Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Diş Ağrısını Kesmenin Yolları Nelerdir?

Diş Ağrısını Kesmenin Yolları Nelerdir?

Diş Ağrısını Kesmenin Yolları Nelerdir?
24.03.2011 Perşembe 22:50
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 25033 Defa Okunmuştur
Gecenin bir yarısı korkunç bir diş ağrısı ile karşı karşıya kaldık bu durumda ne yapmamız gerekir?..
Günümüzde insanlar yediklerine ve diş bakımına önem vermediklerinden dolayı hayatta çoğu kez korkunç diş ağrıları ile baş başa kalmaktadırlar. Peki gecenin bir yarısı korkunç bir diş ağrısı ile karşı karşıya kaldık bu durumda ne yapmamız gerekir?

 Aşağıda anlatılan yöntemler geçici olarak diş ağrınızı geçirebilir fakat kesin tedavi için mutlaka diş doktorunuza gidiniz.

Diş Ağrısına Neler İyi Gelir

Majezik içmek ( diş ağrısı konusunda en iyisidir. ben iki apranax içtim geçmedi. bir tane majezik derdime derman oldu )
- Ağrıyan dişin üzerine şu küçük ağız kokmasını önleyen karanfillerden koymak. (küçük ağrılarda işe yarıyabilir.)
- Ağrıyan dişinizin olduğu tarafı soğuk suyla çalkalamak. ( ağrı kesicinin bile fayda etmediği zaman uygulanması gereken yöntemdir. çünkü artık çürük dişten çıkıp sinir köklerine inmiştir ve ancak soğuk füzyon dindirebilir. ancak bu yöntem çok uzun süreli etki etmez. böyle ileri derecede bir diş çürüğü için maksimum bir dakika etkisini gösterir sonrasında yine işlemi tekrarlamak gerekir. ama gecenin bir yarısı bu acıya yakalandı iseniz sabaha kadar dayanmanız için yapacak başka birşey de yoktur.)

Önemli not: Güçlü ağrı kesiciler dişin üzerine konulmamalıdır. emilme yöntemiyle kana karışan güçlü ağrı kesiciler ciddi sorunlara yol açabilir. bu yüzden apranax ve majezik gibi ağrı kesiciler kesinlikle yutulmalıdır.

Karanfil Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofıllin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur

Karanfılyağı da denilen bu esans, diş hekimliğinde sıkça yararlanılan antiseptik ve ağrı kesici ilaçların yapımında kullanılır. Karanfil tomurcukları ise, bazı reçel, yemek, turşu ve baharatlı şarapların yapımında çeşni olarak kullanılmaktadır.

Karanfil tomurcuklarının ve karanfilyağının sağlığa yararlı etkileri ve bunlardanyararlanma yöntemleri şöyle özetlenebilir:

1. Karanfil tomurcukları uyarıcıdır. Özellikle sindirim sistemi üzerinde uyarıcı etki yapar.
2. Gaz söktürücüdür.
3. Mide bulantısını bastırır. Kusmaları önler.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere piyasada satılan karanfil tomurcuklarından bir tutam (7-8 tane) alınıp 1 bardak kaynar suya atılır. 10 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyon ılık olarak içilir.

1. Karanfil tomurcukları nefesin kötü kokusunu yok eder. Bunun için tomurcuklar ağızda çiğnenip sert bakiye tükürükle atılır ya da yukarda tarifi verilen infüzyonla gargara yapılır.

2. Karanfil tomurcuğu ağrı kesici ve hafif uyuşturucudur. Bu etkilerindenyararlanılarak diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağızaalınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur ya da gene piyasada satılan karanfilyağı biraz pamuğun üzerine damlatılır ve pamuk ağrıyan dişe bastırılır.

3. Karanfılyağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan ovuşturularak uygulanır..

Bu yazı diş Ağrısı çeken arkadaşlara umarız faydalı olmuştur..Advertorial
Anahtar Kelimeler
Dis   Agri  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  12.08.2014 15:01
  diş ağrısı
  bence daha fazla bilgi kpymanız gerekir
 • memocan
  21.01.2013 01:48
  diş sağlğı
  arkadaşlar siz siz olun dişleriniz ne olursa olsun yamuk bile olsa ana dişiniz kalsın porselen falan yaptırmaya kalkmayın ben bu saattte uyuyamıyorum çok kötü bişey