Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Cinci Hocalara Polis Darbesi (Video)

Cinci Hocalara Polis Darbesi (Video)

Cinci Hocalara Polis Darbesi (Video)
25.03.2013 Pazartesi 12:45
Bu Habere 2 Yorum Yapıldı
Bu Haber 2442 Defa Okunmuştur
Hastalıklara şifa bulduklarını ileri sürerek, insanları dolandıran 'cinci hoca' adlı şahıslar yakayı ele verdi.
Sultanbeyli'de polis, hastalıklara şifa bulduklarını ileri sürerek insanları dolandıran 'cinci hoca' olarak bilinen şahıslara operasyon düzenledi. Para karşılığında insanlara çeşitli vaatlerde bulunan sahte hocalar, müşteri kılığındaki polislere de aynı şekilde davranınca yakayı ele verdi.

Müşteri kılığındaki polislerden çeyrek altın isteyen sahte hocanın diyalogları gizli kamera ile görüntülendi.

Çeşitli hastalıklara yakalanan ya da manevi sıkıntıları olan insanlar çare bulabilmek için farklı yöntemlere başvuruyor. İnsanların sıkıntılarını fırsata çevirmek isteyen birçok dolandırıcı da, başvurulan bu yöntemlere çeşitli çözümler geliştiriyor.

Bunlardan bir tanesi de hiçbir dini bilgiye sahip olmayan ve kamuoyunda 'cinci hoca' olarak bilinen sahte hocalar. Sultanbeyli'de vatandaşların şikayetleri üzerine harekete geçen polis, sahte hocalara yönelik operasyon düzenledi.

ÇEYREK ALTINA ŞİFA DAĞITILIYOR

İlk operasyon çeyrek altın karşılığında insanlara şifa dağıttığını söyleyen sahte hoca M. F.'ye yönelik oldu. Y. K. isimli gencin eşinin hastalığına çare bulmak için gittiği M.F. 'nin dolandırıcı olduğunu anlaması üzerine, polisin de desteğiyle Y. K., bu kez gizli kamera ile gitti.

Sahte hocanın insanları kandırması saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde; sahte hoca Y.K. isimli genci karşısına oturtuyor ve içine su koyduğu tasa çeyrek altın atmasını istiyor. Altını alan sahte hoca bir şeyler okumaya başlıyor. Belli bir süre sonra okuduğu şeyi bırakan şahıs, Y.K isimli gence ortaya koyduğu tasın içerisine bakmasını ve neler gördüğünü kendisine anlatmasını istiyor. Y.K. isimli genç ise belli hayvanları gördüğünü ve net göremediğini söylüyor. Sahte hoca bunun üzerine yine bir şeyler okumaya başlıyor.

Görüntüleri izleyen polis, evde yapılan arama sonrası 12 adet kalem, jelatine sarılmış atkuyruğu, at kılı, 11 adet muska, 1 adet balmumuna sarılmış muska bir kitaba el koydu. Sahte hoca ise gözaltına alındı.

150 TL'YE İKİZ ÇOCUK VAADİ

İkinci operasyon ise çocukları olmayan aileleri, ikiz çocuk vaadiyle kandıran İ. A.'ya yönelikti.

Bastırdığı kartvizitlerle kendisini 'Hekim Molla Muhammed' olarak tanıtan İ.A. isimli sahte hoca da çocukları olmayan genç çift kılığındaki sivil polislere 150 lira karşılığında çocuk vaadinde bulununca yakayı ele verdi.

Adına düzenlediği kartvizitleri ilçenin çeşitli yerlerine asan sahte hoca, guatr, migren, romatizma, kireçlenme, meme kanseri, astım, sara, basur, böbrek taşı, kısırlık, kadının kocasına itaati, kaçan kimsenin eve dönmesi ve tüm hastalıklara şifa olduğunu duyurdu.

Kartvizitte yer alan telefonu arayan sivil polisler, çocuklarının olmadığını ve bu sorunlarına derman olup olamayacağını sahte hocaya sordu. İşlek bir caddenin üzerinde bulunan bir çay ocağına polisleri davet eden sahte hoca, çocuk yaptırmak için işinin zor olduğunu ve başlangıç için 150 TL ile paralarını alacağını söyledi.

Görüşme anlarını kamera ile kayıt altına alan polisler, sahte hocayı göz altına alırken; Sultanbeyli Zabıta ekipleri de etrafta bıraktığı kartvizitler nedeniyle sahte hocaya çevreyi kirletmekten dolayı 2 bin lira para cezası kesti.
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  27.03.2013 13:27
  HOCALARA INANMAYIN
  BIZ TOPLUM OLARAK OKADAR CAHIL INSANLARIZKI ALLAHU TEALLA DURURKEN BASKA ŞEYLERDEN YARDIM BEKLIYORUZ.ESKIDEN INSANLAR PUTLARDAN MEDET BEKLEDİGİ GİBİ CENAB-I ALLAH BEN INSANLARI CİNLERİ BANA KULLUK ETSIN DIYE YARATTIM DIYOR.
 • Misafir
  26.03.2013 00:51
  temel
  tam bılmıyorum amma suc degıl galıba komık para cezası var suc degıl ıse nıye yakalıyorlar sade komık para ıcın mı o zaman o kadar polıse gıden masraf daha fazla öbur konuya gelırsen bu saf galıba hem tecavuz edecek yada bırlık de olacak cocuk ıcın bır de para mı ıstıyor bak ıste kızdım atın bunu ıcerı adam olsun resım koyun bu kım herkes görsun cocuk yada sapıklık oldumu kızıyorum o zaman ıdam derım amma malasef ıdam yok