Haber365 Ana Sayfa » Yaşam » Büyük Karaköy Genelevinde Eylem (Video)

Büyük Karaköy Genelevinde Eylem (Video)

Büyük Karaköy Genelevinde Eylem (Video)
04.01.2013 Cuma 16:12
Bu Habere 6 Yorum Yapıldı
Bu Haber 6916 Defa Okunmuştur
Karaköy'deki Zürafa Sokak'ta bulunan genelevde çalışan kadınlar eylem yaptı.
Genelevlerin kapatılmaya başlandığını öne süren kadınlar yaptıkları basın açıklamasında, "Bir yıllık süreçte devletin kanadı altında çalışarak, hizmet vermeye çalıştığımız bu işyerlerimizde bizlerle ilgili herhangi bir yasal düzenleme ya da alternatif yol göstermeden keyfi uygulamalarla genelev kapsamında hizmet veren işletmeler birer birer kapatılmaya başlamıştır. Bu durum bizler gibi burada hizmet veren yüzlerce genel kadının sokağa düşmesine, başka bir iş yapamayacakları için mesleklerini kayıtdışı, kontrolsüz yapmasına sebep olacaktır. Ahlak Büro tarafından yapılan usûle aykırı operasyonlarla tüzük hükümleri ihlal edilerek başlatılan idari süreçte ünvanı, 'Fuhuş Yüzünden Bulaşan Hastalıklarla Mücadele Komisyonu' olan komisyon vermiş olduğu kapatma kararlarıyla fuhuşla mücadele değil, fuhuşun sokağa kontrolsüz, kayıtsız ve sağlıksız bir şekilde yapılmasına ve artmasına sebep olacaktır" denildi.

Kadınlar, evlerin kapatılma nedenini ise, "Nedeni sadece rant. Şimdi Galataport olayı yerel seçimlerden sonra ortaya çıkacak. Buranın da rantı yükseliyor ve bizi buradan göndermek istiyorlar. Hiçbir yer göstermiyorlar. Bugün sokakta 6 tane ev kapatılıyor. Ankara'da nasıl valiliğin önüne gidiyorlarsa, biz de valiliğin önüne gideceğiz" sözleriyle açıkladı.

100 BİN KAYITDIŞI KADIN ÇALIŞMAKTADIR

Eylem yapan kadınlara destek veren Kadın Kapısı Derneği Kurucu Üyesi Şevval Kılıç, "Genel Kadınlar"ın bağlı olduğu tüzüğün 1936 yılında yazıldığını aktararak, bu tüzüğe göre genel kadınların bulundukları alanın dışarıdan görünmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Kılıç, "Buna rağmen içerideki kapılarda buzlu cam kullanılması, müşteriye 'pişt' diyerek seslenilmemesi, kadının müşteriyi çağırmaması gibi şeyler var" diyerek, geçtiğimiz günlerde müşteri kılığında gelen sivil polislerin, kadınların, kendilerini çağırdıkları iddiasıyla evlere mühür kararı çıkarıldığını anlattı.

Bir eve bir yıl içinde 2 kere mühür vurulması durumunda o evin kapatıldığını aktaran Şevval Kılıç, "Asıl mühim olan devletimizin fuhuşu bitirmek adı altında, 2002 yılından beri yeni vesika vermemesi. Fakat burada bakmamız gereken yer genelevler değil, sokaklardır. Sokaklarda tam 100 bin kayıtdışı kadın çalışmaktadır. Bu 100 bin kayıtdışı çalışan kadından 40 bini geneleve girmek için başvuruda bulunmuş vaziyette. Fakat, 'Karaköy genelevi tarihi ve eski bir mekandadır, tek kapısı vardır. Yangın çıkarsa, deprem olursa biz bu kadınları kurtaramayacağız. Rakamların artmasını istemiyoruz' gibi bir gerekçeyle sizi reddediyorlar. Siz bu ret cevabını alıp, İdari Mahkeme'ye gidiyorsunuz, devletinize dava açıyorsunuz" diye konuştu.

Kılıç, Karaköy'deki genelevlerde 125 civarında kadın bulunduğunu belirterek, "Devletimiz, genelevler kapandığı zaman fuhuşun biteceğine inanıyor. Ancak, bu büyük bir ilizyon, böyle bir şey yok. Buralar kapandığında, burada çalışan kadınlar daha fazla yeraltında, daha da karanlık sokaklarda, daha da korunmasız ortamlarda bu mesleği yapmak zorunda kalacaklar. Kadın cinayetleri zaten artmış vaziyette, daha da artacak" dedi.
Advertorial
Bu Habere Oy Verin
Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.
Bu Habere Yorum Ekle
 • Misafir
  11.03.2013 13:30
  mikakros
  Hayatımda bi kere genel eve gitmiştim ondada korktum çıktım hemen koşarak...
 • Misafir
  06.01.2013 02:18
  bana cevap veren kardess
  BEN ERKEK DEGIL KADINIM!!!!EVLILIGIM BU KADINLAR YUZUNDEN BITTI, KOCAM ORDAN BIRINE SEVDALANIP OGLUMU VE BENI BIRAKIP GITTI!ÖYARGILI OLMADAN ONCE BI OGREN KIZMIYIM ERKEKMIYIM!!!
 • Misafir
  05.01.2013 19:18
  kapatılsınnn
  sizin yüzünüzden evlilğim bitti diyen arkadaş uçkuruna sahip olaydında gitmeyeydinn
  evlilğnde bitmezdi
 • Misafir
  05.01.2013 09:37
  kontrol altında olması ve toplum...aile
  zinanın belirli bir mekanda ve kontrol altında yapılması dışarıda toplum ve aile ortamında yapılması göz önüne alındığında genelevlerin açık olması bence daha iyi olur.ha diyeceksinki genelev olmalımı.tabiki olması iyi deği.zina sonuçta.keşke bu hayatı seçenler ıslah olsa.onlara gidenlerde tabiki...Allah ıslah etsın hem çalışanlarını hemde ona gidenleri....
 • yasinozel59
  05.01.2013 00:12
  Kapatılsın
  sizin yuzunuzden benim evlilik hayatim bitti.Kapatilsin hepsi,yeter artik!!
 • Misafir
  04.01.2013 17:51
  zina yapmak için birde alkış tutuyolar.
  ahlaksızlık diz boyu