Haber365 Ana Sayfa » Sağlık » Çocuğunuzun Büyüdüğünde Boyu Ne Kadar Olacak?

Çocuğunuzun Büyüdüğünde Boyu Ne Kadar Olacak?

Çocuğunuzun Büyüdüğünde Boyu Ne Kadar Olacak?
16.11.2011 Çarşamba 10:36
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 760 Defa Okunmuştur
Çocuğunuzun büyüdüğünde boyunun kaç santimetre olacağını nasıl tahmin edebilirsiniz?
Anneler, babalar çocuklarının boyunun büyüdüklerinde uzun olmasını ister. Bu nedenle de çocuklarına süt içirirler, basketbol gibi çeşitli spor aktivitelerine gitmeleri için onları yönlendirirler.

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, çocuğunuz büyüdüğünde en makul olan boy uzunluğunu tahmin etmeniz için çeşitli formüller bulunuyor. İşte en popüler olan örnek:

Annenin boy uzunluğu ile babanın boy uzunluğunu metre ve santimetre cinsinden toplayın. Daha sonra erkekler için bu toplama 13 santimetre daha ekleyin, kızlar için ise bu sonuçtan 13 santimetre çıkarın. Çıkan sonucu ikiye bölün. Çocukların çoğu yetişkin olduklarında bu tahminin 5 santimetre yukarısında ya da 5 santimetre aşağısında olurlar.

Çocuğunuzun ilerideki boyunu tahmin etmenin bir başka yolu ise çocuğunuzun 2 yaşındayken boy uzunluğunu 2 ile çarpmanızdır.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuzun boyunun genler tarafından yönlendirildiğini unutmayın. Farklı yaş aralıklarında çocuğunuzun gelişimini not etmeniz önemlidir. Bazı çocuklar gelişim aşamaları erken geçer, bazıları ise daha geç. Eğer çocuğunuzun gelişiminde bir problem olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurun.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.