Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Dinimizin Temel İnanç Esasları Nelerdir?

Dinimizin Temel İnanç Esasları Nelerdir?

Dinimizin Temel İnanç Esasları Nelerdir?
25.12.2012 Salı 20:00
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 3376 Defa Okunmuştur
İslam dininde Yüce Allah'a, meleklere, Allah'ın kitablarına, peygamberlere, ahiret gününe, kaza ve kadere iman etmek esastır. Bunları bilip kabullenmek imanın temel şartıdır. Onun için imanın şartları altıdır, denilir.
Bu şartlar müslümanlıkta kesinlikle mevcut esaslardır. Bunlara, inanılması zorunlu din ilkeleri denir. Bunlara inanmak mecburiyeti vardır. Bunları doğrulamadıkça iman gerçekleşemez. Bunlardan herhangi birini inkar etmek -Allah korusun- insanı hemen dinden çıkarır.

Biz bu imanımızı; "Amentü billahi..." sözlerini okumakla daima açıklıyor ve isbat ediyoruz. Bu sözleri okuyan şöyle demiş oluyor:
"Ben Yüce Allah'a, O'nun meleklerine, O'nun kitablarına, O'nun peygamberlerine, ahiret gününe, kaderin (iyi ve kötü her şeyin yaratılışı) Allah'dan olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilip mahşerde (hesab yerinde) toplanmak hakdır ve gerçektir. Şahidlik ederim ki, Allah'dan başka ilah yoktur ve yine şahidlik ederim ki, Hazreti Muhammed (asm) O'nun kulu ve peygamberidir."

İslamın şartları ise, beştir. Peygamber Efendimiz'in bir hadislerinin manası şudur: "İslam dini beş şey üzerine kurulmuştur: Şahadet sözünü getirmek (Eşhedü en lâ İlahe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah, demek), namaz kılmak, zekat vermek, ramazan ayı oruç tutmak ve hac etmek."

İşte bu beş şey İslam'ın şartıdır. Bu şartları gözetip onları yerine getiren insan, İslam şerefine ermiş, Müslüman rütbesini kazanmış olur.
"Eşhedü en lâ İlâhe İllallah ve Eşhedü enne Muhammeden Abdühu ve Resûlühu = Allah'dan başka ilah olmadığına şahidlik ederim. Yine Muhammed'in (asm) Allah'ın kulu ve elçisi olduğuna şahidlik ederim." sözlerine "Kelime-i Şehadet" denir. "La İlâhe İllallah, Muhammed'ün Resûlüllah" sözüne de "Kelime-i Tevhid" denir. (Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen)Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  26.12.2012 19:46
  TEVHİD'İN ÖNEMİ
  Selamun aleykum...Öncelikle bu değerli bilgileri paylaşan site yöneticilerine teşekkür ediyorum. Ancak;toplumumuzda tevhid ,ibadetin tanımı ve türleri ve yine ibadetin yalnızca yalnızca Allah'a yapılması konusunda ciddi anlamda bilgi eksikliği olduğunu gözlemliyorum.Bu hususla ilgili de yazılar yayımlarsanız seviniriz.Tekrar teşekkür ederek sizleri Allah'a emanet ediyorum.Selamun aleykum.
 • Misafir
  25.12.2012 20:59
  ALLAH RAZI OLSUN.
  RAHMETLİ HOCANIN EMEKLERİNE VE SİZİN YAZMIŞLIĞINIZA.