

Dünyanın En Ünlü Dolandırıcıları

Dünyanın En Ünlü Dolandırıcıları
24.09.2010 Cuma 15:47
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1570 Defa Okunmuştur
Traderlerın stresli hayatı bazen düşüncesiz, haddini aşan, yetkisiz hareketlerin de yaşanmasına neden oluyor.

2008 yılında yıldızı parlayan Jerome Kerviel’in dolandırıcılık başarısı ile uzun zaman gündemde kaldı. Fransa’nın önde gelen bankalarında Societe General’i 4.9 milyar euro (6 milyon dolar) dolandırarak en ünlü dolandırıcılar listesinde yer bulan Kerviel, ABD’de daha büyük bir bombanın patlaması ile unutuldu. Madoff skandalı.

Dolandırıcı traderların ortak özelliği düşünüldüğü açgözlülük ve para değil. Onların en büyük tetikleyicisi kazanma hırsı.Dolandırıcı traderların bir başka özelliği ise rutin olarak limitlerini aşması ve kayıpları dikkatlice kapatacak açıklamaları. Onların bu gri alandaki hareketleri medeni ve krimal  boyutlara arasındaki gel-gitleri çalışanlarında izinsiz haklarını kullanmaya kadar gidebiliyor.

İşte tarihte parmak ısırtan dolandırıcılar

Liste Nick Leeson ile başlıyor. 1.3 milyar dolarlık zayiat bırakan Leeson 1995’te en ünlü dolandırıcılar arasına girildi. İngiltere’de Nikke’i futurları ile oynayarak 233 yıllık Baring Bankası’nı batma noktasına  getirdi. Franfurt’ta yakalanan Leeson Almanya’dan dolandırıcılık parası ile Singapore’a kaçmaya çalışırken tutuklandı. 1999’da hikayesi film olan Leeson’ı filmde Ewan McGregor  canlandırdı.

Jerome Kerviel Fransa’yı alt üst eden adam. Fransa’nın en büyük bankalarından Societe Generali dolandıran 33 yaşındaki trader 4.9 milyar euro zarara neden oldu. 2008 yılına damga vuran Kerviel bilgisayar dahisi Christian Noyer ile güçlerini birleştirdi ve tarihin en büyük dolandırıcılık vakalarından birine imza attı.

Yasuo Hamanaka Sumitomo’nın metal bölümünde çalışıyordu. Yani dünya bakır arzının yüzde 5’i elinin altındaydı. Mr. Copper olarak da tanınan Sumitomo Londra Metal borsasında yaptığı manipülasyon ile dünya bakır fiyatlarını kontrol ederek fiyatları yapay biçimde artırdı. 10 yılın zirvesine çıkan bakır 1995’te dev kârı da beraberinde getirdi. Bakırda düşüş tredini engelleyemeyince 1.8 milyar kayıp yaşayan Sumitomo’nun kaybı zaman içinde 5 milyar dolara yükseldi. Kendi ününü yerle bir eden Sumitomo kendine inanan ve şirkete yatırım yapan pek çok kişiyi de batırdı.

Liu Qibing’in zararı bilinmiyor ama Çin’de 2005 yılında pek çok kişi  kedisini tanır hale gelmişti. 200 bin ton bakır yatırımı yaptığı dönemde bakırda düşüş yaşanması ile 10 yıllık deneyimi olan Qibing’i hala rakam teleffuzz edilmeyen bir kayba sürükledi.

John Rusnak Allfist bankasının döviz traderlarından biri olarak çalışıyordu. Yanlış kağıtlara oynayarak 691 milyon dolarlık zarara neden oldu. Yen konusunda ısrarlı davranan Rusnak ileri dönemli kontratları hedge etmesi sonrasında panik ve yanlış işlem ile yedi buçuk yıla mahkum oldu.

Brain Hunter 6.6 milyar dolar kayba adını yazdıran isim oldu. Şimdi batmış olan Amaranth hegde fonunun eski traderlarından Hunter doğal gaz futurlarına yaptığı işlemler sonunda kayba neden oldu.

Toshihide Iguchi 1.1 milyar dolarlık dolandırıcılıkla adını duyurdu. 11 yıllık uzun dönemli dolandırıcılık sürecinde 30 bin üzerinde legal olmayan işlem yaptı. 1995’in eylül ayında  30 sayfalık savunma hazırlayan Iguchi 1997 yılında 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1999 yılında yeni bir kariyere adım atan Iguchi itiraf niteliğinde bir kitap yazdı.

Peter Young en renkli dolandırıcılar arasına girdi. 317 milyon doların altında onun adı var. 1.2 milyar sterlinlik Morgan Grenfell Asset Managment’ın traderı olan Young Deutsche Bank’la da bağlantılı çalışıyordu. İllegal olarak listelenmemiş hisseler üzerinde spekülasyon yapan Young parayı hayali şirketler üzerinden filtreleyip kendi hesabına geçiriyordu.

Young 317 milyon dolarlık dolandırıcılık ile suçlanan Young kendinde uygun olmayan bir şeyler buldu ve kadın oldu. Daha da ilginç kısmı ise kendisine otistik teşhisinin konulması oldu. 2000 yılında Independent’a açıklama yapan avukatı Young’ın fiziksel olarak erkek olduğunu ama kendinse Beth denilmesini istediğini açıkladı. Young’ın kadın olmak için çok büyük arzu duyduğunu açılayan avukat en kısa sürede cinsiyet değiştirmek için operasyon geçirmek istediğini belirtti.

Rakam hesaplanamayan bir başka vaka ise Hunt kardeşlerin dolandırıcılığı oldu. 1970’lerin sonu 1980’lerin başında Nelson Bunker Hunt ve HErbert Hunt dünya gümüş piyasalarında manipülasyon yapmakla suçlandılar. Hunt kardeşler enflasyon nedeniyle gümüşün gelecek vaat ediğine ve altına denk olduğuna inanıyorlardı. Fiziksel olarak gümüş alımına geçen kardeşler vadeli işlemlerde de oynamaya başladı. 1979 Eylül’ü ile artışa geçen metal hisseleri 11 dolardan 50 dolara fırladı. 1980 gümüş Perşembe ile dağılan metal piyasası Hunt kardeşlerin milyarlar kaybetmesine ve manipülasyon nedeniyle yarılanmalarına neden oldu.

Jonathan Bunn 3.91 milyon dolarlık kara deliğin yaratıcısı. HSCB hisselerinde usulsüz işlemler yapan Bunn şirketine yalan söylemek ve illegal işlem yapmakla suçlandı finans sektöründe çalışması yasaklandı.

Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.