Haber365 Ana Sayfa » Gündem » Çernobil'in Etkisi 11 Yıl Sürecek (Galeri)

Çernobil'in Etkisi 11 Yıl Sürecek (Galeri)

Çernobil'in Etkisi 11 Yıl Sürecek (Galeri)
26.04.2012 Perşembe 16:35
Bu Habere 3 Yorum Yapıldı
Bu Haber 1230 Defa Okunmuştur
Çernobil nükleer santralinde 26 yıl önce yaşanan patlamada anne babaları radyasyona maruz kalmış olan çocukların bazılarının iç organları eksik ve çoğunda kalp hastalığı var ve uzmanlar Çernobil'in etkisinin 11 kuşağa kadar etkili olabileceğini söylüyor.
Dev patlama ile yayılan radyasyon Kuzey ve Batı Avrupa’ya yayıldı. Kazanın ardından yıllar geçmesine rağmen bölgede başta süt ve diğer besin maddelerinde olmak üzere yüksek radyasyon tespit ediliyor.

Anne babaları 26 yıl önce radyasyona maruz kalmış olan çocukların bazılarında iç organlar eksik, çoğunda kalp rahatsızlıkları var.

Kazanın gelecek kuşaklara etkisinin boyutu hakkında uzmanların henüz görüş birliği içinde değil... Ancak kazanın 11 kuşağa kadar etkili olabileceği yönünde bilimsel raporlar var.

Çernobil'in Hiroşima ile Nagasaki toplamının 100 katından fazla radyasyonun çevreye yayılmasına neden olduğu tahmin ediliyor. Çernobil'in 10 gün boyunca radyasyon yaymaya devam ettiği göz önüne alındığında radyasyon hava şartlarının da etkisiyle çok geniş alana yayıldı. Belarus, Rusya ve Ukrayna'da arazinin 125.000 ve 146.000 km2 arasında (Etkilenen arazi kabaca Yunanistan büyüklüğünde).

3 MİLYON ÇOCUK ETKİLENDİ


Kaza olduğu sırada bu bölgelerde, 3 milyonu çocuk olmak üzere 7 milyon kişi yaşıyordu. Ancak bunların yaklaşık 350.000 i geri dönmemek üzere tahliye edildiler. Diğerlerinin hayatı tarım yapılmaması, belli orman alanlarına girilmemesi gibi ciddi şekilde kısıtlandı.

Uzun vadeli açıdan bakıldığında, kirlenmenin en önemli nedeni radyoktif sezyum-137. Yarılanma ömrü 30 yıl olan sezyumun etkisini anlamlı bir şekilde yitirmesi için yüzyıllar gerekiyor. Hala Çernobil'den çok uzakta olan İskoçya ve Yunanistan gibi ülkelerde çeşitli ürünlere devlet müdahalesi gerekiyor. Mesela İskoçya'da hala belli bölgelerde hayvanların nerede otlayacağına devlet karar veriyor.

600 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ETKİLENDİ


Çernobil‘in bilançosu konusunda hala bir fikir birliği yok. Ancak Uluslararası Doktorlar Örgütü ve Radyasyondan Korunma Birliği'ne göre, Çernobil‘in çevreye verdiği zarardan bugüne kadar 600 milyondan fazla insan etkilendi. En çok etkilenenler elbette 'likidatörler' denilen zorunlu gönüllüler. Bunlardan 112 bininin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Geri kalanının yüzde 90‘ı ise kanser, yüksek tansiyon, miğde ve bağırsak hastalıkları ile savaşıyor.

2056'YA KADAR YNEİ KANSER VAKALARI ÇIKABİLİR

Nükleer santralin etrafında oluşturulan güvenlik çemberi içinde aralıklarla yapılan ölçümlerde, özellikle çocukların bazı organlarında biriken radyoaktif maddelerin kansere yol açtığı tespit edildi. Bazı hastalıklar ise kendisini yıllar sonra gösteriyor. Ayrıca, 2056 yılına kadar Çernobil kazasından kaynaklanan 240 bin yeni kanser vakasının daha ortaya çıkacağı düşünülüyor.

ÇERNOBİL KAZASI NEDİR?

Çernobil reaktör kazası, bir deney sırasında meydana gelen 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna'nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindeki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fisyon ürünleri salındığı 30 Nisan 1986 günü tüm dünya tarafından öğrenildi.

Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  27.04.2012 17:43
  misafir
  Çernobil gayet iyi bir şekilde çalışırken mühendislerin deney için ana soğutma pompalarını kapatması ve reaktörün aşırı ısınıp patlaması sonucu olmuş bir olaydı.Yani çok merak iyi değildir!
 • Misafir
  27.04.2012 00:21
  misafir
  çernobilde olan torpilli bir mühendisin yapmaması gereken bir deneyi yapması sonucu oluşan patlamadır.
 • sezer65
  26.04.2012 18:51
  NE FAYDALI BİR GELİŞİM İNSALIK İÇİN YÜZ KARASI
  NE FAYDALI BİR GELİŞİM İNSALIK İÇİN YÜZ KARASI

  11 KUŞAK DEMEK ÇOK ZAMAN
  İNSANLAR YAŞAMAYI UNUTUR