Haber365 Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Çaykovski'nin Fındıkkıran'ı 3D Oluyor!

Çaykovski'nin Fındıkkıran'ı 3D Oluyor!

Çaykovski'nin Fındıkkıran'ı 3D Oluyor!
06.12.2010 Pazartesi 16:23
Bu Habere 0 Yorum Yapıldı
Bu Haber 373 Defa Okunmuştur
Rus besteci Çaykovskinin 1891 yılında bestelediği son balesi Fındıkkıran, 3D olarak beyazperdeye taşınıyor.
Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son balesi Fındıkkıran, 3D olarak beyazperdeye taşınıyor. Üç boyutlu Fındıkkıran filmi, 73 yaşındaki Rus yönetmen Andrey Konçalovski tarafından yapıldı. “Her bir yetişkinin çocuk gibi bir ruhu vardır” diyen Konçalovski, 40 yıldır bekleyen bir projeyi sonunda gerçekleştirebildiğini ifade ediyor. ABD’de üç boyutlu olarak gösterime giren film, diğer ülkelerde yılbaşına doğru sinema severlerle buluşacak. Çaykovski’nin klasik masal tarzı eserini modernize ettiğini ifade eden filmin yönetmeni ve yazarı Andrey Konçalovski, karakterlerde de bazı değişiklikler yaptığını ifade ediyor.

Filmde Elle Fanning, 9 yaşındaki Mary’yi canlandırıyor. Mary, yılbaşında hediye olarak amcasından büyülü bir fındıkkıran hediyesi alıyor. Yılbaşından canlanan Fındıkkıran, Mary’yi kötü Fare Kral’ın yönetimindeki yaşayan oyuncakların dünyasına götürüyor.

Fındıkkıran, Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son balesidir. İlk defa 1892’de St. Petersburg’da sahnelenen Fındıkkıran Balesi, yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir. Dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisidir.

Kaynak: Taraf.com
Advertorial
Anahtar Kelimeler
Bu Habere Oy Verin
Toplam 1 Ziyaretçi, Ortalama 10 Puan verdi.