Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Çini Ve Cam Birlikteliği

Çini Ve Cam Birlikteliği

Çini Ve Cam Birlikteliği
19.12.2010 Pazar 12:50
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 537 Defa Okunmuştur
Kütahya'da çinicilik ve cam işleme sanatıyla uğraşan iki arkadaşın, çiniciliği cam ile birleştirerek cam üzerine çini desenlerini işlemesiyle yeni bir sanat anlayışı doğdu
Çini ustası Kadir Yavaş ve arkadaşı cam işleme sanatçısı Ahmet Altıntaş, güçlerini ve sanat deneyimlerini birleştirerek yeni bir sanat anlayışını ortaya çıkardı.

Önce çini altyapısı üzerindeki desenleri camla kaplayıp daha parlak ve canlı renklere sahip, daha dayanıklı bir ürün elde eden iki arkadaş, cami, ev ve köşklerdeki dekorasyonlarda bu cam kaplı karoları kullanmaya başladı.

İki arkadaş daha sonra çini desenlerini cama uyguladı. Camda yeni bir boyut kazanan desen ve renklerle ortaya çıkan sonuç, yeni bir sanat anlayışının ilk adımı oldu.

Geliştirdikleri ürünü tescil ettiren iki arkadaş, çiniye oranla dış etkenlerden zarar görmeyen, solmayan, yıpranmayan özellikte eserler üretiyor.

ORTAYA ÇIKAN ESERE İSİM BULMAYA ÇALIŞIYORLAR

Altıntaş, cama çini desenlerinin uygulanmasının serigrafi yöntemiyle sağlandığını söyledi.

Çini desenlerini cama uygulamadan önce desenlerin filmlerini hazırladıklarını belirten Altıntaş, şöyle konuştu:

''Çini desenleri önce ışık geçirme özelliği bulunan kağıtlara elle çiziliyor. Daha sonra bu desenleri 1200 derece sıcaklığa dayanıklı çini boyalarıyla boyuyoruz. Bu şekilde yuvarlak, altıgen ya da değişik ölçülerdeki camları dekorluyoruz. Cam nemden etkilenmeyen bir malzemedir. Hazırlamış olduğumuz özel boyalarla camı dekorladığımızda uzun yıllar özelliğini yitirmeyen, renklerini kaybetmeyen, nemden etkilenmeyen bir malzeme elde etmiş oluyoruz. Bunun yanı sıra dekorladığımız kısım camın arkasında kaldığı için kullandığımız boyaların insanlarla ve dış etkenlerle temasını da engellemiş oluyoruz. Bu işlem bittikten sonra füzyon fırına camı yerleştirip 800-850 derece sıcaklığa maruz bırakıyoruz. Böylece serigrafiyle bastığımız boya ile camı birleştirmiş oluyoruz. Fırından çıkardıktan sonra kuvvetli hava vererek camı temizliyoruz. Kullanmış olduğumuz boya ve renkler de camla bütünleşmiş oluyor. Camın sürtünmesi ile hiçbir şekilde desenler kaybolmuyor.''

Altıntaş, bu yöntemden dekorasyonların yanı sıra hediyelik eşya yapımında da yararlanılabileceğini anlatarak, ortaya çıkan eserle ilgili isim arayışlarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yavaş da Türk çiniciliğine ait desenleri cama uygulayıp derinlik vererek çini ve cam sanatlarına yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade ederek, ''Çiniyle uğraştığım için füzyon cama ilgi duyuyordum. Arkadaşımla tecrübelerimizi birleştirerek yeni bir sanat anlayışını ortaya çıkardık. Bu eserler cami, otel ve restoran gibi mekanlarda kullanılabiliyor'' dedi.

Kaynak: AA
Advertorial
Anahtar Kelimeler
kütahya   çini   cam  
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.