Haber365 Ana Sayfa » Medya » CHP Liderine 'O General Kim?' Telefonu

CHP Liderine 'O General Kim?' Telefonu

CHP Liderine 'O General Kim?' Telefonu
12.09.2012 Çarşamba 09:13
Bu Habere 17 Yorum Yapıldı
Bu Haber 7141 Defa Okunmuştur
Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Akar, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu arayarak "Konuşma size aitse kaynağınızı, kimlerle görüştüğünüzü öğrenebilir miyiz? İncelemelerimizi sürdürelim istiyoruz" dedi.
Fikret Bila'nın köşe yazısı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna Hersek’i kapsayan gezisi, Ankara’da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sabotaj iddiasıyla ilgili verdiği yanıtla başladı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun, “yüzde 99 sabotaj” iddiasına sert yanıt verdi. Kılıçdaroğlu’nu kiminle görüştüğünü açıklamaya davet etti. Böyle bir olaydan bile siyasi rant devşirmek peşinde olmakla suçladı.

Erdoğan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Kılıçdaroğlu’nu aradığını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun, Orgeneral Akar’a açıklama yapacağını söylediğini belirtti.
Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı’nın, Kılıçdaroğlu aleyhine yargıya başvuracağını, hükümetin de bu yolu açık tuttuğunu söyledi.

Başbakan’ın uçağı Kebele’ye indiğinde CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bir basın toplantısıyla cevap vereceği haberi geldi.

Başbakan Erdoğan, jest yaparak kendisini havaalanında karşılayan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le birlikte oteline vardığında CHP lideri Kılıçdaroğlu, basın toplantısına başlamıştı.

Kılıçdaroğlu, görüşünde ısrar ediyor, görüştüğü uzmanların hepsinin sabotaj ihtimalinin kaza ihtimalinden fazla olduğunu söylediklerini vurguluyordu. Hatta birinin, “Yüzde 99 demiyorum, yüzde 99,5 sabotaj” dediğini duyuruyordu. Kılıçdaroğlu, kiminle veya kimlerle görüştüğünü açıklamadı.

TELEFON TRAFİĞİ

Erdoğan’ın verdiği bilgilerden sonra Ankara-Kebele yolunda ve Ankara’yla yaptığım temaslar sonucunda Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmeyi şöyle özetleyebilirim:

Kılıçdaroğlu’nun, “yüzde 99 sabotaj” ifadesi, gazete manşetinde yer alınca Genelkurmay Başkanlığı da harekete geçiyor.

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Özkürkçü, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç’u arayarak, demecin Kılıçdaroğlu’na ait olup olmadığını araştırıyor.

Haluk Koç, bu telefon görüşmesini doğruladıktan sonra dünkü görüşmemizde, “Ben kendisine, bu röportaj yapılırken, Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanında olmadığımı, Genel Başkan’ın İstanbul’da bu röportajı yaptığını ifade ettim” bilgisini verdi.

ORG. AKAR: BİZ DE GÖRÜŞELİM

Sonraki aşamada ise, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile telefonda görüşüyor. Akar, Kılıçdaroğlu’na, gazetede çıkan beyanın kendisine ait olup olmadığını sorduktan sonra, “Eğer size aitse kaynağınızı, kimlerle görüştüğünüzü öğrenebilir miyiz? Biz de o kişilerle temas ederek, incelemelerimizi sürdürelim istiyoruz” şeklinde özetlenebilecek bir soru yöneltiyor.

Kılıçdaroğlu ise, Orgeneral Akar’a, “Emekli komutanlarla görüştüğünü” söylüyor, ancak isim vermiyor. CHP lideri, Genelkurmay 2. Başkanı’na, “Bu konuda zaten açıklama yapacağım” diyor. CHP lideri, bu açıklamayı da dün yapıyor.

HER İHTİMAL ARAŞTIRILIYOR

25 askerimizin şehit olmasıyla sonuçlanan Afyon mühimmat deposundaki patlamayla ilgili soruşturmanın boyutları ve hangi aşamada bulunduğu konusuna gelince...
Bu konuda aldığım son bilgileri ise şöyle yansıtabilirim:

Genelkurmay Başkanlığı, inceleme ve soruşturma bir sonuca bağlanıncaya kadar kesin bir ifade kullanmıyor. Hafta sonunda patlamaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “kaza” ifadesini kullanmaması da bu özenden kaynaklanıyor.

İnceleme ve soruşturma bütün ihtimaller dikkate alınarak yapılıyor. İhtimalin az veya yüksek olmasına bakılmıyor, sabotaj ihtimali de dahil olmak üzere bütün ihtimaller araştırılıyor.

ZİYARETLER MERCEK ALTINDA

Soruşturma geriye doğru ve çok boyutlu bir biçimde yürütülüyor. Patlamanın meydana geldiği Mete Saraç Kışlası’ndaki tüm askerlerin 1 ay geriye doğru yaptıkları bütün telefon görüşmeleri inceleniyor. Bu amaçla bütün GSM şirketlerinden telefon kayıtları istenmiş durumda.

Ayrıca bu kışlaya son 1 ya da 1,5 ay içinde yapılan tüm asker ziyaretleri de inceleniyor. Kışlada görevli tüm personeli, kim, ne zaman ziyaret etmiş, askerler izinlerini nerede, nasıl geçirmiş bütün bunlar mercek altında.

Patlamanın olduğu gün ve öncesindeki depo çalışmaları da tek tek inceleniyor.

ERKEN AYRILMIŞ

Patlamanın gerçekleştiği günün sabahında bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in emriyle patlamanın olduğu tesisin komutanı olan Albay Veysel Özbay, astları bir yarbay ve bir binbaşı ile patlamanın olduğu depodan sorumlu bölük komutanı yüzbaşı ve bir astsubay da görevinden alınarak pasif noktalara tayin ediliyor.

Patlamanın olduğu depodaki taşıma ve istifleme işlemini yapan bölüğün komutanı yüzbaşının, bu çalışma bitmeden 15 dakika önce, “istiflemeyi tamamlayın, kapıları kapatın” emri vererek, kışladan ayrıldığı da tespit edildi. Sorumlu yüzbaşının bu gerekçeyle görevden alındığı ve soruşturulduğu bilgisi de kritik önemde.
Bu boyut ve detayda yapılan incelemenin zaman alacağı, birkaç gün içinde sonuçlanmayacağı belirtiliyor.

Bugüne kadar askeri kaynaklardan kamuoyuna yansıtılmış veya yansımış bir rapor veya ön rapor olmadığı da vurgulanıyor.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  16.09.2012 17:20
  kılıçtaroğlunun yorumu
  sabotaj olasılığı yüksek
 • Misafir
  13.09.2012 01:33
  kemal
  çünkü iki aylık tornunu erken emeklilikten yararlansın diye sigortalı gostermedimi arkadaşlar chp de akil adamlar olsa 70 milyon insanın içi yanarken o cambazlık peşinde koşmaz eski genareller şabelerden kurtulsunlar ondan sonra görüşlerini gayleye alabiliriz belki
 • Misafir
  13.09.2012 01:16
  kemal
  partide piroflar var ama gerçek pirof diyillerki onlar geçmiş dönemlerde iltimasla pirofluk alan rdır yüzde ikiyüz r
 • Misafir
  12.09.2012 23:40
  KEMAL FİLİMDAROĞLU
  AKŞAM BAŞKA ,SABAH BAŞKA
 • 12.09.2012 20:20
  UTANIYORUM
  HADİ KEMAL BEYİ ANLADIK O.BOŞ BOŞ MEMURİYETTEN GELDİĞİ İÇİN KONUŞUYOR.YA BU PARTİDE KOCA KOCA PROFESÖRLER VAR HİÇMİ BİRİ BU ADAMA NEYAPIYON DEMEZ .KOLTUKLARI BU KADARMI SEVER BU PROFLAR.ADAMIN TEK YAPTIĞI SABOTAJ DİYEREK PKK PİSLİĞİĞNİN REKLAMINI YAPMAK AYIP AYIP AYIP
 • 12.09.2012 19:31
  misafir
  ÇIKAR AĞZINDAKİ BAKLAYIDA ADAM OLDUĞUNU BİLELİM SİZE SÖZ VERİYORUZ EĞER DOĞRUYSA OYUMUZ SİZE FEDA OLSUN
 • selo2001
  12.09.2012 17:12
  ne faydalari var
  yav arkadas böyle adamlari parti baskani yapiyolar böylerine de oy veriyolar yani ülkenin batmasina yokluk ve yolsulluk ceksin diye chp ye oy veriyolar
 • Misafir
  12.09.2012 15:59
  ÇOK ÇARKÇI HAREKETLER BUNLAR
  BU ADAM ÜLKEYİ NASIL YÖNETEBİLİR YA.DÜN YÜZDE DOKSAN DOKUZDU BUGÜN DOKSAN DOKUZ BUÇUK OLDU İDDİASINDA. YÜZDE YÜZ DEMEYE YÜREĞİ YETMEZ ÇÜNKÜ O BUÇUK ONUN ÇARK ALANI OLMALI Kİ O KADAR PAY BIRAKTI KENDİNE. KONUŞTUĞUNUN NE OLDUĞUNU KENDİSİDE BİLMİYOR. BİRGÜN ELİNDE BELGELERİ KAYITLARI VEYA GÖRÜNTÜLERİ BİZLERE GÖSTER DE SANA İNANALIM ARKADAŞ. AMA YAPTIĞI EN İYİ İŞ İFTİRA ATMAK VE HAKARET ETMEK. BUNU BİLE BECEREMİYEN BİR GENEL BAŞKAN. BIKTIK ARTIK SENİN BU TARZINDAN. YARIN YİNE ÇARK EDERSİN YÜZDE YÜZ DEĞİL 100 DE 10000000000 BİLİYORUZ SENİ.
 • Misafir
  12.09.2012 14:10
  Kamil Gülünçdaroğlu.
  Biz ailece Kemal sunal ın filmlerini bıraktık bu adamı izliyoruz.
 • Misafir
  12.09.2012 13:43
  küstüm
  kemal filimdaroğlu yorumunu çok beğendim gerçekten çok uygun olmuş.adamın hayatı numara yaaa yok askeri yetkiliymişde yok bana heryerden bilgi gelirmişde falan filan böyle bir olaydan bile rant elde etmeye çalışıyorsun yaa kemal abi küstüm sana.