Haber365 Ana Sayfa » Kadın » Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?
26.10.2011 Çarşamba 17:47
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 4192 Defa Okunmuştur
Özellikle kış aylarında cilt kuruluğuna dikkat etmeliyiz.

Cilt kuruluğu kaşıntıya neden olur
?

Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerinde görülebilir. Ancak, en sık yüzde, kollarda ve bacaklarda görülür. Çoğunlukla sadece hafif kuruluk ve pullanma şeklinde olurken nadiren kırmızı para şeklinde kızarık plaklar ve üzerinde beyaz kabuklanma şeklinde egzamalar da eşlik edebilir.

Kuruluğun, vücut kaşıntılarının en önemli nedeni olduğu unutulmamalıdır. Kaşıntıya bağlı olarak özellikle bacakların alt kısımlarında kaşıntılı yaralar oluşabilir. Cilt kuruluğu; şeker, tiroid, kansızlık, vitamin eksiklikleri gibi durumlarda daha sık gözlenir.

Cildiniz kaşındığında kolonya sürmeyin


Kaşıntıyı önlemek için kolonya, alkollü sıvılar ve uygunsuz ilaç kullanan hastalarda bu maddelere bağlı olarak cilt alerjileri görülebilir. Bu uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalı!

Cilt kuruluğunun en sık sebebi yapılan yanlış uygulamalardır. Bunlar; sık duş almak, vücut temizliği için duş jellerinin kullanımı, deterjanlar, sentetik iç çamaşırları, külotlu sentetik çoraplar, likralı kıyafetler, yün giysiler olarak sıralanabilir...

Yanlış beslenme alışkanlıkları da cilt kuruluğuna neden olabilir

Cilt kuruluğunda beslenme alışkanlıkları da etken olabilir. Bol sıvı tüketimi cilt sağlığı için çok önemli. Bunun dışında demir, çinko, B12 vitamin, biotin gibi pek çok vitamin ve mineral eksikliğinde cildin doğal yapısı bozulduğu için ciltte kuruma, kaşıntı ve egzamalar daha sık görülür.

Bol sıvı, meyve ve sebze, kuru baklagiller tüketin. Fındık, badem, ceviz günlük olarak az miktarda yenilmeli. Katkı maddesi içeren gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalı.

Her gün duş almayın

Kış aylarında duşun gün aşırı alınması önerilir. Duşlar kısa sürmeli ve ılık su ile alınmalı. Duş esnasında mümkün ise doğal sabun kullanın. Duş jellerinden kaçının. Çok kuru ciltler için duştan çıkmadan yağlı özel balsamların kullanımı nem tutulumunu artırabilir. Vücuda kullanılan nemlendiriciler henüz vücut tam kurulanmadan sürülür ise daha faydalı olur.

Nemlendiriciniz cilt tipinize uygun olmalı

Yüzümüz, kış aylarında dış faktörlere en fazla maruz kalan vücut bölgesidir. Bu nedenle yüzümüze biraz daha özen göstermeliyiz.

Yüz nemlendiricisi cilt tipine göre seçilmelidir. Birçok kişi yüzünde hassasiyet sebebi ile gelişen pullanmayı kuruluk olarak değerlendirip yağlı nemlendiriciler kullanır, buna bağlı olarak yüzün diğer bölgelerinde siyah nokta ve sivilcelerde artış gözlenir. Gün içinde yüzünüze su teması oluyor ise nemlendirici tekrarlanarak kullanılmalıdır.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.