Haber365 Ana Sayfa » Dünya » Dünyanın En Büyük Saati: Zemzem Tower(Galeri)

Dünyanın En Büyük Saati: Zemzem Tower(Galeri)

Dünyanın En Büyük Saati: Zemzem Tower(Galeri)
18.10.2012 Perşembe 16:49
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 12605 Defa Okunmuştur
İslam dünyasının kendi saat dilimini kullanması için harekete geçen Suudi yetkililer, Mekke'de 662 metrelik bir saat kulesi inşa etti. Kulenin saati, Ramazan ayının başlamasıyla çalışmaya başladı. Saatin genişliği ve yüksekliği 43 metre.
Mekke Kraliyet Saat Kulesi merkez alınarak, İslam dünyasının kendi saat dilimine geçmesi amaçlanıyor. Suudi yetkililer, “Bundan sonra Müslümanlar Greenwich yani GMT yerine, İslami saat dilimi olan IMT’yi kullanacak" iddiasında bulunuyor.

155 METRELİK HİLAL

Abraj El Beyt Kuleleri adı verilen otel kompleksinin tepesinde yer alan saat kulesi, 662 metrelik beton yapıdan oluşuyor ve tepesinde 155 metrelik hilal yer alıyor.

DÜNYANIN İKİNCİ UZUN YAPISI


Saatin yer aldığı kule 662 metre ile dünyanın en yüksek ikinci binası olma özelliğini de taşıyor. Mekke Kraliyet Saat Kulesi, dünyanın en yüksek binası Dubai Burç Halife’den sadece 11 metre daha kısa. Suudi yetkililer otelin maliyetinin 800 milyon dolar olacağını belirtti.

DEV HARFLERLE "ALLAH" YAZISI


Alman yapımı saatin, 43 metre genişliği ve 43 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en büyük saati unvanını taşıyor. Kulenin dört tarafında da saatin birer yüzü bulunuyor ve saatin üstünde dev harflerle 'Allah' yazıyor.

Saat, geceleri 17 kilometre, gündüzleri de yaklaşık 12 kilometre uzaktan görülebilecek.

Ezan vakitlerinde saat yanıp sönerek, Müslümanları uyaracak.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  19.10.2012 11:36
  yazık..
  müslümanlara yakışan bişey degil o kocaman binaları yapıp kabeyi kapatmaya çalışanların kafasına yıkılsın o binalar eskiden güzelim kabenin etrafı açıktı şimdi her tarafı binalarla doldu yazık çok yazık..
 • Misafir
  18.10.2012 22:55
  ...
  Iste muslumanlara yakisan bi
  sey.