Haber365 Ana Sayfa » KONYA » Yaşam » Dünyada Bir İlk: Bülbül Gibi Öten Kanaryalar

Dünyada Bir İlk: Bülbül Gibi Öten Kanaryalar

Dünyada Bir İlk: Bülbül Gibi Öten Kanaryalar
05.01.2011 Çarşamba 11:38
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2123 Defa Okunmuştur
Konya'da, 7-8 aylık eğitimin ardından yumurta içinde gelişmekte olan kanaryaya, bülbül sesi dinleterek başlatılan eğitimin dünyada başka örneği yok
Konya'da, 7-8 aylık eğitimin ardından yumurta içinde gelişmekte olan kanaryaya, bülbül sesi dinleterek başlatılan eğitimin dünyada başka örneği yok.

Konya Serinofil Kanarya Severler Derneği Başkanı Mehmet Güler yaptığı açıklamada, kanaryaların eğitimine yumurtadaki yavruya bülbül sesi dinleterek başladıklarını ifade ederek, ''Kanaryaları 7-8 aylık eğitimin ardından bülbül gibi öttürüyoruz. Yumurta içindeki gelişmekte olan yavru kanaryaya, bülbül sesi dinleterek başladığımız eğitim Konya'ya özgü. Bülbül ötümlü kanaryaların dünyada başka örneği yok. Bulgaristan'da böyle bir eğitime başlamak için Konya'dan damızlık kuş aldı'' dedi.

Bülbül ötümlü kanarya yetiştirmek için güzel, kaliteli, arka arkaya aynı sesi çıkarabilen bülbül sesi dinlettiklerini dile getiren Güler, şu bilgileri verdi:

''Kanaryaya, bülbül sesini bir kaç defa peş peşe dinletiyoruz. Dinletim sırasında bülbül sesleri dinletim cihazının özelliklerine bağlı olarak aynı ton ve nüansta çıkmalıdır. Hoparlör ve müzik aletinin sonuç olarak sesleri bülbül sesi tonunda ve ritminde çıkarması çok önemlidir. Kanarya ezberini duyduğu stil ve tonda yapacağından başka hiçbir ses duymamalıdır. Kuş sesindeki uyumluluk CD ya da kasetteki bülbül sesinin kaliteli ötüşü ve de aynı kalitede kuşun kulağına aktarılmasına bağlıdır. Ses dinletimi sırasında desibel olarak çok alçak bir desibelde dinletilmelidir. Özellikle gece karanlık ortamında ses dinletimine devam edilmelidir.''

Ötüm kanaryalarının nefes alırken ve verirken ötüşüne devam edebildiğini hatırlatan Güler, ''Bu kuş türü nağmeleri, özel deyimleri, makamları peş peşe sıralar. Bu tür kanaryaların türünün uluslararası ötümlü müsabakaların özel puanlama sistemi vardır. Kanaryalar aldıkları puanların sertifikalarıyla değer kazanır'' dedi.

Kaynak: AA
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.